Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Termowizja staje się dostępna na co dzień

Printer Friendly and PDF

Technika termowizyjna w różnych odmianach była dotychczas wykorzystywana jedynie przez wojsko, służby specjalne oraz służby ratownictwa. Pokazywane czasami w telewizyjnych programach informacyjnych obrazy termowizyjne pochodzą przeważnie z kosztownych kamer umieszczanych na helikopterach biorących udział w działaniach operacyjnych. Przykładem może być maraton w Bostonie. W trakcie tego maratonu napastnik strzelał do ludzi, a następnie ukrył się w łodzi wyciągniętej na zimę na nabrzeże. Nie zdawał sobie sprawy z tego, że nie może czuć się bezpiecznie, gdyż zostanie wykryty przez kamery termowizyjne i w następstwie tego schwytany.

W przeszłości jedynymi obszarami cywilnych zastosowań termowizji były systemy zabezpieczające gazociągi i rafinerie naftowe oraz obiekty infrastruktury krytycznej. Obecnie, dzięki usprawnieniu konstrukcji kamer termowizyjnych oraz obniżeniu kosztów ich produkcji, termowizja stała się naturalnym składnikiem wizyjnych systemów dozorowych.

Dlaczego termowizja jest skuteczna?

fot1

Fot. 1. Kamera AXIS Q1921-E widziana z lewej strony

Podstawową zaletą termowizyjnych systemów dozorowych jest to, że trudno się przed nimi ukryć. Zespół Mythbusters, występujący w programie „Crime and Myth-Demeanors” na kanale Discovery, podjął trud oszukania czujników termicznych. Uczestnicy programu zakładali na siebie czarne ubrania, pokrywali swoje ciała grubą warstwą błota, ubierali się w kombinezony służące do nurkowania, a nawet wkładali stroje upodabniające ich do gigantycznych kurczaków. Nie pozwoliło to oszukać kamer termowizyjnych. Jedyną metodą na ukrycie się było zastosowanie dużych szklanych tarczy, jednak nawet one nie zapobiegły alarmowi, gdyż kamery termowizyjne wykrywały obecność dziwnych czarnych przedmiotów, wyraźnie odróżniających się od tła.

Ceny kamer termowizyjnych są nadal bardzo wysokie, jednakże korzyści, jakie wynikają z ich stosowania, rekompensują koszty, dlatego wykorzystuje je wielu profesjonalistów. W przypadku kamer termowizyjnych z wewnętrznym, wbudowanym procesorem analizującym treść obrazu ilość błędów, a tym samym liczba nieuzasadnionych alarmów, jest znacznie niższa niż w przypadku kamer pracujących w widmie optycznym. Przed kamerami termowizyjnymi trudno się ukryć, dlatego znajdują one zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki.

Transport kolejowy

Zastosowanie kamer termowizyjnych stwarza zupełnie nowe możliwości wykrywania ludzi w miejscach, w których nikt niepowołany nie powinien przebywać. Na przykład można w ten sposób wykrywać wandali malujących graffiti na wagonach stojących na bocznicy. Na podobnej zasadzie można wykrywać próby kradzieży miedzianych przewodów trakcji elektrycznej, gdyż kamery termowizyjne wyposażone w długoogniskowe obiektywy mogą obserwować torowiska na wielokilometrowych odcinkach i wykrywać intruzów przez cała dobę i przez siedem dni w tygodniu.

Infrastruktura krytyczna

fot2

Fot. 2. Sieciowa kamera termowizyjna AXIS Q1931-E przymocowana do ściany

Kamery termowizyjne są wykorzystywane w systemach zabezpieczających takie obiekty jak zbiorniki wodne, elektrownie wodne i atomowe, rurociągi i inne instalacje podatne na sabotaż. Dzięki funkcjom detekcji ruchu kamery termowizyjne mogą na przykład uruchamiać oświetlenie na wybranych obszarach, dzięki czemu możliwa jest weryfikacja przyczyn alarmów z wykorzystaniem klasycznych kamer pracujących w widmie optycznym.

Handel detaliczny

Do dużego obiektu handlowego najłatwiej włamać się, przechodząc przez okna umieszczone na suficie, tymczasem do zabezpieczenia każdej z krawędzi dachu wystarczy użyć dwóch kamer termowizyjnych. Koszty są znacznie niższe niż w przypadku zastosowania innego rodzaju czujników, zabezpieczających indywidualnie poszczególne okna. Ponadto często zdarza się, że obiekty handlowe pozostają oświetlone przez całą noc w celu odstraszenia potencjalnych włamywaczy. Stosując kamery termowizyjne, można zmniejszyć koszt oświetlenia – światło może być włączane dopiero po wykryciu intruzów na chronionym obszarze.

Szkolnictwo

fot3

Fot. 3. Sieciowa kamera termowizyjna AXIS Q1931-E przymocowana do sufitu

W tej dziedzinie także można znaleźć wiele zastosowań dla kamer termowizyjnych. Dotyczy to szczególnie Skandynawii, gdzie uzyskanie zezwoleń na instalację kamer pracujących w widmie optycznym na terenie szkół bywa trudne lub nawet niemożliwe. Przyczyną są restrykcyjne przepisy dotyczące ochrony prywatności. Z drugiej strony często mamy do czynienia z aktami wandalizmu, nielegalnym malowaniem graffiti na ścianach budynków szkolnych, podpaleniami czy mobbingiem, co stanowi trudną do zwalczenia plagę oraz naraża placówki szkolne na znaczne wydatki. Sposobem przeciwdziałania jest zastosowanie kamer termowizyjnych, które mają niską rozdzielczość i nie umożliwiają identyfikacji osób, więc nie naruszają przepisów dotyczących ochrony prywatności. W jednej ze szkół na terenie Szwecji wielokrotnie dochodziło do podpaleń. Problemu nie można było rozwiązać przez siedem miesięcy. Dopiero zainstalowanie kamer termowizyjnych odstraszyło podpalaczy i położyło kres temu procederowi.

Wykorzystanie kamer termowizyjnych

W jaki sposób można najlepiej wykorzystać kamery termowizyjne? Jeśli chcemy polegać na ich zdolnościach analitycznych, należy pamiętać, że nawet najlepsza technika detekcji ruchu nie daje stuprocentowej pewności wykrywania intruzów. Należy stosować kamery termowizyjne o jak najwyższej jakości. Użyteczny obraz powinien mieć możliwie wysoką rozdzielczość i wysoki kontrast. Wykrywanie obecności ludzi może być trudne, jeżeli kamery będą rozgrzewać się za dnia i stygnąć o zmierzchu.

Należy pamiętać, że najlepszym uzupełnieniem kamery termowizyjnej jest dobra, czuła kamera pracująca w widmie optycznym. Podstawową zaletą sieciowych kamer termowizyjnych jest możliwość podłączenia ich do sieci, w której pracują klasyczne kamery dozorowe. Umożliwia to integrację wszystkich kamer i tworzenie zespolonych, centralnie zarządzanych systemów obserwacyjnych.

Inne istotne cechy kamer termowizyjnych to inteligentna analiza treści obrazu, możliwość lokalnej rejestracji materiału wizyjnego, możliwość zasilania metodą PoE, prostota instalacji.

fot4

Fot. 4. Kamera AXIS Q1922-E widziana od przodu

 

Możliwość integracji kamer termowizyjnych i kamer pracujących w widmie optycznym ma decydujący wpływ na działanie systemów dozorowych. Dotychczas kamery termowizyjne były rzadko stosowane i jeśli w ogóle są wykorzystywane w danym systemie, to stanowią zaledwie 10% ogólnej liczby pracujących w nim kamer. Ich główną funkcją jest generowanie alarmów, których przyczyny są weryfikowane za pomocą kamer pracujących w widmie optycznym, zatem istotna jest możliwość podłączenia wszystkich kamer do jednej sieci i centralnego zarządzania całym systemem. Jeśli już dochodzi do stosowania kamer termowizyjnych, funkcje analityczne powinny być realizowane przez procesory i oprogramowanie wbudowane w te kamery. W ten sposób uzyskuje się znacznie lepsze rezultaty niż w przypadku realizacji funkcji analitycznych na serwerach sterujących pracą całych systemów.

Jaka przyszłość czeka kamery termowizyjne?

Firma Axis wstępnie zakłada, że w przyszłości na jedną sprzedaną kamerę termowizyjną będzie przypadać pięćdziesiąt kamer pracujących w widmie optycznym. Obecnie ta proporcja wynosi jeden do dwustu. Można jednak spotkać specyficzne profesjonalne instalacje, w przypadku których proporcja wynosi jeden do dziesięciu. Dotyczy to takich obiektów jak budynki użyteczności publicznej, centra handlowe, budynki szkolne i oczywiście obiekty penitencjarne i więzienia, w których stosowanie kamer termowizyjnych stało się już normą.

Wkrótce kamery termowizyjne będą stanowiły istotny składnik wszystkich dużych systemów dozorowych i będą obiektem zainteresowania projektantów tych systemów.

 

Martin Gren
współzałożyciel firmy Axis Communications

 

Zabezpieczenia 1/2014

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony