Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Nadzór wizyjny dla małych firm

Printer Friendly and PDF

Małej i średniej wielkości firmy z różnych branż (sektor SMB od ang. small and medium-sized business) coraz częściej decydują się na zastosowanie sieciowych systemów dozorowych. Stały się głównymi beneficjentami systemów modułowych, ekonomicznych i łatwych w instalacji. Poprawiające się parametry sieci i pamięci masowych obniżają koszty związane z korzystaniem z coraz bardziej zaawansowanych systemów bezpieczeństwa. Analitycy rynku przewidują szybszy wzrost zastosowań sieciowych systemów wizyjnych w sektorze SMB niż w branży bezpośrednio związanej z zapewnianiem bezpieczeństwa. W przypadku małych systemów wzrost ten szacowany jest na ponad 30% do roku 2018 (zwykle system jest określany jako mały, gdy zawiera mniej niż dziesięć kamer, zaś jako średni, gdy zawiera mniej niż sto kamer).

Bez względu na miejsce instalacji (sklep, hotel, biuro, szkoła czy siedziba małej firmy) wymagania dotyczące jakości muszą być spełnione, a koszty akceptowalne. Coraz więcej firm z sektora SMB postrzega zainwestowanie w wysokiej jakości system sieciowy jako bardziej opłacalne niż rozbudowa przestarzałego systemu bądź zakup produktów niższej jakości.

Fot. 1. AXIS Camera Companion

Jedną z głównych zalet sieciowych systemów dozorowych jest możliwość ich sprawnego połączenia z istniejącymi urządzeniami informatycznymi. Mają wiele możliwych zastosowań, są skalowalne i nie trzeba ich konfigurować. Współpracują z już działającymi sieciami, ruterami, monitorami, komputerami, tabletami i smartfonami. Współczesne kamery sieciowe firmy Axis Communications to w zasadzie małe komputery z wbudowanymi inteligentnymi aplikacjami oraz kartami SD o dużej pojemności, umożliwiającymi lokalny zapis obrazu. Zoptymalizowane oprogramowanie umożliwia podgląd i zarządzanie nagraniami za pomocą smartfonów, tabletów i innych urządzeń mobilnych. Szybkie sieci szerokopasmowe oraz mobilne technologie 4G przyczyniają się do coraz większego zapotrzebowania na systemy zapewniające bezpieczeństwo w biznesie.

Typowy system przeznaczony dla małej firmy zawiera kamery, karty SD, oprogramowanie do zarządzania obrazem oraz mobilne aplikacje do podglądu obrazu.

Przykładem zoptymalizowanego systemu dla małych firm jest AXIS Camera Companion. Najnowsza wersja tego produktu umożliwia małym firmom wygodne zarządzanie wizyjnym systemem dozorowym za pomocą smartfonu lub tabletu. Aplikacje mobilne dostosowane do systemów Android i iOS przetwarzają obraz o jakości full HDTV, zaś w systemie można zastosować do 16 kamer sieciowych. Funkcje dostępne w aplikacji, takie jak natychmiastowe przełączanie widoków czy tworzenie rozbudowanego widoku składającego się ze skorygowanych obrazów szerokokątnych, wywodzą się wprost z systemów high-end.

Fot. 2. AXIS Camera Station

Do codziennego funkcjonowania systemu AXIS Camera Companion nie jest potrzebny komputer ani urządzenie rejestrujące – komputer jest niezbędny wyłącznie podczas instalacji. Po jej zakończeniu system działa z wykorzystaniem funkcji nadzoru wizyjnego realizowanych przez oprogramowanie kamer IP.

Oprogramowanie AXIS Camera Companion udostępnia najważniejsze narzędzia do dozoru wizyjnego w ramach intuicyjnego, łatwego w obsłudze interfejsu, dzięki któremu użytkownik może skoncentrować się na swoich podstawowych obowiązkach. Mobilna aplikacja służąca do wyświetlania obrazu i funkcja Axis Secure Remote Access umożliwiają zdalne obserwowanie nadzorowanego obiektu.

Oprogramowanie AXIS Camera Companion szczególnie dobrze sprawdza się w systemach, w których materiał wizyjny jest przechowywany na kartach SD. W celu wydłużenia czasu przechowywania tego materiału kamery domyślnie konfiguruje się tak, by rejestracja obrazów była uruchamiana na skutek wykrycia ruchu. Karta SD typu SDXC SXIS firmy Axis (o pojemności 64 GB) została zaprojektowana z myślą o wizyjnych systemach dozorowych. Umożliwia ona długotrwałą rejestrację obrazów z nadpisywaniem, które wystąpi dopiero po jednym lub dwóch tygodniach. Jeśli konieczne jest korzystanie z większej liczby kamer lub wymagane jest przechowywanie materiału wizyjnego przez dłuższy okres, system można łatwo skonfigurować w taki sposób, by rejestracja obrazów była dokonywana z wykorzystaniem pamięci NAS.

Oprogramowanie AXIS Camera Station jest przeznaczone do obsługi małych i średnich systemów dozorowych instalowanych w takich obiektach jak sklepy, hotele, szkoły, uczelnie i zakłady produkcyjne. Jest to sprawdzone rozwiązanie wykorzystywane w 50 tysiącach obiektów na całym świecie. Zostało zaprojektowane pod kątem współpracy z sieciowymi produktami firmy Axis służącymi do nadzoru wizyjnego.

Kreator instalacji z funkcją automatycznego wykrywania kamer prowadzi użytkownika przez poszczególne etapy procesu instalacji. Dzięki temu system można uruchomić w ciągu kilku minut. Oprogramowanie AXIS Camera Station jest tworzone z naciskiem na łatwą i intuicyjną obsługę, dzięki czemu każdy może efektywnie zarządzać swoim systemem, reagować na zachodzące zdarzenia i szybko eksportować materiał dowodowy o wysokiej rozdzielczości. Oprogramowanie AXIS Camera Station umożliwia włączenie do systemu przydatnych elementów, takich jak wideodomofon sieciowy AXIS A8004–VE do komunikacji audiowizualnej i zdalnego kontrolowania wejść oraz megafon sieciowy AXIS C3003–E, dzięki któremu operator może zdalnie zwracać się do innych osób i zapobiegać niepożądanym zachowaniom.

Dla obiektów średniej wielkości przeznaczone jest rozwiązanie bazujące na rejestratorze AXIS Camera Station S10. Jest to gotowy do użytku system do zarządzania materiałem wizyjnym z fabrycznie zainstalowanym oprogramowaniem AXIS Camera Station. Rejestrator AXIS Camera Station S10 ma intuicyjny interfejs użytkownika i oferuje wszystkie funkcje, które są potrzebne do efektywnego dozoru wizyjnego. Zapewnia wysoką jakość obrazu przy wyjątkowo niskim zapotrzebowaniu na przepustowość sieci, a także umożliwia natychmiastowy dostęp do zapisanego materiału wizyjnego. W połączeniu z kamerami sieciowymi tworzy niezawodny system dozorowy spełniający wymagania dużych firm.

Zazwyczaj dla nabywcy najważniejsza jest funkcjonalność systemu, ale jego cena też nie jest bez znaczenia. Należy jednak brać pod uwagę rzeczywiste koszty – faktycznie wykorzystanie sprawdzonego, przetestowanego systemu bezpieczeństwa okazuje się tańsze. Urządzenia firmy Axis są zaprojektowane z myślą o bezproblemowym działaniu, więc są łatwe w obsłudze i instalacji.

Gilles Ortega
dyrektor ds. sektora małych firm (Director Small Business)
Axis Communications

 

Zabezpieczenia 6/2015

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony