Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Kamery dualne GANZ w wersji 540 TVL

Printer Friendly and PDF

Wraz z dynamicznym postępem technologicznym w branży elektronicznej, obserwuje się przyrost nowych rozwiązań stosowanych w urządzeniach CCTV. Dotyczy to między innymi kamer jako podstawowych elementów systemów telewizji dozorowej. Stosowane od dawna kamery kolorowe o rozdzielczości poziomej 480 TVL są coraz częściej wypierane przez nowoczesne kamery zapewniające obraz o rozdzielczości poziomej rzędu 540 TVL. Wyższa rozdzielczość obrazu umożliwia uchwycenie, zarejestrowanie oraz identyfikację większej ilości szczegółów.

Kamera dualna GANZ ZC-NH258P, ZC-Y12PH3 i ZC-Y12PH4

 

Szczególnie interesującym rozwiązaniem są kamery dualne (Day&Night) w wersji wysokorozdzielczej. Kamery te są uniwersalne i znacznie lepiej dostosowują się do zmiennych warunków oświetleniowych aniżeli standardowe kamery kolorowe. Na rynku dostępnych jest wiele odmian i rodzajów kamer dualnych o różnych możliwościach funkcjonalnych oraz zróżnicowanych parametrach. Wybór odpowiedniego modelu kamery gwarantującego oczekiwane rezultaty przy tak bogatej ofercie jest dla projektanta czy instalatora dość trudnym wyzwaniem. Poniższy artykuł ma na celu zaprezentowanie oferty firmy GANZ w zakresie nowych modeli kamer dualnych o superwysokiej rozdzielczości.

Kamera ZC-NH258P

Model ZC-NH258P jest profesjonalną kamerą dualną, wyposażoną w mechanicznie odsuwany filtr podczerwieni IRCut. W kilku słowach wyjaśnienia warto opisać istotę tego elementu kamery. Otóż światło podczerwone, szczególnie w górnym zakresie długości fali, jest widoczne dla kamer monochromatycznych, natomiast w przypadku kamer kolorowych powoduje niepożądane efekty zakłócania barw obrazu. Dlatego też większość kamer kolorowych jest wyposażona fabrycznie w filtr IRCut (odcinający podczerwień), mocowany na stałe przed przetwornikiem CCD.

Kamera dualna pracuje w dwóch trybach: kolorowym oraz monochromatycznym. W trybie kolorowym na przetworniku CCD nasunięty jest filtr IRCut, zapobiegający zakłócaniu barw przez światło podczerwone, natomiast w trybie monochromatycznym filtr ten jest automatycznie odsuwany, umożliwiając kamerze „widzenie" w podczerwieni. Kamery dualne bez mechanicznie odsuwanego filtru IRCut (filtr jest zamocowany w takich kamerach na stałe) charakteryzują się znikomą czułością lub nawet w ogóle nie nadają się do pracy w podczerwieni, ponieważ filtr IRCut na to nie pozwala.

Kamera ZC-NH258P zapewnia doskonały obraz kolorowy o rzeczywistych barwach i ostrych konturach. Dzięki wysokiej rozdzielczości poziomej, wynoszącej 540 TVL w trybie kolorowym, obraz jest bardzo wyraźny i bogaty w szczegóły. Jest to bardzo ważne w miejscach, gdzie wymagane jest rozpoznawanie szczegółów w celu identyfikacji lub weryfikacji. W trybie monochromatycznym kamerę cechuje wysoka czułość, a obraz jest wyraźny i czytelny, nawet przy niskim poziomie oświetlenia. ZC-NH258P posiada cenioną przez instalatorów funkcję wspomagania regulacji ostrości, która gwarantuje zachowanie prawidłowej ostrości po zapadnięciu zmroku, przy słabym oświetleniu, nawet jeżeli regulacji dokonano w dzień. Dodatkowo kamera posiada wejście D/N, służące do zewnętrznego wymuszenia pracy kamery w trybie nocnym poprzez zwarcie tego wejścia. Opcja ta jest wykorzystywana np. przy integracji kamery z promiennikiem podczerwieni w celu zapewnienia synchronizacji w momencie załączania promiennika i zmiany trybu pracy kamery.

Bardzo ważna i wobec tego godna omówienia jest funkcja Flickerless. Umożliwia ona wymuszenie zwiększenia prędkości migawki elektronicznej, co daje bardzo dobre rezultaty przy obserwacji obiektów szybko poruszających się. Zasadniczym zadaniem tej funkcji jest redukcja migotania obrazu w sytuacji, kiedy kamera pracuje w sąsiedztwie świetlówek. Natomiast włączenie jej w kamerze obserwującej np. drzwi wejściowe, bramę wjazdową itp. zapewnia wyraźny i ostry obraz nawet w przypadku szybkiego przemieszczania się obiektu obserwowanego (np. człowieka, samochodu). W praktyce funkcja ta okazuje się nieoceniona w wielu zastosowaniach wymagających identyfikacji osób, numerów rejestracyjnych itp.

Kamery ZC-Y12PH3 i PH4

Modele ZC-Y12PH3 i PH4 są nowością w ofercie CBC. Są to kamery o bardzo wysokiej rozdzielczości (rzędu 540 linii TV w trybie kolorowym), z elektroniczną funkcją dualną. Parametry oraz cechy obrazu wideo sprawiają, że kamery te są idealnym rozwiązaniem w wielu zastosowaniach, gdzie wymagany jest obraz wysokiej jakości. Obecnie, w dobie cyfrowej techniki rejestracji obrazu wideo, kamery o bardzo wysokiej rozdzielczości okazują się niezbędnym elementem, umożliwiającym pełne wykorzystanie możliwości systemu.Zaimplementowane w kamerach funkcje umożliwiają dostosowanie trybu pracy do różnych warunków oświetleniowych. Zaawansowany procesor obróbki sygnału wideo DSP SONY HQ1 realizuje szereg funkcji, takich jak automatyczna regulacja wzmocnienia, automatyczna migawka elektroniczna z trybem Flickerless (czyli redukcja migotania obrazu np. podczas obserwacji w pobliżu świetlówek), balans bieli oraz kompensacja światła tylnego. Bardzo istotna w praktyce funkcja Flickerless została już opisana w przypadku modelu ZC-NH258P.

Kamery dualne ZC-Y12PH3 (230 V) i PH4 (12/24 V) są zalecane szczególnie do profesjonalnych i nowoczesnych systemów dozorowych CCTV z cyfrową rejestracją obrazu wideo. Gwarantują one bardzo wyraźny obraz, umożliwiający rozpoznanie nawet bardzo małych szczegółów. Jest to ekonomiczny wariant kamer dualnych o bardzo wysokiej rozdzielczości - ich ceny są atrakcyjne, a jednocześnie są to produkty wysokiej klasy.

Optymalny sposób działania kamer dualnych GANZ jest uzyskiwany dzięki zastosowaniu obiektywów Computar z korekcją aberracji chromatycznej w świetle podczerwieni. Obiektywy typu IR zostały zaprojektowane szczególnie do zastosowań z kamerami Day&Night i zapewniają idealną ostrość obrazu zarówno przy świetle dziennym jak i w warunkach nocnych, a szczególnie przy dodatkowym oświetleniu podczerwienią.

Wszystkie produkty marki GANZ oraz Computar są objęte trzyletnią gwarancją, co świadczy o ich jakości i niezawodności.

Najważniejsze parametry techniczne: 

ModelZC-NH258P
ZC-Y12PH4
ZC-Y12PH4
Standard wideoPAL (kolor) PAL (kolor) PAL (kolor)
Przetwornik CCDCCD SuperHAD 1/3''CCD SuperHAD 1/3'' CCD SuperHAD 1/3''
Rozdzielczość przetwornika768x582 pikseli 768x494 pikseli 768x494 pikseli
Wyjście wideo 1,0 Vp-p, 75 Ohm 1,0 Vp-p, 75 Ohm 1,0 Vp-p, 75 Ohm
Czułość0,1 lx/F1.20,3 lx/F1.2 0,3 lx/F1.2 
Synchronizacja fazy wewnętrzna/line-lock wewnętrzna/line-lock wewnętrzna/line-lock
Dodatkowe funkcje AGC/BLC/ATW/FLC AGC/BLC/ATW/FLC AGC/BLC/ATW/FLC
Zasilanie12 VDC/24 VAC 230 VAC 12 VDC/24 VAC
Wymiary 60x54x103,3 mm 60x54x103,3 mm 60x54x103,3 mmKrzysztof Skowroński
CBC Poland

Zabezpieczenia 1/2007 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony