Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Zasilanie i podtrzymanie bateryjne wizyjnych systemów IP

Printer Friendly and PDF

O wizyjnych systemach dozorowych napisano już wiele artykułów, jednak zazwyczaj najwięcej miejsca poświęca się kamerom i rejestratorom, natomiast pomija ważne elementy, bez których żaden wizyjny system IP nie może się obejść, a mianowicie przełączniki sieciowe i zasilacze.

W ofercie największego polskiego producenta urządzeń zasilających – firmy Pulsar – oprócz typowych zasilaczy do systemów SSWiN, KD, SAP czy CCTV od ponad roku znajdują się zestawy przeznaczone do zasilania sieciowych systemów wizyjnych. 

Wykorzystując swoje doświadczenie, firma stworzyła urządzenia do zasilania systemów wizyjnych IP. Wszystkie modele mają wbudowane zabezpieczenia nadnapięciowe, które chronią podłączone kamery przed uszkodzeniem w przypadku awarii zasilacza, np. na skutek przepięcia w sieci energetycznej. Wziąwszy pod uwagę sugestie instalatorów, wprowadziliśmy kilka serii przełączników sieciowych z interfejsami PoE i z wbudowanymi zasilaczami.

Wzięliśmy również pod uwagę konieczność podtrzymania zasilania sieciowego systemu dozorowego w przypadku braku zasilania głównego 230 VAC. Modele S54-B (z jednym akumulatorem) i S98-B (z dwoma akumulatorami) umożliwiają ponadgodzinną pracę całego systemu w przypadku awarii zasilania głównego. Modele te są często stosowane do zasilania głównego przełącznika sieciowego będącego elementem składowym większego systemu. Jeżeli oprócz podtrzymania pracy kamer konieczne jest również podtrzymanie pracy sieciowego rejestratora wizyjnego, możemy wybrać spośród modeli S98-BR, S54-CRB i S98-CRB. W S98-BR oprócz przełącznika sieciowego zastosowane są dwie przetwornice. Jedna z nich odpowiada za zasilanie kamer napięciem 48 VDC, a druga umożliwia pracę rejestratora zasilanego napięciem 12 VDC. W obudowie pozostawiono miejsce, w którym można zainstalować dwa akumulatory. Modele S54-CRB i S98-CRB to już prawdziwe „kombajny” mające dużą obudowę, w której zmieści się dodatkowo rejestrator wizyjny.

Wybór modeli przełączników sieciowych jest duży, ale czasem trudno dostrzec istotne różnice i wybrać najlepsze rozwiązanie oraz producenta. Większość dostępnych na rynku przełączników sieciowych z funkcją PoE jest przeznaczona do zasilania takich urządzeń jak telefony VoIP czy bezprzewodowe punkty dostępowe, czyli urządzeń o małym zapotrzebowaniu na energię.

Fot. 1. Przełącznik sieciowy Ethernet z podtrzymaniem bateryjnym

 

Kamery stosowane w sieciowych systemach dozorowych są bardziej „prądożerne”, a warunki pracy przełączników sieciowych w tych systemach nie należą do najlżejszych. Interfejsy z funkcją PoE mogą odłączyć zasilanie od kamer po uruchomieniu promienników podczerwieni i grzałek, a zasilacz zamknięty w szczelnej obudowie może ulec uszkodzeniu na skutek przegrzania. Aby uniknąć takich ewentualności, warto zastanowić się nad zakupem odpowiednich przełączników sieciowych i wybrać sprawdzone rozwiązania firmy Pulsar. W ostatnim kwartale 2015 roku zaoferowaliśmy niezarządzalne przełączniki sieciowe z funkcją PoE. Są to trzy modele o łatwych do zapamiętania kodach:

  • S54 – 5-portowy przełącznik sieciowy (cztery porty PoE i jeden port UPLINK),
  • S98 – 9-portowy przełącznik sieciowy (osiem portów PoE i jeden port UPLINK),
  • S94 – 9-portowy przełącznik sieciowy (cztery porty PoE, cztery porty LAN i jeden port UPLINK).

Takie przełączniki wraz z zasilaczami tworzą zintegrowane urządzenia służące zarówno do zasilania kamer jak i transmisji strumieni wizyjnych.

Fot. 2. Przełącznik sieciowy (Ethernet) w obudowie RACK 19"

 

Oferowane przełączniki sieciowe należą do grupy urządzeń plug and play, tzn. automatycznie wykrywają podłączone do nich urządzenia zgodne ze standardem IEEE 802.3af, zasilane metodą PoE. Nie ma więc możliwości przypadkowego uszkodzenia podłączanych urządzeń, gdy te nie wymagają innego napięcia zasilania lub nie są zgodne z tym standardem. Maksymalna moc, jaką można obciążyć każdy z portów wynosi 15,4 W. Wszystkie modele mają zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowe oraz przeciwzwarciowe, co zapobiega przypadkowym uszkodzeniom przełączników sieciowych i zasilaczy oraz chroni przed celowym sabotażem systemu. 

Przełączniki sieciowe mają przepustowość 100 Mb/s (Fast Ethernet), co – przy założeniu, że średnia przepływność strumienia wizyjnego generowanego przez jedną kamerę IP wynosi od 4 Mb/s do 8 Mb/s – jest wartością w zupełności wystarczającą. Dotyczy to w szczególności małych systemów dozorowych, złożonych z 2–8 kamer, których, zgodnie z wynikami ankiet przeprowadzonych przez producenta, jest najwięcej. Oferowane urządzenia, stanowiące połączenie przełącznika sieciowego i zasilacza, są przeznaczone zwłaszcza do takich niewielkich systemów. Wyróżnia je niezawodność, wysoka jakość wykonania, stała dostępność i przystępna cena. 

Fot. 3. Przełączniki sieciowe Ethernet (Pulsar)

 

Oprócz wspomnianej grupy przełączników sieciowych i zasilaczy S-54, S94 i S98 w tzw. wersji pudełkowej (nabywca otrzymuje zapakowany w tekturowe pudełko zestaw składający się z przełącznika sieciowego, zasilacza i uchwytów montażowych) oferowane są inne zestawy: 

  1. S54-C, S94-C i S98-C – przełączniki sieciowe i zasilacze zamontowane w małej metalowej obudowie. Stosuje się je, gdy instalator nie ma wcześniej przygotowanej obudowy.
  2. Zestawy S54-CR, S94-CR, S98-CR. W skład każdego z nich wchodzi przełącznik sieciowy, zasilacz i duża obudowa, w której instalator może zamontować również rejestrator NVR. W ten sposób cały wizyjny system dozorowy można zamknąć w jednej estetycznej obudowie.
  3. Seria przełączników sieciowych i zasilaczy w obudowach typu RACK 19" o wysokości 1U(RS-54, RS-94, RS-98).

 

Rys. 1. Zestaw umożliwiający podtrzymanie całego systemu IP (kamer, przełącznika i rejestratora)

 

Jeżeli oprócz podtrzymania pracy kamer konieczne jest również podtrzymanie pracy sieciowego rejestratora wizyjnego, możemy wybrać spośród modeli S98-BR, S54-CRB i S98-CRB. W S98-BR oprócz przełącznika sieciowego i zasilacza zastosowane są dwie przetwornice. Jedna z nich ma napięcie wyjściowe równe 48 VDC i służy do zasilania kamer przez interfejsy Ethernet z funkcją PoE, a druga ma napięcie wyjściowe równe 12 VDC i służy do zasilania rejestratora. W obudowie pozostawiono miejsce, w którym można zainstalować dwa akumulatory. Modele S54-CRB i S98-CRB to już prawdziwe „kombajny” mieszczące się w większej obudowie, w której oprócz przełącznika sieciowego, zasilacza i akumulatora zmieści się rejestrator wizyjny.

W tym roku wprowadzimy również większe, 16- i 24-portowe przełączniki sieciowe z funkcją PoE wchodzące w skład naszych zasilaczy. Oczywiście linia przełączników sieciowych będzie sukcesywnie rozszerzana, abyśmy mogli zaoferować rozwiązania do różnych typów instalacji, dlatego warto na bieżąco sprawdzać ofertę firmy na stronie www.pulsar.pl.

 

Pulsar
biuro@pulsar.pl

 

Zabezpieczenia 2/2016

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony