Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Nowoczesne zamki sejfowe

Printer Friendly and PDF

Obecnie przechowywanie gotówki, dokumentów i rzeczy wartościowych to już nie tylko trzymanie ich pod kluczem. Powinno ono być rozpatrywane jako proces operacyjny wspomagany najnowszymi technikami.

Takie rozwiązanie wymusza intensyfikacja obrotu gotówką, a także rozwój nowych form i organizacji handlu. Nowe techniki dają możliwość poprawy jakości życia i pracy. Powinno się uwzględniać wpływ czynnika ludzkiego, indywidualne procedury operacyjne, ochronę pracowników, politykę prywatności i wiele innych aspektów charakterystycznych dla danej branży i podmiotu gospodarczego.

Fot. 1. Zamki z linii HOME

 

Od przeszło 20 lat obserwujemy rozwój zamków sejfowych. W 2013 roku rozpoczęliśmy pionierski projekt wymiany zamków kluczowych na elektroniczne, dostarczone przez firmę Lock4Safe z Limburgii, w sieci obiektów usytuowanych na terenie całej Polski. Wszystkie prace były prowadzone u klientów podczas normalnego działania sejfu. W krótkim czasie po instalacji dział IT mógł rozpocząć centralne zarządzanie sejfami poprzez sieć internetową.

Zamki są dostępne w wersjach HOME, BUSINESS i PROFESSIONAL. Wszystkie zamki szyfrowe, które oferujemy na polskim rynku, są przeznaczone do sejfów, które dotychczas były otwierane za pomocą kluczy. Zamki z linii HOME są przeznaczone do zainstalowania w sejfach domowych i biurowych. Użytkownik może wybrać odpowiadający mu produkt spośród zamków różniących się funkcjami i rozwiązaniami technicznymi.

Fot. 2. Zamki z linii BUSINESS

 

W przypadku przedsiębiorstwa należy zastanowić się, jakie ryzyko wiąże się z przechowywaniem gotówki w sejfie, jakie są koszty zabezpieczenia, jak zrównoważyć sprawne funkcjonowanie firmy i bezpieczeństwo, a także nad tym, czy istnieją dziedziny, w których warto przekazać odpowiedzialność pracownikom. Dla firm przeznaczone są zamki z linii BUSINESS.

Fot. 3. Zestaw PROFESSIONAL

 

Linia PROFESSIONAL to zamki przeznaczone do pracy w sieci. Praca zamka podlega stałemu nadzorowi, przy czym możliwe jest też dokonywanie ustawień. Dodatkowo zamki mogą być otwierane jednorazowymi kodami dynamicznymi, ważnymi tylko w przypadku określonej osoby i w określonym przedziale czasowym.
Główne korzyści wynikające z zastosowania systemu tych zamków to:

  1. Wysoki poziom bezpieczeństwa. Pracownik używa sześciocyfrowego kodu osobistego, który w każdej chwili może być zmieniony. Kody użytkowników mogą być blokowane lub usuwane przez menedżerów.
  2. Redukcja kosztów. Poważne problemy związane z obsługą kluczy zostają całkowicie wyeliminowane. Nie ma kosztów usług i zarządzania kluczami. Nie ma już problemu wynikającego ze złamania albo zgubienia klucza.
  3. Możliwość określenia procedury wyznaczania osoby odpowiedzialnej za gotówkę. Zmiana osoby, która ma być odpowiedzialna za gotówkę, odbywa się zgodnie z ustaloną i wdrożoną procedurą. Nie można podać kodu nieupoważnionemu pracownikowi i poprosić go o otworzenie sejfu. Nie można też przekazać kodu kierownikowi następnej zmiany.
  4. Możliwość kontroli (przeprowadzenia audytu). Dzienniki dotyczące otwarć, zmiany kodów i innych czynności są przechowywane w pamięci zamka i mogą być odczytane w centrum zarządzania.
  5. Możliwość podłączenia zamka do systemu alarmowego obiektu. Pracownicy mogą wyzwolić cichy alarm w przypadku zagrożenia. Możliwe jest zdalne zablokowanie zamka przez system alarmowy.
  6. Możliwość zastosowania programów czasowych. Poza godzinami otwarcia sklepu można uniemożliwić dostęp do sejfu wybranym lub wszystkim pracownikom. Nawet po wprowadzeniu poprawnego kodu otwarcie zamka nie będzie możliwe.
  7. Możliwość wskazania osoby odpowiedzialnej za sejf. W godzinach roboczych jedna osoba jest odpowiedzialna za sejf. Po pracy pracownik jest całkowicie zwolniony z tej odpowiedzialności, a więc również wolny od wszelkich podejrzeń.

Firmy i osoby zainteresowane nawiązaniem współpracy zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z nami. Chętnie zademonstrujemy możliwości zamków elektronicznych wszystkim zainteresowanym.

Jarosław Marciniak
Selprima
ul. Kazachska 1/20
02-999 Warszawa
www.selprima.pl
tech@selprima.pl
tel.: +48 513 756 202

 

Zabezpieczenia 1/2019

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony