Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

COMPUTAR – 40 lat na rynku CCTV

Printer Friendly and PDF

leadOd ponad 40 lat urządzenia marki COMPUTAR, należącej do CBC Group, utrzymują czołowe pozycje na świecie w dziedzinie optyki przemysłowej stosowanej w różnych branżach, m.in. w systemach CCTV, w sektorze obronności, w motoryzacji, w przemyśle i kontroli procesów produkcyjnych, w inteligentnych systemach transportowych oraz w wielu innych dziedzinach. Szczególnie w branży CCTV urządzenia COMPUTAR uchodzą za pionierskie rozwiązania z zakresu profesjonalnej optyki przeznaczonej do systemów dozoru wizyjnego. Bez względu na specyfikę i wymagania systemu, w bardzo bogatym asortymencie produktów tej marki można znaleźć obiektyw odpowiedni do każdego zastosowania.

Już w 1974 roku japoński koncern CBC Group zaczął produkować profesjonalne urządzenia optyczne, wprowadzając na rynek innowacyjne obiektywy CCTV, które deklasowały konkurencję pod względem jakości i precyzji wykonania. W tym samym roku została stworzona marka COMPUTAR jako zastrzeżony znak towarowy należący do CBC Group. Dzięki solidnym podstawom technologicznym, bazującym na japońskiej inżynierii oraz precyzyjnych maszynach produkcyjnych, w ciągu kilku kolejnych lat marka COMPUTAR stała się doskonale znana na światowym rynku jako synonim najwyższej jakości i precyzji.

W roku 1985 rozpoczęto seryjną produkcję i dystrybucję pierwszych obiektywów COMPUTAR typu motor-zoom, które w niedługim czasie zyskały dużą popularność w tzw. systemach obserwacji dalekiego zasięgu.

W roku 1993 firma COMPUTAR rozpoczęła produkcję i sprzedaż obiektywów o zmiennej ogniskowej regulowanej ręcznie. Już wkrótce, dzięki uniwersalności oraz łatwości w dopasowaniu kąta widzenia do wymagań klienta, ta grupa obiektywów okazała się najpopularniejsza na rynku. Pierwszy na rynku asferyczny, zmiennoogniskowy obiektyw o współczynniku apertury F1.0 (tzw. „superjasny”) został wprowadzony właśnie pod marką COMPUTAR.

Obecnie do CBC Group należą cztery fabryki produkujące precyzyjne urządzenia optyczne, w tym obiektywy do CCTV, modele standardowe i megapikselowe, motor-zoom, MFZ, otworkowe oraz termowizyjne.

W ostatnich latach marka COMPUTAR umacnia swoją pozycję również w innych sektorach, m.in. Machine Vision (modele typu makro, telecentryczne), Factory Automation, ITS.

Na szczególną uwagę zasługuje kilka oferowanych nowości, m.in. obiektyw E24Z1018PDC-MPIR przeznaczony do systemów CCTV. Jest to 24-krotny motor-zoom z korekcją ostrości w podczerwieni, o ogniskowej regulowanej w zakresie od 10 mm do 240 mm i rozdzielczości 3 megapikseli przeznaczony do kamer z mocowaniem C, o przekątnej przetwornika maks. 1/1.8". Jasność tego obiektywu (min. wartość liczby F) wynosi 1.8, przysłona jest automatycznie regulowana prądem stałym (DC-Iris), a ponadto obiektyw jest wyposażony w układ służący do pomiaru aktualnego ustawienia ogniskowej i ostrości, niezbędny do obsługi funkcji presetów. Obiektyw jest zbudowany z siedemnastu szklanych soczewek. Korpus oraz obudowa są wykonane z metalu.

M5020FIC-MPIR to obiektyw przeznaczony przede wszystkim do systemów ITS. Ma stałą ogniskową równą 50 mm oraz korekcję ostrości w podczerwieni. Rozdzielczość wynosi 5 megapikseli. Obiektyw jest wyposażony w ręcznie regulowaną przysłonę i jest przeznaczony do kamer z mocowaniem C, o przekątnej przetwornika maks. 1/2,5". Jasność tego obiektywu (min. wartość liczby F) wynosi 2,0. Obiektyw jest zbudowany z jedenastu szklanych soczewek. Korpus i obudowa są wykonane z metalu. Masa obiektywu wynosi 155 g, a jego wymiary zewnętrzne to 60×46,5 mm.

M3520-MPW2 to z kolei model o bardzo kompaktowej konstrukcji, przeznaczony m.in. do systemów Machine Vision. Ma stałą ogniskową równą 35 mm oraz rozdzielczość 5 megapikseli. Obiektyw jest wyposażony w ręcznie regulowaną przysłonę i jest przeznaczony do kamer z mocowaniem C, o przekątnej przetwornika maks. 1/2,5". Jasność tego obiektywu (min. wartość liczby F) wynosi 2,0. Obiektyw jest zbudowany z sześciu szklanych soczewek. Korpus i obudowa są wykonane z metalu. Masa obiektywu to zaledwie 60 g dzięki jego bardzo kompaktowym wymiarom (45×28,5 mm).

Asortyment oferowanych obiektywów motor-zoom został wzbogacony w modele megapikselowe, szczególnie cenione w systemach wymagających dużych zbliżeń i zarazem wysokiej jakości obrazu. Do najbardziej złożonych obiektywów należą serie H21Z1016MP (10–210 mm, 2 MP, 1/2"), E24Z1018-MPIR (10–240 mm, 3 MP, 1/1.8", korekcja IR), H35Z1015MP (10–350 mm, 2 MP, 1/2") oraz H62Z1235-MP (12,5–775 mm, 2 MP, 1/2"). Ta ostatnia seria została dodatkowo wyposażona w innowacyjną funkcję fog-through, dzięki której eliminowane są ograniczające widoczność zakłócenia wywoływane przez takie czynniki jak mgła, zadymienie, śnieg, burza piaskowa itp. Optyka wraz z wbudowanym zespołem filtrów jest sterowana przez procesor służący do analizy obrazu, co nawet w warunkach skrajnie trudnych gwarantuje widoczność nieosiągalną dla konwencjonalnych obiektywów. Są to specjalistyczne obiektywy rekomendowane do obserwacji rozległych obszarów (monitorowanie lasów, granic, lotnisk itp.), z bardzo dużym powiększeniem optycznym.

Asortyment oferowanych obiektywów COMPUTAR jest ciągle powiększany. Produkty są doskonalone z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć technologicznych oraz światowej wiedzy inżynierskiej. Aktualna oferta jest przedstawiona na stronie www.computar-global.com oraz na stronie polskiego oddziału CBC Group – www.cbcpoland.pl.

CBC Group

Zabezpieczenia 5/2014

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony