Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Nowoczesne zabezpieczenia mechaniczne obiektów

Printer Friendly and PDF

Obecnie w dziedzinie zabezpieczania budynków prym wiodą systemy CCTV. Dobór właściwego rozwiązania jest rzeczą szalenie ważną i trudną. Nierzadko zapominamy o zabezpieczeniach mechanicznych jako równie istotnych w systemie bezpieczeństwa obiektu. Poziom bezpieczeństwa całego systemu jest taki, jak poziom bezpieczeństwa najsłabszego ogniwa. Dlatego należy pamiętać o tym, aby jakość użytych zabezpieczeń mechanicznych szła w parze z jakością użytych do ochrony obiektu urządzeń elektronicznych.

Image


 

Wkładka elektromechaniczna DOM ELS 999

 

Zastosowanie atestowanych wkładek mechanicznych odpowiedniej jakości zapewni właścicielowi bezpieczne zamknięcie oraz znacznie zwiększy czas potrzebny ewentualnemu intruzowi na sforsowanie drzwi. Dla przykładu, czas potrzebny na nawiercenie, przepiłowanie czy ścięcie wkładki w klasie C wynosi 6 minut (wg PN-91/B-94461/02). Dzięki temu właściciel lub firma ochraniająca obiekt zyskuje potrzebny od momentu wykrycia intruza czas na zareagowanie. Kolejnym elementem wyróżniającym dobrą wkładkę jest możliwość kontrolowanego dorabiania do niej kluczy – jedynie po okazaniu przez klienta karty bezpieczeństwa. Wkładka zapewniająca wysoki poziom bezpieczeństwa powinna być sprzedawana klientowi razem z kartą bezpieczeństwa. Eliminowana jest tym samym możliwość dorobienia klucza przez osobę nieupoważnioną. Dodatkowo klucz może być wyposażony w ruchomy element, który znacznie utrudnia wykonanie nielegalnej kopii. Proces technologiczny jest skomplikowany, a co za tym idzie – nieopłacalny przy wytwarzaniu ich małej liczby.

Przykładem nowoczesnego rozwiązania w dziedzinie zabezpieczeń mechanicznych może być wkładka ix6SR oferowana przez firmę DOM Polska. Klucz do wkładki ix6SR wyposażony jest w ruchomy dysk, ustawiony pod katem 45° do płaszczyzny klucza. Ruchomy element daje pewność autoryzowanej dystrybucji klucza surowego oraz pełni funkcje dodatkowego elementu weryfikującego kształt klucza.

Ciekawym rozwiązaniem jest wkładka elektromechaniczna DOM ELS 999, w której funkcję klucza pełni transponder współpracujący z czytnikiem zbliżeniowym zintegrowanym z wkładką. Skopiowanie transpondera jest znacznie utrudnione poprzez zaszyfrowanie informacji w nim zapisanej. Transponder współpracujący z wkładką DOM ELS 999 może być wykonany w formie karty, breloka do kluczy lub jako ClipTac, umożliwiający trwałe umieszczenie go na mechanicznym kluczu firmy DOM.

Jest to idealne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie występuje system kontroli dostępu oraz system klucza generalnego, ponieważ użytkownik posługuje się tylko jednym przedmiotem do otwierania drzwi zabezpieczonych mechanicznie i elektronicznie.

Kolejnym aspektem szeroko rozumianego bezpieczeństwa jest bezpieczeństwo osób przebywających w obiekcie, zwłaszcza w sytuacji zagrożenia życia. W przypadku rozwiązań mechanicznych użyteczne jest zastosowanie systemu klucza generalnego, umożliwiającego w nagłych sytuacjach otwarcie wszystkich drzwi w obiekcie jednym kluczem. System klucza generalnego umożliwia kontrolowanie dostępu osób do pomieszczeń oraz ułatwia administrowanie kluczami w obiekcie. Każdy pracownik posługuje się jednym kluczem, dającym mu dostęp do jednego lub kilku wybranych pomieszczeń.

Zastosowanie odpowiednich, dostosowanych do wymagań użytkownika zabezpieczeń zapewni maksymalną ochronę obiektu.

Laskus Robert
Dom Polska 

Zabezpieczenia nr 5/2006 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony