Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Panasonic - seria produktów i-pro

Printer Friendly and PDF

Rozwiązania IP wkraczają bardzo intensywnie w nasze życie prywatne, a także zawodowe. Dotyczy to również systemów bezpieczeństwa, a w szczególności systemów telewizji dozorowej CCTV. W tym nowym środowisku systemy wizyjne, w porównaniu z konwencjonalnymi systemami analogowymi, oferują olbrzymie możliwości oraz korzyści. Dla firm jedną z największych korzyści jest obniżenie całkowitych kosztów posiadania i eksploatacji takiego systemu – lowering TCO (Total Cost of Ownership).

Aby umożliwić swoim klientom korzystanie ze wszystkich dobrodziejstw systemów wizyjnych opartych na technologii IP firma Panasonic, wykorzystując długoletnie doświadczenie oraz najlepszą technologię, stworzyła nową, profesjonalną linię produktów IP, nazwaną linią i-pro. Umożliwia ona tworzenie bardzo efektywnych i wysokiej jakości systemów monitoringu wizyjnego. W jej skład wchodzą kamery IP, cyfrowy rejestrator IP oraz oprogramowanie zarządzające, które umożliwia integrowanie systemów analogowych z systemami IP Panasonic.

Kamery IP Panasonic serii i-pro

Obecnie linia produktów IP Panasonic składa się z pięciu kamer IP, charakteryzujących się zróżnicowanymi właściwościami i możliwościami stosowania.

Kamera WV-NP1000

 

Kamera WV-NP1000 jest najbardziej zaawansowaną kamerą wśród tych urządzeń. Jest wyposażona w przetwornik CCD (1280 x 960 pikseli), generujący obraz bardzo wysokiej rozdzielczości oraz jakości. Progresywne skanowanie eliminuje efekt smużenia w poruszających się obiektach. Dwustrumieniowość kamery (MPEG4/JPEG) pozwala na równoczesny podgląd obrazów na żywo w formacie MPEG4 (25 klatek/s – 320 x 280) oraz rejestrację obrazów wysokiej rozdzielczości w formacie JPEG (7,5 klatki/s – 960 x 720). WV-NP1000 jest kamerą typu dzień/noc z mechanicznie usuwanym filtrem podczerwieni. Umożliwia to uzyskiwanie na wyjściu analogowym kamery, bo również takie kamera posiada, obrazów o rozdzielczości poziomej 600 linii TV w trybie kolorowym oraz 780 w czarno-białym. Dodatkowo wyposażona jest w funkcję automatycznego ogniskowania, która gwarantuje ostry, klarowny obraz w każdych warunkach oświetleniowych również przy zmianie trybu pracy kamery. Można tę funkcję wykorzystywać również do automatycznego ogniskowania kamery podczas instalacji. Automatyczna stabilizacja obrazu pozwala z kolei eliminować zakłócenia obrazu wywołane drganiami kamery. Kamera wyposażona jest ponadto w funkcje detekcji ruchu, maskowania stref prywatnych, ma wbudowany mikrofon, złącze alarmowe oraz gniazdo kart SD. W przypadku kłopotów z siecią karta SD pozwala na zarejestrowanie na niej i późniejsze odtworzenie np. obrazów alarmowych. Przy prawidłowym funkcjonowaniu sieci rejestracja obrazów z kamery może odbywać się na rejestratorze WJ-ND300, wskazanym serwerze FTP lub na wspomnianej karcie SD. Dotyczy to zarówno rejestracji wg zadanego harmonogramu, jak również alarmowej, inicjowanej np. przez aktywację złącza alarmowego lub detekcję ruchu. W takich przypadkach można również wysłać pocztą elektroniczną powiadomienie o  zaistnieniu sytuacji alarmowej wraz z dołączonym zdjęciem pod zdefiniowane adresy e-mail.

Kamera Panasonic WV-NP472

 

Kamera WV-NP472, podobnie jak WV-NP1000, może pracować zarówno w systemach sieciowych, jak i analogowych. WV-NP472 jest wyposażona w dwa wyjścia: jedno typu cyfrowego (Ethernet) oraz drugie typu analogowego. Podobnie też jak WV-NP1000, WV-NP472 jest kamerą dualną  (dzień/noc). Rozdzielczość pozioma w trybie kolorowym to 480 linii TV, zaś w trybie czarno-białym 570 linii. Kamera wyposażona jest w przetwornik Super Dynamic II, pozwalający na 80-krotne zwiększenie zakresu dynamiki w porównaniu z kamerami wyposażonymi w konwencjonalne przetworniki. Wykorzystanie w kamerze zaawansowanych technik cyfrowego przetwarzania obrazu umożliwiło wyposażenie jej w wiele funkcji pozwalających na stosowanie jej w każdych warunkach oświetlenia i różnych aplikacjach. Kamera ma wbudowaną detekcję ruchu, zaawansowaną funkcję kompensacji tylnego oświetlenia, równoważenia bieli, a także automatycznego elektronicznego zwiększania czułości.

Kamera WV-NP240 jest kolorową kamerą IP wyposażoną w przetwornik CCD z progresywnym skanowaniem. Kamera, podobnie jak WV-NP1000, jest dwustrumieniowa, tzn. na jej cyfrowym wyjściu mogą równocześnie pojawiać się obrazy w formacie MPEG4 oraz JPEG (do 30 fps przy 640 x 480). Podobnie jak WV-NP1000 jest  wyposażona także w funkcję detekcji ruchu, cyfrowy zoom, funkcję automatycznego  (elektronicznego) zwiększania czułości, ma wbudowany mikrofon, złącze alarmowe oraz gniazdo kart SD. Kamerę można dodatkowo zasilać kablem ethernetowym (PoE – Power over Ethernet), nie trzeba doprowadzać do niej kabla zasilającego.

Kamera WV-NM100 to wewnętrzna kamera IP wyposażona w ruchomą głowicę o obrocie w zakresie 140º oraz pochyleniu w zakresie 120º. WV-NM100 daje możliwość zaprogramowania 8 pozycji, tzw. presetów. Każdy z tych presetów może być wywoływany przez przyciśnięcie odpowiedniego przycisku interfejsu. Dostępna jest również funkcja uruchamiająca sekwencyjne wywoływanie zaprogramowanych pozycji.  Wbudowana detekcja ruchu pozwala na ustawienie dla każdej z kamer czterech obszarów detekcji z regulowaną, 3-poziomową czułością. Kamera wyposażona jest w złącze alarmowe, do którego może zostać podłączone zewnętrzne urządzenie typu czujka dymu, czujnik otwarcia drzwi itp.

WV-NS320 to kolorowy, ruchomy punkt kamerowy z obrotem w zakresie n x 360º oraz pochyleniem w zakresie 180º. Podobnie jak kamery WV-NP1000 oraz WV-NP472, ma możliwość równoległej pracy zarówno w systemach IP jak i analogowych dzięki zastosowaniu dwóch rodzajów wyjść: cyfrowego (Ethernet) oraz analogowego. WV-NS320 jest kamerą do zastosowań wnętrzowych. Rozdzielczość pozioma 480 linii TV oraz bardzo dobra czułość: 1 lx przy F1.4 pozwalają na uzyskiwanie przejrzystych obrazów nawet w słabych warunkach oświetlenia. Kamera jest wyposażona w wiele funkcji charakterystycznych dla ruchomych punktów kamerowych. Wszystkie te funkcje są dostępne poprzez sieć komputerową i prosty w obsłudze interfejs graficzny wykorzystujący przeglądarkę internetową. Funkcje te to m.in.: możliwość programowania pozycji, cyfrowe odwracanie obrazu (flip-a-chip), „zamrażanie” obrazu przy wywoływaniu zaprogramowanych pozycji, powrót do pozycji wyjściowej (home position), automatyczny obrót (auto pan) itp. Dodatkowo zaawansowana funkcja kompensacji tylnego oświetlenia BLC i równoważenia bieli (AWC, ATW) oraz możliwość elektronicznego zwiększania czułości (do 32 razy) pozwalają na stosowanie tej kamery w różnych warunkach oświetlenia i w różnych aplikacjach. WV-NS320 wyposażona jest w 10-krotny zoom optyczny oraz 5-krotny cyfrowy. Wbudowana funkcja detekcji ruchu oraz złącza wejść i wyjść alarmowych umożliwiają integrację systemu CCTV z elementami systemu alarmowego lub kontroli dostępu.

Wszystkie wyżej wymienione kamery IP Panasonic posiadają wbudowany serwer WWW. Oznacza to, że urządzanie jest w pełni samodzielne i niezależne od komputera PC. Po podłączeniu do sieci komputerowej Ethernet kamera od razu zaczyna transmitowanie obrazów do sieci. Można je oglądać dzięki interfejsowi graficznemu opartemu na przeglądarce internetowej. Interfejs ten umożliwia równoczesne oglądanie obrazów z czterech kamer umiejscowionych w różnych lokalizacjach. Wszystkie podczas inicjacji sytuacji alarmowej mogą rejestrować zdarzenie alarmowe w pamięci wewnętrznej kamery, powiadomić użytkownika o alarmie przez wysłanie do niego e-maila wraz z dołączonym obrazem. Istnieje również możliwość przesyłania i zapisu obrazów na wskazanym serwerze FTP zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Rejestrator Panasonic WJ-ND300

Wraz z kamerami IP serii i-pro Panasonic wprowadził na rynek bardzo efektywny, cyfrowy rejestrator sieciowy WJ-ND300. Rejestrator ten jest urządzeniem typu stand alone. Umożliwia on rejestrację obrazów z maksymalnie 32 kamer IP w bardzo dobrej jakości, w trzech różnych formatach JPEG, MJPEG, MPEG4. Użytkownik może kontrolować wielkość strumienia danych niezależnie dla podglądu i rejestracji. WJ-ND300 ma wbudowany dysk 250 GB, w jednostce można  umieścić dodatkowo trzy dyski 250 GB. Możliwość rozbudowy pojemności dyskowej daje zastosowanie maksymalnie sześć modułów rozszerzeń WJ-HDE300. W każdym z nich można umieścić 1 TB pamięci. Maksymalna pojemność dyskowa może więc wynosić 7 TB. Aby zwiększyć bezpieczeństwo zapisywanych na dyskach danych obrazowych, rejestrator można wyposażyć opcjonalnie w moduł WJ-NDB301, który pozwoli na pracę dysków w systemie RAID5. Bardzo przejrzysty, intuicyjny interfejs graficzny w postaci przeglądarki WEB daje użytkownikowi bardzo podobne możliwości jak tradycyjny rejestrator cyfrowy WJ-HD316A.

Bardzo przydatnym narzędziem do kontroli nad rozległymi systemami CCTV składającymi się zarówno z rejestratorów sieciowych, jak i cyfrowych typu WJ-HD316A jest sieciowe oprogramowanie zarządzające WV-AS65. Umożliwia integrację obu rodzajów systemów oraz bardzo efektywne zarządzanie obrazami (podgląd, odtwarzanie, przeszukiwanie itd.) pochodzącymi zarówno z systemów IP bazujących na WJ-ND300 jak i systemów analogowych bazujących na rejestratorach cyfrowych WJ-HD316A.

 

Oprogramowanie zarządzające WV-AS65

 

Wszystkie wyżej wymienione produkty IP Panasonic pozwalają na tworzenie bardzo efektywnych, rozległych systemów monitoringu wizyjnego. Zastosowana w nich technologia i rozwiązania dają gwarancję najwyższej jakości oraz niezawodności.

Dariusz Łabędzki
Panasonic

Zabezpieczenia 6/2006

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony