Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Rejestrator DVSR

Printer Friendly and PDF

DVSR to skrót, który na pewno utkwi w głowach wielu osobom. Jest to nowe urządzenie firmy GE Security, w którym zastosowano najnowocześniejsze technologie do kompresji wideo MPEG4 AVC oraz do kompresji audio Ogg Vorbis. Ponadto rejestratory serii DVSR posiadają funkcję dual streaming. O szczegółach wspomnianych technologii oraz o całej rodzinie DVSR dowiedzą się Państwo z dalszej części artykułu.

Rodzina DVSR

Nowoczesny rejestrator serii DVSR należy do urządzeń typu Triplex, a więc umożliwia - jednocześnie - rejestrację, odtwarzanie zapisanych sekwencji i bieżący podgląd tego, co się dzieje w danej chwili. Rodzina rejestratorów DVSR składa się z 30 urządzeń. Różnią się one między sobą liczbą obsługiwanych kamer oraz rozmiarem dysku twardego. Dostępne są wersje obsługujące cztery, osiem lub szesnaście kamer. Z kolei, jeśli chodzi o drugi parametr, do wyboru mamy rejestratory o następujących pojemnościach: 80, 160, 300, 600, 900, 1200, 1500, 1800, 2100, 2400 GB. Jak widać, wybór jest duży i każdy znajdzie coś dla siebie. Posiadając rejestrator o pojemności dochodzącej do 2,4 TB, można zapisywać materiał wideo przez parę miesięcy. Ponadto rejestrator DVSR posiada specjalne funkcje: SMART (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology) oraz zaawansowany tryb oszczędzania energii (funkcja Power Saving), które przedłużają czas życia dysku twardego.

Image


Fot. 1. Rejestrator typu DVSR doskonale nadaje się do wielu zastosowań, m.in. do ochrony bankomatów

 

Od urządzeń CCTV wymaga się obecnie możliwości pracy w sieci. Oznacza to zarazem możliwość zapisania nagranego materiału wideo lokalnie, w rejestratorze, lub też zdalnie, na komputerze. Rejestrator DVSR został wyposażony w mechanizmy wspierające dynamiczne przyznawanie adresów IP (DHCP) oraz dynamiczne przyznawanie nazw domen (DDNS). Zapisane w rejestratorze dane można zarchiwizować na klika sposobów: na zewnętrznych pamięciach USB, zewnętrznych dyskach twardych lub, korzystając z nagrywarki, na płytach CD lub DVD.

Nowy wymiar kompresji - MPEG4 AVC

Zastosowanie najnowocześniejszych technologii przy kompresji obrazu i wideo wprowadza użytkownika w świat nowych możliwości. Implementacja kompresji MPEG4 AVC gwarantuje najwyższą jakość obrazów w połączeniu z wyjątkowo niewielkim rozmiarem plików. Aby lepiej uwidocznić zalety kompresji MPEG4 AVC, warto przybliżyć w skrócie charakterystykę owego standardu.

AVC (Advanced Video Coding) jest połączeniem badań grupy ITU (International Telecommunication Union) oraz ISO (International Organization for Standarization). Kodowanie tego typu jest również obecnie znane pod nazwą „H.26L" (zgodnie z dokumentem ITU „H.264") lub „MPEG-4 part 10".

  

Image
Fot. 2. Rejestrator może współpracować z pulpitem sterującym KTD-405U firmy GE Security

 

W roku 1995, po zakończeniu prac nad wcześniejszym standardem H.263, grupa ekspertów ITU Video Coding Experts Group rozpoczęła kolejne prace. W wyniku podjętych badań uzyskano dużo lepszą jakość kompresji w porównaniu do dotychczas obowiązujących standardów ITU-T.

Do podstawowych zmian wprowadzonych w MPEG-4 AVC należą:

  • ulepszona technika mechanizmu estymacji;
  • dwukrotnie większy współczynnik kompresji w porównaniu do standardu MPEG-2 (patrz rysunek 1);
  • technika zintegrowanych filtrów;
  • ulepszona ochrona danych;
  • adaptacyjna entropia kodowania - zaawansowane systemy kodowania entropijnego CAVLC (Context-Adaptive Variable Length Coding) i CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding), minimalizujące straty informacji;
  • znacznie sprawniejszy system kwantyzacji.

Dzięki zastosowaniu opisanej kompresji MPEG4 AVC, urządzenia z serii DVSR mogą nagrywać obrazy z częstotliwością do 25 klatek na sekundę - dla jednego kanału. Użytkownik otrzymuje dzięki temu materiał doskonałej jakości, który zajmuje mało miejsca na dysku.

 

Image
Rys. 1. Porównanie rozmiaru pliku w zależności od metody kompresji

 

W zależności od liczby dostępnych kanałów, różna jest rozdzielczość, w jakiej zapisuje się materiał wideo. W trybie alarmowym rejestrator może zapisywać obrazy w rozdzielczości 4CIF (704 x 576), a w trybie normalnym w rozdzielczości CIF (352 x 228).

Co jeszcze kryje w sobie rejestrator DVSR?

Warto przedstawić mechanizm nagrywania audio w rejestratorach DVSR. Rejestratory te stosują kompresję Ogg Vorbis. W procesie kodowania dokonywana jest stratna kompresja, w trakcie której dochodzi do bezpowrotnej utraty części oryginalnej informacji. Jednak jakość sygnału audio Ogg Vorbis jest wyższa niż jakość plików MP3 o podobnej wielkości.

Każdy z rejestratorów DVSR ma zaimplementowaną funkcję dual streaming, która umożliwia użytkownikom ustawianie różnych parametrów obrazu, oddzielnie dla materiału zapisywanego na dysku oraz dla materiału transmitowanego w sieci.

Sterowanie kamerami może odbywać się na jeden z trzech sposobów: za pomocą panelu przedniego rejestratora DVSR, za pomocą dołączonego do zestawu pilota lub przez wyniesiony pulpit sterujący KTD-405U.

Rejestrator DVSR może mieć różne zastosowania. Można go wykorzystać do ochrony bankomatów, sklepów, stacji benzynowych oraz w wielu innych miejscach. Informacji na temat cen poszczególnych urządzeń DVSR udzielają przedstawiciele handlowi firmy GE Security.

Łukasz Wojtukiewicz
GE Security Polska

Zabezpieczenia 1/2007 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony