Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Systemy IP z Pelco

Printer Friendly and PDF

pelco.jpgPrzejście od systemów analogowych CCTV do IP powoli staje się faktem. Celem artykułu jest pokazanie możliwości budowania małych i średnich systemów telewizji dozorowej IP na bazie kamer i rejestratorów produkowanych przez firmę Pelco.

Wszystkie urządzenia kamerowe IP z fi rmy Pelco mają pewne cechy wspólne: stosowana jest kompresja MPEG4, maksymalna rozdzielczość to 4CIF, w wersjach z kodowaniem koloru w systemie PAL strumień wideo zawiera 25 obrazów/s. Wbudowany w każdą kamerę serwer wideo może wprowadzać do sieci trzy strumienie wideo. Dwa strumienie MPEG4 25 obrazów/s mogą być odbierane przez urządzenia odbiorcze, które obsługują protokół transmisji urządzeń IP Pelco. Jeden strumień jest używany do przesyłania danych do rejestratora w trybie „unicast”. W tym trybie transmisja pakietów danych odbywa się z potwierdzeniem, co daje pewność, że wszystkie pakiety z materiałem wideo zostaną odebrane przez rejestrator. Drugi strumień może być przesłany do stacji roboczej, np. WS5060 w systemie Endura, w celu wyświetlenia obrazu ma monitorze. Odbywa się to w trybie „multicast”. W tym trybie transmisja danych wideo odbywa się bez potwierdzenia, ale za to do wielu odbiorników jednocześnie – czyli do wszystkich stacji roboczych, które wyświetlają ten sam obraz.

Kamery IP Pelco obsługują protokoły: TCP/IP, UDP/IP (Unicast, Multicast IGMP), UPnP, DNS, DHCP, RTP i NTP. Urządzenia mogą pracować w czterech rozdzielczościach (PAL): 4CIF (704x576), 2CIF (704x288), CIF (352x288) i QCIF (176x144). Trzeci strumień MJPEG, 15 obrazów/s, może być odbierany bezpośrednio przy użyciu przeglądarki internetowej Microsoft Internet Explorer lub Mozilla Firefox. Serwer wideo umożliwia jednoczesny odbiór strumieni wideo przez dziesięciu użytkowników korzystających z przeglądarek. Wymagane jest logowanie z hasłem. Użytkownik może oglądać wideo w trybie pełnoekranowym lub w oknie skalowalnym oraz przechwytywać i zapisywać pojedyncze obrazy do wydruku oraz przesłania e-mailem. Do grupy fi rm, które współpracują z Pelco i opracowały sterowniki do kamer IP dla swoich produktów, należą m.in.: Milestone Systems, ObjectVideo, OnSSI, Plustek Inc., Visual Defence i Lenel Systems International Inc. Wszystkie kamery IP z Pelco mogą pracować w systemie dystrybucji wideo w sieciach IP Endura oraz z rejestratorem DVR5100 wersja 1.5. W momencie pisania tego artykułu trwały prace nad stworzeniem sterownika do obsługi Spectry IP dla rejestratora Integral Digital Sentry.

Kamery IP

Pelco produkuje dziewięć typów stacjonarnych kamer IP: osiem modeli kamer kopułkowych serii IP110 i jeden model w obudowie typu „box” IP3701-2X.

ip110.jpg

 

Kamery kopułkowe IP110 mogą być wyposażone w cztery rodzaje modułów kamerowych: kolorowy wysokiej rozdzielczości 540 TVL, dzienno-nocny wysokiej rozdzielczości 540 TVL, kolorowy z szerokim zakresem dynamiki oraz dzienno-nocny z szerokim zakresem dynamiki. Wersje WDR mogą pracować w trybie skanowania progresywnego. Dostępne są dwa obiektywy o regulowanej ogniskowej: 3,0–9,5 mm oraz 9,0–22,0 mm. Dodatkową funkcjonalność zapewnia wyjście alarmowe oraz parametryzowane wejście alarmowe. Obudowa o konstrukcji stalowo-aluminiowej jest przeznaczona do montażu wewnętrznego lub zewnętrznego (IP66) bezpośrednio na ścianie lub na sufi cie. Istnieje możliwość montażu na opcjonalnym uchwycie IP110-P. Kamera wymaga zasilania napięciem przemiennym 24 V z zewnętrznego zasilacza lub poprzez Ethernet w standardzie PoE. Zakres temperatur pracy urządzenia wynosi od -46°C do 50°C. IP3701-2X to kamera kolorowa z przetwornikiem 1/3 cala o rozdzielczości 480 TVL. Do kamery można zastosować obiektyw o stałej lub regulowanej ogniskowej, na przykład z serii 13VD lub z korekcją IR serii 13VDIR. Minimalne oświetlenie to 0,5 luksa (lx) przy f1.2, 40 IRE i włączonym AGC. Kamera może być zainstalowana w obudowie wewnętrznej lub zewnętrznej z grzałką, na przykład z serii EH3512.

Systemy kamerowe IP PTZ

W lipcu fi rma Pelco wprowadziła do sprzedaży system kamerowy Spectra IV IP, kolejny wariant swojego docenianego na całym świecie produktu. Jest to dualny system kamerowy PTZ, który może pracować w instalacji analogowej i sieciowej IP. Spectra IV IP zawiera wszystkie rozbudowane funkcje analogowej Spectry IV, łącznie z analogowym wyjściem wideo i sterowaniem. Jednocześnie jest możliwe podłączenie do sieci IP i przesyłanie wideo i sterowania PTZ w postaci pakietów sieciowych.

Spectra IV IP jest dostępna w kilku wersjach obudowy: wewnętrznej do montażu wpuszczanego w suficie, zewnętrznej do montażu na wysięgniku, zewnętrznej do montażu w suficie, zewnętrznej do montażu na wysięgniku (IP66, zakres temp. od +50°C do -45°C) oraz w wykonaniu wzmocnionym i stalowym. Do obudów mogą być użyte opcjonalne uchwyty i adaptery do montażu na ścianie, słupie, dachu, w narożniku i do balustrady. Wybrane obudowy zawierają pamięć, w której przechowywane są ustawienia modułu kamerowego programowane przez instalatora. Po wymianie modułu kamerowego ustawienia są automatycznie przeładowywane z obudowy do nowego modułu.

W systemie Spectra mogą być stosowane moduły kamerowe w wersji dzień – noc o powiększeniach optycznych 35x, 23x i 18x oraz w wersji kolor 22x i 16x. Najbardziej zaawansowany technicznie jest moduł kamerowy z 35-krotnym powiększeniem. Może pracować w trybie progresywnego skanowania lub z przeplotem. Rozdzielczość lepsza niż 540 TVL zapewnia bardzo dobrą jakość obrazu. Kamera charakteryzuje się szerokim, 128-krotnym zakresem dynamiki. Czułość dla trybu czarno-białego wynosi 0,00018 lx przy migawce 1/1,5 s oraz 0,063 lx przy migawce 1/3 s w trybie kolorowym, pomiary przy poziomie wyjściowym 35 IRE. Kamera jest wyposażona w zintegrowany system elektronicznej stabilizacji i poprawy jakości obrazu oraz detekcji ruchu. Szybkość obrotu po wybraniu presetu wynosi 400°/s, a przy sterowaniu ręcznym w trybie Turbo – 150°/s.

Kopuły, tak jak w poprzednich modelach Spectry, mogą być przeźroczyste, przyciemnione, chromowane albo złocone. Występują w wersjach odpowiednich dla rodzaju zastosowanej obudowy.

Kolejnym produktem IP z Pelco będzie Spectra Mini IP – kamera obrotowa z dziesięciokrotnym powiększeniem optycznym przeznaczona do zastosowań wewnętrznych. Wprowadzenie do sprzedaży jest zapowiadane na czwarty kwartał 2008 roku.

Rejestratory

Rodzina rejestratorów Pelco DVR5100 z oprogramowaniem w wersji 1,5 to urządzenia hybrydowe. Każdy z trzech modeli może  rejestrować wideo w 20 kanałach. DVR5104 rejestruje 4 sygnały analogowe + 16 IP, DVR5108: 8 analogowych + 12 IP i DVR5116: 16 analogowych + 4 IP. Maksymalna szybkość zapisu w trybie 4CIF dla rejestratora w wersji PAL wynosi 500 obrazów/s, co odpowiada 25 obrazom/s na kanał, czyli jest to zapis materiału w czasie rzeczywistym. Rejestratory DVR5100 zawierają dwa dyski o łącznej pojemności nie przekraczającej 2 TB. W celu efektywnego zarządzania pojemnością dysków w DVR5100 zastosowano technologię EnduraStor pochodzącą z systemu Endura. Po upłynięciu zadanego czasu od momentu zapisu materiału, na przykład 72 h, rejestrator ponownie przetwarza materiał zarejestrowany z szybkością 25 obrazów/s. Ze strumienia MPEG4 usuwane są klatki różnicowe i pozostają tylko klatki pełne, co daje w wyniku materiał zawierający 2 obrazy/s, składający się z pełnowartościowych klatek. Pozwala to zaoszczędzić około 50% powierzchni dyskowej. Wybierając rejestrator serii DVR5100, użytkownik końcowy ma otwartą drogę rozbudowy swojego systemu CCTV do dużego systemu IP Endura. DVR5100 jest rejestrowany w systemie Endura jako jeden z rejestratorów systemowych, a materiał wideo może być wyświetlany na stacjach roboczych WS5060 i konsolach wyświetlania VCD5000.

W czwartym kwartale 2008 planowane jest wprowadzenie do oprogramowania DVR5100 funkcji łączenia rejestratorów w grupę. Pozwoli to między innymi na sterowanie z jednej klawiatury KBD5000 kamer PTZ podłączonych do maksimum pięciu rejestratorów.

Drugą rodziną rejestratorów Pelco, które obsługują kamery IP, są urządzenia Integral Digital Sentry NVR. Szczególną cechą tych rejestratorów jest możliwość obsługi kamer IP różnych producentów w jednym systemie, w tym także kamer megapikselowych. W  przypadku zapisu strumieni wideo z kamer megapikselowych w rejestratorze zajmowany jest więcej niż jeden kanał. Modele 4- i  16-kanałowe nagrywają w trybie 4CIF (PAL) 25 obrazów/s, a model 32-kanałowy – 12,5 obrazów/s. Rejestratory DS NVR mogą być wyposażone w dyski o pojemności maksymalnej 1,5 TB. Dostępne są też zewnętrzne 3-, 6- i 18-terabajtowe macierze dyskowe RAID5. Istnieje możliwość zakupu samego oprogramowania DS NVs i zainstalowania go na własnym komputerze. Jeśli stworzony zostanie system telewizji dozorowej IP oparty na kilku urządzeniach DS NVR, to jego obsługa będzie bardzo prosta. Intuicyjne w użyciu oprogramowanie klienckie pozwala użytkownikowi oglądać obrazy z dowolnej kamery w wybranym podziale. Unikatową cechą systemów Integral Digital Sentry jest też głęboka integracja z systemem BMS Andover Continuum, umożliwiająca nadzór rejestratora oraz pobieranie wideo i komunikatów alarmowych.

Niniejszy artykuł nie zawiera szczegółów na temat systemu IP Endura, który jest przeznaczony do dużych i rozległych geografi cznie instalacji telewizji dozorowej. W Polsce produkty Pelco są dostępne w sieci Partnerów fi rmy TAC Sp. z o.o., która jest wyłącznym przedstawicielem firmy Pelco w Polsce. Więcej informacji o kamerach IP z Pelco można znaleźć na stronie http://www.pelco.com/IP/home.html . Zapraszamy też na stronę TAC  http://www.tac.com/pl .

Norbert Góra
TAC

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony