Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Kamery G1 na trudne warunki. Nowa generacja kamer dzień/noc marki NOVUS

Printer Friendly and PDF

lead.jpgWprowadzenie przez producentów kamer kolejnych serii czy generacji urządzeń z reguły wiąże się z nowymi rozwiązaniami technologicznymi wprowadzonymi przez producentów kluczowych podzespołów w kamerze. Dotyczy to przede wszystkim elementów światłoczułych – matryc CCD oraz układów cyfrowej obróbki sygnału DSP. Liczących się producentów powyższych podzespołów jest zaledwie kilku i to oni są twórcami kolejnych przełomów w dziedzinie kamer. Implementacja tych rozwiązań przez producentów kamer ma już charakter wtórny. W niniejszym artykule chciałbym omówić nową generację kamer serii G1 marki NOVUS, tzn. ich nowe funkcje, a także zalety zastosowanych podzespołów.

W ramach serii G1 możemy wyróżnić kamery klasyczne dzień/ noc w różnych wersjach zasilania, kamery kopułkowe dzień/ noc oraz wandaloodporne kamery kopułkowe dzień/noc (również w wersji z wbudowaną grzałką oraz promiennikiem podczerwieni).

Dla wszystkich kamer serii wykorzystano przetwornik CCD SONY Super HAD drugiej generacji o nazwie ICX639AKA(PAL)/ICX638AKA(NTSC). W porównaniu do poprzedniej wersji przetwornika znacznie poprawiono jego czułość, która jest jednym z najważniejszych parametrów kamer wykorzystywanych w systemach monitoringu. Zwiększenie czułości zostało zrealizowane przy tym samym poziomie szumów (stosunku SNR) oraz nasycenia kolorów. W stosunku do poprzednich modeli przetwornika poprawa czułości jest znaczna i wynosi 7dB. W liczbach bezwzględnych przekłada się to na następującą czułość w kamerach: 0.05 lx/F=1.2 w trybie kolorowym (1/50 s) oraz 0.005 lx/F=1.2 w trybie czarno-białym (1/50 s). Wszystkie modele kamer posiadają dodatkowo funkcję DSS, czyli w warunkach słabego oświetlenia możliwość integracji klatek do 5.12 s i w tych warunkach czułość kamery wynosi nawet 0.00004 lx/F=1.2.

Na poprawę czułości przetwornika (w porównaniu do poprzedniej) wpływają dwa elementy:

  1. Zastosowanie komplementarnych barwników w filtrach, co pozwoliło zwiększyć czułość dla krótszych fal (kolor niebieski), natomiast optymalne zbalansowanie czułości spektralnej (nakładanie się wykresów) spowodowało redukcję szumów „kolorów”.
  2. Wyższa liczba aperturowa mikrosoczewek w górnej strukturze przetwornika, która zapewnia lepsze ogniskowanie promieni światła na fotodiodach, tzn. znaczne zredukowanie obszaru „nieświatłoczułego” pomiędzy poszczególnymi komórkami, co obrazuje rys. 3.

Wartości czułości są trudne do zweryfikowania przez użytkownika/ instalatora i bardzo często podawane na wyrost. Dlatego najlepszym sposobem ich sprawdzenia jest porównanie znanych nam już modeli kamer w tych samych warunkach oświetlenia. Do przeprowadzenia testu wybraliśmy kamery klasyczne dzień/noc NVC-660DN, NVC-HDN540 oraz NVC-GDN5212C-3 z serii G1. Wszystkie kamery zostały umieszczone w zamkniętej skrzyni ze sterowanym z zewnątrz źródłem światła białego. Powyższe źródło światła jest regulowane i w trakcie trwania testu poziom oświetlenia jest płynnie zmniejszany. Dla łatwiejszej oceny czułości obrazów kamery obserwują planszę testową z płynnie poruszającą się wskazówką sekundową. W celu uzyskania łatwych do porównania wyników we wszystkich kamerach wyłączono funkcję DSS, natomiast wartość funkcji AGC ustawiono na minimum. Powyższy test został zrealizowany dla światła widzialnego.

fot1.jpg
Fot. 1. Typy kamer serii G1: kamera kopułkowa dzień/noc, wandaloodporna kamera kopułkowa dzień/noc, kamera klasyczna
 

Plik z nagraniem z testu w formacie minibank jest plikiem wykonywalnym z rozszerzeniem .exe. Pozwala na równoczesne odtwarzanie obrazów z wielu kanałów, co jest bardzo wygodne przy dokonywaniu porównań kilku sygnałów wizji. Ponadto plik posiada „wbudowany” odtwarzacz i może być uruchamiany na dowolnym komputerze bez konieczności instalacji dodatkowych kodeków czy programów.

Wszystkie kamery serii G1 charakteryzuje wysoka rozdzielczość: 580 TVL w trybie kolorowym oraz 700 TVL w trybie czarno-białym. Jest ona konsekwencją zarówno dużej liczby efektywnych pikseli w przetworniku CCD (440 k), jak i zastosowania wysokiej klasy procesora DSP.

W dzisiejszych systemach CCTV administratorzy często wymagają funkcji rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Jednym z wielu problemów wymagających rozwiązania jest kwestia kompensacji silnego oświetlenia reflektorów samochodowych. Zaimplementowana funkcja HLC (ang. High Light Compensation) zapewnia wysoką dynamikę obrazu, znacznie zwiększającą prawdopodobieństwo rozpoznania tablic rejestracyjnych w porównaniu do tradycyjnych kamer z funkcją WDR. Użyteczność powyższej funkcji w takich zastosowaniach doskonale widać na fot. 2.

 

fot2.jpg
Fot. 2. Działanie funkcji HLC

 

rys2.gif
Rys. 1. Porównanie czułości względnej przetworników CCD: poprzedniej generacji ICX409AK (wykres po lewej) oraz
ICX639AKA(PAL)/ICX638AKA(NTSC) (wykres po prawej)
 

Włączenie funkcji cyfrowej stabilizacji obrazu (DIS) powoduje uruchomienie zoomu cyfrowego o niewielkiej krotności, co użytkownik może zaobserwować jako zmniejszenie rozmiaru wyświetlanego obrazu. Drgania modułu kamerowego są kompensowane przez obróbkę cyfrową w pewnych zakresach ich częstotliwości i amplitudy, poprawiając komfort obserwacji sceny przez operatora. Wszystkie typy kamer posiadają również możliwość określania stref prywatności (do ośmiu) i odpowiedniego ich definiowania w zakresie położenia, wielkości oraz koloru maskowania. Wbudowana detekcja ruchu w kamerze może aktywować wyjście napięciowe i tym samym np. włączyć dodatkowe oświetlenie lub zwiększyć prędkość nagrywania zdarzenia przez rejestrator.

Kamery kopułkowe wandaloodporne mają stopień ochrony IP66 (ochrona przed wnikaniem drobin pyłu oraz wody). Dodatkowo zastosowanie grzałki w niektórych modelach pozwala na bezpieczne ich użytkowanie na zewnątrz przez cały rok. Modele wandaloodporne z wbudowanymi diodowymi promiennikami podczerwieni (36 sztuk) zapewniają efektywny zasięg nawet do 35 metrów oraz równomierne oświetlenie sceny, gwarantując generację klarownego obrazu nawet przy braku jakichkolwiek dodatkowych źródeł światła.

rys3.gif
Rys. 2. Porównanie obszaru światłoczułego technologii Super HAD oraz Super HAD II (ICX639AKA(PAL)/ICX638AKA(NTSC))

Wszelkie ustawienia kamer mogą być realizowane za pomocą przycisków umieszczonych na tylnych panelach modułów kamerowych w przypadku modeli kompaktowych oraz wewnątrz obudów w przypadku modeli kopułkowych. Ponadto wybrane modele mogą być sterowane za pomocą protokołu Pelco-D poprzez wbudowany port RS485. W niniejszym opracowaniu autor skupił się na najbardziej nowatorskich i przydatnych funkcjach kamer serii G1 z punktu widzenia użytkownika systemu nadzoru wizyjnego, gdyż ramy tego artykułu nie pozwalają na omówienie wszystkich zaimplementowanych funkcji. W celu zapoznania się ze wszystkimi możliwościami kamer autor zachęca do przejrzenia zarejestrowanego materiału z omówionego w artykule testu, dostępnego na stronie internetowej Novus Security ( http://www.novuscctv.pl/webfm_send/1828) oraz samodzielnego przetestowania kamer i porównania z dotychczas stosowanymi modelami.

Patryk Gańko
NOVUS Security

W artykule wykorzystano informacje zawarte w materiałach promocyjnych producenta podzespołów opisywanego urządzenia, a także wyniki własnych badań i materiały marketingowe.

Zabezpieczenia 4/2009

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony