Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Matematyka w kryptografii – wykład w Międzynarodowym Centrum Matematycznym im. Stefana Banacha

Printer Friendly and PDF

Wykorzystaniu matematyki w kryptografii będzie poświęcony wykład, który 28 kwietnia wygłosi w Centrum Matematycznym im. Stefana Banacha w Warszawie prof. Zbigniew Jelonek z Instytutu Matematycznego PAN.



Przez całe wieki kryptografii używano niemal wyłącznie do szyfrowania wiadomości o charakterze wojskowym lub dyplomatycznym. Obecnie w coraz większym stopniu stosuje się ją powszechnie i na co dzień, na przykład w podpisie cyfrowym, czy podczas uwierzytelniania, czyli potwierdzania tożsamości. Skala zastosowań kryptografii stale się rozszerza, a wraz z nią rośnie popyt na coraz bardziej wyrafinowane i coraz bezpieczniejsze kryptosystemy, tworzone zwykle przez matematyków. Do bardziej znanych należą kryptosystemy asymetryczne związane z użyciem tzw. klucza publicznego.

O przykładach dwóch takich systemów będzie mówił prof. Jelonek. Jeden z nich o nazwie RSA (od pierwszych liter nazwisk autorów, matematyków amerykańskich: Rivesta, Shamira i Adlemana) powstał w roku 1978. Autorem drugiego jest egipski kryptolog Taher Elgamal (rok 1985).

Pierwszy z wymienionych systemów wykorzystuje trudności, jakie zna matematyka z wyliczeniem pewnej klasy algorytmów, drugi opiera się na krzywych eliptycznych. Zastosowanie tych krzywych pozwoliło angielskiemu matematykowi Wilesowi znaleźć w 1993 roku dowód słynnego twierdzenia Fermata. Wykorzystał je także zespół prof. Jerzego Gawineckiego z Wojskowej Akademii Technicznej do wykonania w ubiegłym roku narodowego szyfratora, przeznaczonego do szyfrowania danych w sieciach teleinformatycznych.

Początek wykładu o godz. 16.30.

PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony