Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Nowe produkty IP z Pelco

Printer Friendly and PDF

Artykuł zawiera informacje o zapowiadanej wcześniej kamerze uchylno-obrotowej Spectra Mini IP. Przedstawiam także informacje o technologii Sarix i nowych kamerach megapikselowych Pelco, które sprzedawane będą w przyszłym roku.

Spectra Mini IP

Zapowiadana na czwarty kwartał 2008 Spectra Mini IP pojawiła się w sprzedaży już we wrześniu. Jest to kolorowa kamera uchylno-obrotowa, przeznaczona do pracy wewnątrz pomieszczeń. Typowe miejsca stosowania Spectry Mini IP to biura, hotele, supermarkety i stacje benzynowe. Ponieważ zakres temperatur pracy jest szeroki: od 0°C do 50°C, kamera może być instalowana także w magazynach i garażach.

Spectra-Mini-IP.jpg
Fot. 1. Spectra Mini IP

 

Moduł kamerowy umożliwia dziesięciokrotne optyczne i ośmiokrotne cyfrowe powiększenie. W pamięci kamery mogą być zapisane 64 ujęcia, które są wybierane z dokładnością 0,5°, oraz jedna trasa obserwacji. Maksymalna szybkość obrotowa kamery to 140°/s, a szybkość uchyłu w pionie – 80°/s.
Spectra Mini IP może być instalowana na powierzchni sufitu stałego lub wpuszczona w sufit podwieszany. Dostępny jest opcjonalny uchwyt ścienny i wysięgnik. Do wyboru jest biała lub czarna obudowa oraz przeźroczysty lub przyciemniony klosz kopuły. Kamera jest przystosowana do zasilania w standardzie PoE lub napięciem zmiennym 24 V z zewnętrznego zasilacza – na przykład serii MCS.

Spectra-IV-IP.jpg
Fot. 2. Spectra IV IP

 

Serwer wideo w kamerze może wysyłać strumienie wideo w formacie MPEG4 i MJPEG. Przeglądarki internetowe Internet Explorer i Mozilla Firefox umożliwiają odbiór obu typów strumieni. Przy kodowaniu MJPEG strumień wideo zawiera maksimum 15 obrazów/s, a przy MPEG4 – 25 obrazów/ s w rozdzielczości 4CIF (704x576), PAL. Rejestratory sprzętowe lub oprogramowanie, które ma zaimplementowany protokół IP Pelco, mogą odbierać strumień MPEG4 w rozdzielczości 4CIF, 2CIF, CIF lub QCIF i wybraną liczbę obrazów na sekundę. Strumień danych dla rozdzielczości 4CIF przy 25 obrazów/s ma przepływność 2 Mb/s.
Odbiornikiem może być na przykład rejestrator hybrydowy serii DVR5100 lub sieciowy Integral Digital Sentry NVR, opisany w pierwszej części artykułu. Na liście producentów oprogramowania, którzy wprowadzili protokół kamer IP Pelco, znajdują się takie firmy, jak Milestone Systems, ObjectVideo, OnSSI, Plustek Inc., Visual Defence i Lenel Systems International Inc.

Technologia Sarix

Podczas targów ASIS, które odbyły się w dniach od 15 do 17 września w Atlancie (USA), firma Pelco zaprezentowała po raz pierwszy kamery megapikselowe, wykorzystujące opracowaną przez siebie technologię Sarix. Według zapowiedzi pierwsze modele kamer megapikselowych i obiektywów serii 13M będą sprzedawane w drugim kwartale 2009 roku. Początkowo dostępne będą kamery w obudowie typu box, pracujące w rozdzielczościach: 3.1 Mp (2048x1536), 2.1 Mp 1920x1080), 1.3 Mp (1280x1024) oraz 0.5 Mp (800x600). Następnie, w kolejnych miesiącach, do sprzedaży wprowadzane będą kamery kopułkowe do zastosowań zewnętrznych i wewnętrznych, w wersjach kolorowej i dzień/noc.

Kamera-megapikselowa-Pelco.jpg

 

Zadaniem konstruktorów Pelco było stworzenie kamer o rzetelnym odwzorowaniu kolorów i wysokiej czułości, umożliwiającej pracę przy słabym oświetleniu. Nowe, specjalnie zaprojektowane obudowy doskonale komponują się z nowoczesną aranżacją wnętrz we współczesnych budynkach. Kamery mogą być zasilane w standardzie PoE lub napięciem zmiennym 24 V. Dla ułatwienia strojenia wyposażone są w serwisowe wyjścia wizyjne. Wbudowany czytnik kart pamięci w standardzie mini-SD pozwala na lokalny zapis materiału wideo w kamerze. Procesor kamery koduje wideo w standardach H.264, MJPEG i MPEG4, co umożliwia współpracę z różnymi systemami rejestracji. Będzie obsługiwał także algorytmy do analizy obrazu. Funkcja QoS zastosowana w kamerze pozwala użytkownikowi kontrolować wykorzystanie dostępnego pasma transmisji. Dodatkowo możliwe jest zabezpieczenie transmisji pakietów wideo przez sieć dzięki wykorzystaniu technologii szyfrowania SSL/TLS. Technologia Sarix EP (Extended Platform) jest stosowana w modelach o matrycy 2.1 megapikseli. Procesor kamery ma większą wydajność, co pozwala stosować oprogramowanie do analizy obrazu przy dużej liczbie obrazów/s. Docelowo klienci będą mogli stosować również programy analityczne innych producentów, na przykład firmy ObjectVideo. Producenci oprogramowania współpracujący z Pelco otrzymują dokumentację API do kamery i systemu analizy obrazu.

W przyszłym roku wprowadzona zostanie na rynek zupełnie nowa platforma sprzętowa do rejestracji i wizualizacji wideo z kamer megapikselowych.
Rejestratory hybrydowe serii DX8100 Obecnych użytkowników serii DX8100 ucieszy na pewno wiadomość, że w pierwszym kwartale 2009 mają zostać wprowadzone do sprzedaży rejestratory z nowym oprogramowaniem. DX8100 w wersji 2.0 stanie się rejestratorem hybrydowym. Przykładowo model DX8116 będzie mógł obsłużyć 16 kamer analogowych i 16 kamer IP, a model DX8124 – 24 kamery analogowe i 8 kamer IP. Obsługiwane będą kamery IP produkcji Pelco i firmy Axis Communications. Korzystanie z kamer IP nie będzie wymagało zakupu licencji. Dodatkowo rejestrator będzie umożliwiał podłączenie zewnętrznych systemów zapisu poprzez interfejs USB 2.0. Kolejną nowością będzie opcja startu systemu operacyjnego rejestratora z karty pamięci typu SD (Secure Digital). Dla przypomnienia dodam, że we wrześniu tego roku pojawiły się w sprzedaży nowe zewnętrzne macierze dyskowe serii DX8100HDDI o pojemnościach 2250 GB, 4500 GB, 6750 GB i 9000 GB, które podłącza się do DX8100 za pomocą interfejsu SCSI. Nowe macierze, podobnie jak poprzednie modele serii DX9200HDDI, współpracują tylko z modelami DX8108 i DX8116.


W Polsce produkty Pelco są dostępne w sieci partnerów firmy TAC, która jest wyłącznym przedstawicielem firmy Pelco w Polsce. Więcej informacji o kamerach IP z Pelco można znaleźć na stronie http://www.pelco.com/IP/home.html . Zapraszamy też na stronę TAC http://www.tac.com/pl .

Norbert Góra
TAC

Zabezpieczenia 6/2008

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony