Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Dinion NBN-832 HD – nowa kamera firmy Bosch

Printer Friendly and PDF

leadFirma Bosch tworzy coraz doskonalsze produkty, między innymi coraz lepsze kamery. Przykładem może być kamera full HD Dinion NBN-832 (1080p). Jej zaprojektowana od podstaw nowoczesna konstrukcja zapewnia doskonałe działanie. Nowe rozwiązanie pozwala na lepsze odprowadzanie ciepła, co sprawia, że nie są potrzebne dodatkowe elementy chłodzące w celu utrzymania stabilnego, niezawodnego działania w skrajnych warunkach temperaturowych. W kamerze zastosowano nowy układ procesora sygnałowego, dzięki czemu przetwarzanie obrazów stało się szybsze i bardziej efektywne. Urządzenie jest wyposażone w najnowsze oprogramowanie pozwalające maksymalnie wykorzystać możliwości układów elektronicznych. Zastosowanie przetwornika CMOS 1/2,7" HD ze skanowaniem progresywnym, zaprojektowanego w całości przez firmę Bosch, poprawiło reprodukcję barw, a przede wszystkim odwzorowanie scen dynamicznych. Obróbka sygnału wizyjnego powoduje, że sygnał o jakości HD przesyłany jest bez strat. Kamera bardzo dobrze reaguje na szybko zmieniające się oświetlenie, redukując szumy w zacienionych miejscach do minimum.

Kamera Dinion NBN-832 HD została zaprojektowana do strumieniowego przesyłania sygnału wizyjnego o rozdzielczości 1080p w formacie 16:9. Dzięki nowemu oprogramowaniu można uzyskać cztery strumienie wizyjne, w tym trzy H.264 oraz jeden M-JPEG. Umożliwia to swobodne zarządzanie sygnałem wizyjnym.

Korzyści z tej metody to między innymi optymalne wykorzystanie pasma sieciowego i swoboda integracji z systemami zarządzania innych producentów. Kamera jest zgodna ze specyfikacją normy ONVIF (Open Network Video Interface Forum), która gwarantuje poprawność działania urządzeń wizyjnych różnych producentów.

fot2

Kamery Dinion NBN-832 HD dają wiele możliwości zapisu. Nie trzeba stosować dodatkowego oprogramowania. Wystarczy podłączyć kamerę do sieci IP, a strumień wizyjny będzie zapisywany na urządzeniu typu iSCSI lub bezpośrednio na karcie pamięci microSD o maksymalnej pojemności do 2 TB. Dzięki karcie microSD można podwyższyć poziom bezpieczeństwa i niezawodności zapisu. Włączenie funkcji automatycznego uzupełnienia zapisu ANR w przypadku utraty połączenia sieciowego pomiędzy kamerą a urządzeniem zapisującym iSCSI powoduje, że strumień wizyjny jest zapisywany lokalnie, a po przywróceniu połączenia, nagrania z karty pamięci są automatycznie przenoszone na sieciowe macierze dyskowe iSCSI. Szereg dodatkowych funkcji można uzyskać, korzystając z programu Bosch Video Recording Manager (VRM).

Kamera posiada dwa algorytmy analizy obrazu, podstawowy Motion+ lub rozszerzony z inteligentną analizą obrazu (IVA), ułatwiający monitorowanie scen. Wbudowany dedykowany układ analityczny pozwala na wykrycie obiektu nieruchomego, przekroczenia linii, pojawienia się obiektu w polu widzenia kamery, obiektu o określonej kolorystyce, przekroczenia wirtualnego ogrodzenia, usunięcie obiektu z pola widzenia kamery, zliczania osób itp. Dostępna jest także funkcja inteligentnego wyszukiwania zdarzeń w materiale archiwalnym (forenscic search). Operator może w kilka sekund odszukać dane zdarzenie alarmowe w materiale archiwalnym, nawet jeżeli wcześniej go nie zdefiniował. Obie te funkcje opierają się na wykorzystaniu tak zwanych metadanych, które są zapisywane równolegle z sygnałem wizyjnym.

Kamera została zaprojektowana w taki sposób, aby użytkownik, w zależności od potrzeb, mógł wybrać sposób prezentacji sygnału wizyjnego z kamery. W tym celu można skorzystać z przeglądarki internetowej, oprogramowania Bosch Video Management System lub darmowego programu Bosch Video Client, które jest dołączane bezpłatnie do każdej kamery.

Aby ułatwić instalację w urządzeniu dostępne są trzy opcje zasilania – przez przewód sygnałowy (PoE) bądź konwencjonalnie (12 VDC, 24VAC). Interfejs sieciowy wyposażono w funkcję AUTO-MDIX, dzięki czemu nie trzeba pamiętać o używaniu dedykowanych kabli ze skrosowanymi przewodami. Urządzenie samo wykrywa rodzaj użytego kabla.

Automatyczna regulacja ogniskowania (automatyczne ustawienie ostrości) w modelu Dinion NBN-832 HD pozwala na precyzyjne ustawienie ostrości zarówno w dziennym i nocnym trybie pracy. Skraca ona również czas instalacji – nawet o 50%.

Kamera jest wyposażona w przyjazny dla użytkownika interfejs operatora. Za pośrednictwem przeglądarki internetowej można skonfigurować wszystkie funkcje kamery, łącznie z funkcją asystenta automatycznego ogniskowania wybranej strefy i wyborem rodzaju zdarzeń alarmowych analizowanych za pomocą IVA, a także odtworzyć materiał archiwalny.

Urządzenia firmy Bosch są projektowane w taki sposób, aby po opublikowaniu nowej wersji dostosowanego do nich oprogramowania użytkownik mógł sam bezpłatnie dokonać aktualizacji.

Michał Biela
Bosch Security Systems

Zabezpieczenia 4/2012

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony