Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Parametry górą?

Printer Friendly and PDF

Ciągle rosnący popyt na systemy ochrony technicznej, w tym również telewizję dozorową, oznacza szansę na rozwój firm z branży zabezpieczeń. Bardzo słabo jednak tę okazję wykorzystujemy. Składa się na to między innymi:

  • kult liczb - walka na linie i luksy,
  • często niska jakość proponowanych rozwiązań,
  • zbyt rzadki udział w szkoleniach produktowych oraz marketingowych

i wiele innych czynników.

Kult liczb

Nie bez powodu liczba linii przetwornika kamery oraz minimalne oświetlenie są parametrami najczęściej wykorzystywanymi w opisach kamer. Pozwalają one obiektywnie porównać dwie kamery. Jednak ślepe zapatrzenie w te liczy prowadzi w pułapkę całkowitego oparcia się tylko i wyłącznie na opisie kamery, z pominięciem jej rzeczywistych cech użytkowych.

Osobny temat, wielokrotnie podnoszony, to określenie minimalnego oświetlenia dla danej kamery. Żonglowanie bardzo niskimi liczbami, na poziomie tysięcznych luksa, poza efektem marketingowym bardzo często nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Klient może się czuć zagubiony, jeśli markowa kamera ma teoretycznie duże gorsze parametry niż produkty niemarkowe. Rozczarowanie następuje dopiero później, kiedy kamera o wyśmienitych parametrach przestaje spełniać swoją funkcję już w lekkim półmroku.

Jakoś(ć)

Zadowolony klient przyciąga dwóch następnych, niezadowolony odstrasza dziesięciu innych. Ta powszechnie znana zasada nie zawsze jest respektowana w czasie wykonywania projektu lub samego systemu CCTV. Każdy z nas miał pewnie do czynienia z sytuacją, w której kamery nie widzą, monitory nie pokazują, a rejestratory nie nagrywają. Oszczędności na jakości sprzętu często prowadzą do powstania systemu niefunkcjonalnego, z którego klient nie może być zadowolony. Zasada „Jakoś to będzie" nie przysparza zadowolonych klientów. Dodatkowo często zapomina się o tym, że jakość obrazu w bardzo dużej mierze zależy od jakości kamery. Obok dwa zrzuty ekranowe z kamer o bardzo zbliżonych parametrach (JVC TK-C920E (A) 540 linii oraz innej kamery) i dużych różnicach w otrzymanym obrazie.

Szkolenia

Wprowadzanie nowych technologii daje szansę na wykorzystywanie coraz lepszych rozwiązań. Nie jest to jednak możliwe bez szkoleń, w czasie których instalator otrzymuje niezbędną wiedzę. Dzięki temu możemy zaproponować klientowi dokładnie to, czego on oczekuje. Od ponad roku na rynku dostępna jest technologia przetworników CMOS firmy Pixim o bardzo wysokim zakresie dynamiki (JVC TK-WD310E). Kamery z tymi przetwornikami idealnie nadają się do monitorowania wejść do budynków, jednak nie zawsze są tam instalowane. A jest to bardzo prosty sposób na podniesienie jakości rozwiązań, które oferujemy.

Image

 
 
Fot. 1. Porównanie jakości obrazu z dwóch kamer. Z lewej obraz z kamery JVC TK-WD310E

 

 

Podsumowanie

Podsumowując niniejszy artykuł, można stwierdzić, co następuje.

Sprzęt markowy niekoniecznie musi oznaczać drogi. Dla przykładu: kamera JVC TKC750 kosztuje 330 zł netto. Łatwiej przekonamy klienta do zakupu kamery markowej, zwłaszcza jeśli jej cena jest porównywalna z ceną kamery niemarkowej, niż do bliżej niezidentyfikowanego produktu. Warto zwrócić uwagę również na to, że marka JVC znana jest również na rynku konsumenckim, co zdecydowanie zwiększa szanse na pokonanie konkurencji.

Obalmy kult liczb. Porównując parametry kamer jedynie w kartach katalogowych, nigdy nie będziemy mieli pewności, czy sprzęt rzeczywiście prezentuje zapisane wartości. Prezentujmy klientowi nie karty katalogowe, ale działający sprzęt.
Najważniejszy jest czytelny, ostry obraz odzwierciedlający w najwyższym stopniu rzeczywistość. Dlatego niezmiernie ważnym elementem systemu jest monitor, bo to właśnie na nim obserwujemy obraz. Ostatnio modne monitory LCD niestety nie do końca sprostają najwyższym standardom. Monitory CRT wciąż przewyższają jakością obrazu panele LCD.

I pamiętajmy, że klient musi być zadowolony z systemu telewizji dozorowej, gdyż od tego zależy nasza przyszłość.

Łukasz Klepacki
Sławomir Janiso
Radioton

Zabezpieczenia 4/2006 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony