Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Czy już czas, by na poważnie rozpatrywać wykorzystanie sieci IP?

Printer Friendly and PDF

Piotr Rogalewski, kierownik zespołu przedsprzedaży dla Polski i krajów bałtyckich firmy Samsung Techwin Europe, stawia w artykule pytania, które zwykli sobie zadawać użytkownicy systemów dozorowych w początkowej fazie planowania swoich instalacji. Czy architektura wizyjnego systemu dozorowego powinna bazować na czysto sieciowej strukturze IP, czy też konwencjonalna technologia analogowa jest nadal zdolna dostarczyć wszystko to, czego oczekuje użytkownik?

Dalsze pytania, dalsze odpowiedzi

Pytanie, z którym moi koledzy i ja spotykamy się najczęściej, to: „Powyżej jakiej progowej liczby kamer warto rozważać wykorzystanie systemów bazujących na rozwiązaniach sieciowych, a nie na konwencjonalnej strukturze analogowej?”. Część osób twierdzi, że jest to dwanaście kamer, część uważa, że trzydzieści; jednak w rzeczywistości nie ma prostej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Istnieje wiele czynników, które powinny być wzięte pod uwagę, a większość z nich jest zależna od wymagań stawianych przez użytkownika.

fot1

Fot. 1. SRD-1670D

 

Celem tego artykułu jest zasugerowanie pewnych pytań, które projektant systemu musi sobie postawić, zanim podejmie decyzję dotyczącą wyboru sieciowej lub niesieciowej struktury systemu. Pytania są następujące:

fot2

Fot. 2. SND-5080

 

  • Czy system będzie obsługiwany przez wielu operatorów w trybie całodobowym, a jeśli tak, to czy wszystkie stanowiska obserwacyjne będą umieszczone w tym samym pomieszczeniu kontrolnym?
  • Czy poza personelem zgromadzonym w pomieszczeniu kontrolnym inni użytkownicy, w ramach swoich uprawnień, będą korzystać z zewnętrznego dostępu do bieżących obrazów z kamer lub do zarejestrowanych nagrań?
  • Czy system dozorowy będzie wykorzystywany do innych celów, nie związanych z bezpieczeństwem obiektu, na przykład do kontroli przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, kontroli ruchu pieszego i samochodowego itp.?
  • Czy w szczególnych przypadkach, wymagających dokładniejszej obserwacji, niezbędny będzie dostęp do obrazów o bardzo wysokiej rozdzielczości, umożliwiających rozpoznanie lub nawet identyfikację osób na całym obserwowanym obszarze, czy też wystarczające okażą się obrazy o jakości pozwalającej jedynie na stwierdzenie zaistnienia danego zdarzenia?
  • Czy wymagana będzie ciągła rejestracja obrazów ze wszystkich kamer (24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu)?
  • Czy wymagane będzie przechowywanie nagrań przez tydzień, miesiąc, dłuższy okres?
  • Jaka jest przepustowość istniejącej sieci IP?
  • Czy administrator sieci zezwoli na wykorzystanie części dostępnych zasobów sieciowych do transmisji danych niezbędnych do obsługi systemu dozorowego?
  • Czy oczekuje się, by system dozorowy współdziałał z innymi systemami bezpieczeństwa, takimi jak system kontroli dostępu, sygnalizacji włamania, ochrony obwodowej itp.?

Po uzyskaniu odpowiedzi na te oraz inne pytania, specyficzne dla wymagań dotyczących działania systemu, projektant dysponuje danymi pozwalającymi na zasugerowanie struktury systemu spełniającej te wymagania.

Rozwiązania

Systemy dozorowe bazujące na technologii IP mają następujące zalety:

  • Obniżenie kosztów okablowania, w tym możliwość wykorzystania istniejącej sieci. Pojedynczy kabel sieciowy może służyć do transmisji wizji, fonii, danych telemetrycznych oraz do zasilania urządzeń metodą PoE (Power over Ethernet).
  • Możliwość sterowania systemu i monitorowania go z dowolnej lokalizacji dysponującej dostępem do sieci.
  • Elastyczność – nagrania obrazów o strategicznym znaczeniu można przechowywać w dowolnych lokalizacjach, a odtwarzać za pomocą komputerów PC, obsługiwanych przez wielu użytkowników dysponujących odpowiednimi uprawnieniami. Możliwość utworzenia wielu stanowisk, w których prowadzona jest jednoczesna rejestracja i archiwizacja obrazów, zapewnia osiągnięcie wysokiej nadmiarowości systemu.
  • Korzyści wynikające ze stosowania kamer sieciowych najnowszej generacji, odznaczających się wysoką rozdzielczością.

Najczęściej jednak najbardziej opłacalne i najlepiej dostosowane do celu, jakiemu mają służyć, są systemy hybrydowe, wykorzystujące zalety obu technologii. Systemy hybrydowe pozwalają na jednoczesne wykorzystanie kamer sieciowych i analogowych oraz sterowanie nimi za pośrednictwem tych samych urządzeń. Nowe kamery mogą być wprowadzane do systemu bez konieczności układania długich tras kablowych.

fot3

Fot. 3. SPE-100 FS2

 

Postęp technologiczny w dziedzinie konstrukcji kamer i rejestratorów wizyjnych, z jakim mamy ostatnio do czynienia, faworyzuje hybrydowe podejście do budowy systemów dozorowych. Przykładowo układy DSP z serii WiseNet1, stosowane w wielu powszechnie dostępnych kamerach analogowych, wykorzystują technologię idealną dla systemów hybrydowych. Dotyczy to tych właściwości kamer, które pozwalają na zaoszczędzenie czasu i kosztów związanych z ich instalacją – np. jednoczesne udostępnienie wyjść BNC i Ethernet umożliwia transmisję sygnału wizyjnego zarówno przez kable koncentryczne, jak i przez sieć.

Metody kompresji H.264, MPEG4, MJPEG i JPEG, którymi dysponują układy DSP z serii WiseNet1, stwarzają użytkownikom możliwość jednoczesnej transmisji obrazów do różnych lokalizacji, z różnymi poklatkowościami i rozdzielczościami, włączając w to formaty obrazu: 1,3 megapiksela (1280x1024), HD (1280x720), QVGA (320x240), SVGA (800x600) i VGA (640x480).

Możliwość swobodnego wyboru z tak różnorodnego zestawu metod kompresji oraz rozdzielczości obrazów sprawia, że wielu różnych użytkowników, zgodnie ze swoimi uprawnieniami, może jednocześnie przeglądać bieżące obrazy z kamer w jednej z lokalizacji, rejestrować te same obrazy w innej lokalizacji, a także przeglądać zarówno bieżące obrazy z kamer, jak i zarejestrowane nagrania z użyciem smartfonu. Nieruchome obrazy w formacie JPEG, składające się na dokumentację jakiegoś wydarzenia, mogą być dołączane e-maili stanowiących powiadomienie o alarmie; w tym samym czasie możliwy jest zapis ruchomych obrazów w trybie prealarmowym i postalarmowym na karcie pamięci SD zainstalowanej wewnątrz kamery.

fot4

Fot. 4. SNB-5000

 

Jedną z najbardziej efektownych właściwości układów DSP z serii WiseNet1 jest inteligentna analiza treści obrazu, obejmująca wykrywanie znikania lub pojawiania się obiektów, przekraczania wirtualnych linii, a także wchodzenia i wychodzenia osób. Układy te dysponują również funkcją wykrywania prób sabotażu na podstawie analizy zmian sceny obserwowanej przez kamerę. Dotyczy to takich działań, jak zamalowywanie przedniej soczewki obiektywu farbą w sprayu lub ręczne obracanie kamery, przez co zmienia się jej pole widzenia.

Kamery wyposażone w układy DSP z serii WiseNet1 DSP są przeważnie zbudowane w oparciu o przetworniki CMOS o rozmiarach 1/3" z progresywnym skanowaniem obrazu. Pozwala to na uniknięcie zniekształceń w odwzorowaniu szybko poruszających się obiektów (rozmycia ich krawędzi), typowych dla kamer CCTV ze skanowaniem międzyliniowym.

Dwukierunkowa transmisja dźwięku stwarza możliwość interaktywnej komunikacji głosowej pomiędzy obszarem, w którym zainstalowana jest kamera, a pomieszczeniem kontrolnym.

Hybrydowa rejestracja cyfrowa, dostosowana do zastosowań sieciowych

Rejestratory DVR i NVR najnowszej generacji są głęboko osadzone w hybrydowych rozwiązaniach systemów dozorowych. Dysponując wydajną kompresją H.264, zapewniają wysoką jakość rejestrowanych obrazów, z jednoczesnym ograniczeniem wymagań dotyczących niezbędnej przestrzeni dyskowej i pasma sieciowego.

Dostępne są modele rejestratorów czterowejściowych, ośmiowejściowych lub szesnastowejściowych, przy czym każdy z nich oferuje pełną listę właściwości przyjaznych dla instalatora i użytkownika, pozwalających na dobór typu urządzenia najlepiej dostosowanego do wymagań użytkowych. Przykładowo dane tekstowe przechwytywane z urządzeń ATM, POS lub kontroli dostępu mogą być zapisywane wraz z materiałem wizyjnym i w dowolnym momencie odtwarzane.

Wykorzystanie podwójnych kodeków pozwala na wytworzenie odrębnych strumieni wizyjnych, umożliwiających rejestrację obrazów o wysokiej jakości oraz optymalizację strumieni wizyjnych przeznaczonych do transmisji. Wbudowany w kamerę serwer sieciowy realizuje funkcje przeglądania bieżących obrazów i odtwarzania nagrań z możliwością wyszukiwania wydarzeń alarmowych za pomocą standardowej przeglądarki internetowej.

James Smith
Samsung Techwin Europe

Tłumaczenie: Redakcja

Zabezpieczenie 2/2011

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony