Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Zabezpieczenia w dobie terroryzmu

Printer Friendly and PDF

Blokady drogowe Road Block DSPDuże zaangażowanie Polski w działania wojskowe i misje międzynarodowe, mające na celu walkę z terroryzmem, niesie za sobą realne zagrożenie ataku skierowanego na najważniejsze obiekty administracji państwowej, lotniska, instalacje przemysłowe oraz militarne na terenie kraju. Jeszcze kilka lat temu ambasady, budynki rządowe i ministerstwa były uważane za miejsca względnie bezpieczne, a ich ochrona sprowadzała się jedynie do zabezpieczenia przed natarciem hałaśliwych demonstrantów. Również w przypadku obiektów takich jak bazy wojskowe, porty lotnicze, rafinerie podstawę systemu ochrony obwodowej stanowiły wysokie ogrodzenia i zasieki z drutu kolczastego, a dostępu do chronionej strefy bronił uzbrojony strażnik. Dzisiejsze czasy pokazują, że ochrona – tam, gdzie jest konieczna – powinna stać na najwyższym poziomie. Musi opierać się nie tyle na wykwalifikowanych specjalistach, ile na niezawodnym sprzęcie wysokiej klasy.

Technologia XXI wieku stosowana przez firmę Gunnebo Polska pozwala na stworzenie systemu zabezpieczeń dla każdego obiektu i na każdą okoliczność. Zagrożenia, które niesie ze sobą rzeczywistość, wymagają przemyślanych rozwiązań. Realizując hasło Gunnebo for a safer world, koncern projektuje rozwiązania i technologie ułatwiające osiągnięcie celu.

Automatyczne blokady drogowe firmy Gunnebo należą do grupy produktów, które na całym świecie chronią przed atakami terrorystycznymi obiekty o szczególnym znaczeniu cywilnym oraz militarnym. Stanowią doskonałe zabezpieczenie przed wymuszonym lub nieautoryzowanym wjazdem pojazdów do chronionej strefy. Urządzenia znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie liczy się czas reakcji i niezawodna oraz pewna ochrona. Charakteryzują się doskonałą jakością, sprawnością działania w każdych warunkach i ogromną wytrzymałością na zderzenia, czego dowiodły testy w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Blokady drogowe Road Block DSP

 Blokady drogowe Road Block DSP oferują maksymalną ochronę punktów kontrolnych prowadzących do chronionej strefy (bram wjazdowych). Stanowią najwyższy standard ochrony i bezpieczeństwa. Zabezpieczają przed nieautoryzowanym wjazdem pojazdów każdej wielkości i masy.

Blokady DSP zaprojektowano w taki sposób, by nawet po zderzeniu z ciężarówką zachowały całkowitą sprawność i dawały pełną ochronę wjazdu. By uzyskać niemiecki certyfikat TÜV, urządzenie poddano próbie zderzeniowej z jadącą z prędkością 80 km/h ciężarówką, której masa wynosiła 7,5 tony. Po wykonanym teście blokady DSP funkcjonowały normalnie, bez konieczności serwisowania. Blokady są produkowane w dwóch wersjach i czterech zakresach wytrzymałości, a ich parametry dobierane są w zależności od specyfiki miejsca instalacji oraz wymagań klienta.

 

Blokady ostrzowe Tyre Killer

Road Block DSP oferuje najwyższe bezpieczeństwo dzięki:

 • wytrzymałości na uderzenia do 5000 kN,
 • szybkości otwarcia wynoszącej 2 s,
 • elementowi blokującemu wysokiemu na 650 mm i szerokiemu do 8 m,
 • funkcji Panic open,
 • wydajnemu napędowi elektrohydraulicznemu,
 • zastosowaniu we wszystkich komponentach stali wysokogatunkowej przenoszącej duże obciążenia,
 • przenoszonemu naciskowi (100 kN), zgodnemu z DIN 1072,
 • napędowi ręcznemu pozwalającemu na obsługę np. w przypadku braku zasilania,
 • spełnianiu warunków technicznych wymaganych przez Niemiecki Instytut Techniczny.

Blokady ostrzowe Tyre Killer

Blokady ostrzowe Tyre Killer gwarantują zatrzymanie pojazdu dzięki solidnym ostrzom. Stanowią doskonałe zabezpieczenie przed wymuszonym lub nieautoryzowanym wjazdem. Podczas próby sforsowania opony, a także podwozie pojazdu ulegają całkowitemu zniszczeniu.

Tyre Killer oferuje najwyższe bezpieczeństwo dzięki:

 • solidnym ostrzom o wysokości 450 mm i kącie natarcia wynoszącym 60 stopni,
 • elementowi blokującemu szerokości od 2,4 m do 6 m,
 • szybkości otwarcia poniżej 3 s,
 • instalacji w betonowej komorze głębokiej na 500 mm,
 • kompaktowej budowie gotowej do natychmiastowego montażu,
 • przenoszonemu naciskowi (100 kN), zgodnemu z DIN 1072,
 • bardzo wydajnej elektrohydraulicznej jednostce napędowej ukrytej pod powierzchnią jezdni.

Belki zaporowe Lifted BarriersBelki zaporowe Lifted Barriers

Belki zaporowe Lifted Barriers – zastępują tradycyjne łatwe do pokonania rogatki, jednocześnie dając możliwość instalacji w niskich pomieszczeniach, bez względu na długość ramienia.

Charakteryzują się ponadprzeciętną wytrzymałością na uderzenia, czego dowiodły testy przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych. Pojazd o masie 7,5 tony poruszający się z prędkością 50 km/h i przewożący niebezpieczny ładunek został zatrzymany w kontrolowany sposób gwarantujący pozostawienie ładunku przed blokadą. Blokada nie została sforsowana przez pojazd.

Belki zaporowe oferują wysokie bezpieczeństwo dzięki:

 • wytrzymałości na uderzenia do 1300 kN,
 • szybkości zamknięcia do 4 s,
 • wydajnemu napędowi elektrohydraulicznemu,
 • ramieniu blokowanemu przez zworę elektromagnetyczną,
 • napędowi ręcznemu pozwalającemu na obsługę np. w przypadku braku zasilania.

Automatyczne słupki Bollards System

Automatyczne słupki Bollards System są używane w miejscach ogólnie dostępnych dla przechodniów i częściowo wyłączonych z ruchu kołowego. Słupki nie kolidują z ruchem osobowym jednocześnie gwarantują dostęp uprawnionym pojazdom. Urządzenia znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagana jest maksymalna ochrona i niezawodność.

Podobnie jak wcześniej wymienione urządzenia automatyczne słupki Bollards System zostały poddane testom zderzeniowym, które dowiodły ich solidności.

Automatyczne słupki Bollards SystemSłupki oferują najwyższe bezpieczeństwo dzięki:

 • wytrzymałości na uderzenia do 656 kN,
 • elementowi blokującemu wysokiemu na 750 mm lub 900 mm,
 • szybkości otwarcia wynoszącej około 2 s w zależności od typu,
 • wydajnemu napędowi elektrohydraulicznemu,
 • przenoszonemu naciskowi (100 kN), zgodnemu z DIN 1072,
 • napędowi ręcznemu pozwalającemu na obsługę np. w przypadku braku zasilania.

Produkty firmy Gunnebo Polska symbolizują: jakość, trwałość, nowoczesność i niezawodność, o czym świadczą spełniane normy, posiadane certyfikaty, zdobyte nagrody i uznanie klientów. Gunnebo zapewnia kompleksową obsługę na najwyższym poziomie w fazie projektowania, montażu i szkolenia oraz w każdej innej sytuacji wymagającej fachowej pomocy, doradztwa lub wiedzy merytorycznej.

Bartosz Kędzia
Gunnebo Polska
www.gunnebo.pl

Zabezpieczenia 3/2007

 

Zabezpieczenia 3/2007

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony