Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

MB-Secure – nowa generacja zintegrowanych systemów zabezpieczeń firmy Honeywell

Printer Friendly and PDF

Honeywell Security and Fire wprowadza nowej generacji zintegrowany system zabezpieczeń MB-Secure. Firma wykorzystuje swoje bogate doświadczenie zdobywane od 1972 roku, kiedy to w Albstadt w Niemczech zostały zaprojektowane i wyprodukowane pierwsze centrale alarmowe. 

Każda z central systemu MB-Secure łączy w sobie funkcje systemu sygnalizacji włamania i napadu, systemu kontroli dostępu oraz podstawowe funkcje systemu telewizji dozorowej. Jeżeli istnieje potrzeba zintegrowania wielu systemów, jest to możliwe dzięki platformie WINMAG Plus, która łączy MB-Secure z zaawansowanym systemem dozoru wizyjnego, systemem sygnalizacji pożarowej, dźwiękowym systemem ostrzegawczym, systemem przyzywowym i ewakuacyjnym, a za pomocą standardowych protokołów (takich jak OPC lub BACnet) – z systemami BMS firmy Honeywell lub innych firm. Integratorzy mogą również wykorzystać funkcje serwera połączeń (Connection Server) i stworzyć osobny sterownik dla dowolnego systemu. 

MB-Secure stworzono, gdyż użytkownicy końcowi powinni mieć możliwość skupienia się na swojej podstawowej działalności, a nie na zapewnieniu bezpieczeństwa, zakupienia tylko tych funkcji, które są im w danej chwili potrzebne i rozszerzenia systemu w dowolnym momencie w przyszłości, a zarządzanie użytkownikami i zdarzeniami w jednym, zintegrowanym systemie powinno być łatwe. 

Zaawansowane interfejsy użytkownika 

MB-Secure wyposażono w kilka interfejsów, które pomagają użytkownikom obsługiwać system w bardzo prosty i intuicyjny sposób. Najbardziej popularna jest klawiatura z wbudowanym panelem z dwudziestoma programowalnymi przyciskami (można je zaprogramować dowolnie), z których każdy ma programowalną trzykolorową diodę LED. Dzięki temu instalator może przypisać do każdego przycisku makropolecenia, które mogą inicjować złożone czynności po autoryzacji za pomocą karty zbliżeniowej, kodu PIN lub karty i kodu. 

Fot. 1. Interfejsy użytkownika do systemu MB-Secure 

 

Przykładem może być zaprogramowanie jednego przycisku w taki sposób, by odpowiadał „scenariuszowi porannemu”. Po jego naciśnięciu zostanie wydane makropolecenie zawierające wszystkie polecenia wykonania określonych czynności, które nastąpią równocześnie lub kolejno po sobie. Spełnione będą przy tym dodatkowo określone warunki. Po naciśnięciu jednego przycisku, bez potrzeby ingerencji użytkownika, mogą zatem zostać wykonane następujące (przykładowe) czynności:

 • wyłączenie z dozoru systemu sygnalizacji włamania w recepcji i w głównej przestrzeni biurowej,
 • włączenie oświetlenia, gdy na dworze jest ciemno,
 • włączenie ogrzewania lub klimatyzacji w zależności od temperatury,
 • podniesienie kurtyn antywłamaniowych zabezpieczających okna na poziomie 0,
 • umożliwienie samochodom służbowym wjazdu na parking (otwarcie bramy lub bariery wjazdowej),
 • sprowadzenie jednej windy na poziom -2, na którym znajdują się miejsca parkingowe firmy, a drugiej na poziom 0, na którym znajdują się miejsca parkingowe dla pracowników i gości,
 • uruchomienie spryskiwaczy trawników, jeżeli w nocy nie padał deszcz,
 • włączenie ekspresu do kawy. 

Oczywiście wciśnięcie przycisku może powodować wykonanie innych zaplanowanych czynności – według innego scenariusza. 

Zarówno projektanci wnętrz, jak i użytkownicy końcowi docenią panele z klawiaturami, dostępnymi w estetycznych obudowach, w trzech kolorach (w wersji podtynkowej o grubości 5 mm i w wersji do montażu powierzchniowego o grubości 20 mm). Możliwe jest także samodzielne utworzenie zintegrowanego panelu według własnego pomysłu poprzez zestawienie kilku klawiatur i paneli z przyciskami umieszczonych obok siebie. Udogodnieniem dla firm międzynarodowych będzie możliwość automatycznej zmiany języka przypisanego do danego użytkownika klawiatury dotykowej Touchcenter bez ingerencji instalatora czy administratora systemu. 

Dostępne są również czytniki Accentic i Insertic, które realizują wiele funkcji, mają nowoczesny wygląd i są proste w obsłudze. 

Rys. 1. Łatwa i szybka rozbudowa systemu

Rozbudowa systemu 

Obecnie bardzo często zwraca się uwagę na możliwość jak najtańszej rozbudowy systemów. MB-Secure ma unikalne właściwości, dzięki którym w każdej chwili można rozszerzyć system z użyciem licencji programowej dotyczącej dowolnego z głównych parametrów:

 • liczby obsługiwanych grup czujek,
 • liczby obsługiwanych makr,
 • liczby obsługiwanych partycji,
 • liczby obsługiwanych stref czasowych,
 • liczby obsługiwanych użytkowników,
 • liczby obsługiwanych przejść.

Innymi słowy, można użyć najmniejszej centrali MB-Secure 1000 i poprzez dodanie nowych funkcji dostosować ją do obsługi maksymalnie 512 partycji lub 512 przejść, lub 4096 grup czujek. Kolejna aktualizacja oprogramowania sprzętowego, która ukaże się w sierpniu tego roku, pozwoli na powiększenie liczby obsługiwanych użytkowników do 10000. Licencje programowe odblokowują dodatkowe funkcje systemu. 

Na poziomie sprzętowym rozbudowę systemu ułatwia ekspander magistrali, który umożliwia przyłączenie 43 magistral do jednej centrali. Ponadto magistrale te mogą być rozgałęziane, a zatem w przyszłości można wprowadzać zmiany wymagające tylko minimalnej ingerencji w system i jego otoczenie. 

Rys. 2. Architektura systemu

 

Prosty interfejs, zaawansowana integracja 

System MB-Secure ma wiele zastosowań w instalacjach o różnych wielkościach. Integracja z innymi systemami niskoprądowymi jest dokonywana na platformie WINMAG Plus, której historia sięga początku lat dziewięćdziesiątych. Wówczas dostępna była platforma Gemag.

Oprogramowanie 

WINMAG powstało w 1997 roku i po rozwinięciu zostało przekształcone w WINMAG Plus w roku 2007. Doświadczenie producenta gwarantuje zaufanie inwestorów, a oferowanie danego oprogramowania od wielu lat świadczy o jego wartości i zaletach, na przykład o stabilności jego działania. 

Pakiet SIAS w połączeniu z makroinstrukcjami umożliwia wszystkim zaawansowanym instalatorom dostosowanie oprogramowania WINMAG Plus do potrzeb użytkownika końcowego. Oprogramowanie to umożliwia podniesienie poziomu bezpieczeństwa chronionego obiektu, sprawia, że obsługa systemu jest wygodniejsza oraz ułatwia pracę instalatorom, udostępniając zaawansowane funkcje konserwacyjne, takie jak zdalny dostęp i awaryjna kopia konfiguracji centrali. 

Oprogramowanie WINMAG Plus współpracuje dwukierunkowo z systemem zarządzania MAXPRO VMS (Video Management System). To umożliwia korzystanie z wielu funkcji w systemie telewizji dozorowej, takich jak sterowanie ścianą monitorów MAXPRO VMS, wzajemna wymiana informacji o zdarzeniach, automatyczna synchronizacja danych w przypadku jakichkolwiek zmian i wiele innych. 

Zadowolenie inwestora jest naszym priorytetem 

Aby utrzymać wysoki standard wszystkich zintegrowanych rozwiązań, firma Honeywell Security and Fire wprowadziła certyfikację instalatorów MB-Secure wymagającą regularnego uczestnictwa w szkoleniach prowadzonych przez producenta oraz pełnej znajomości systemu, jego możliwości i wszystkich jego elementów. 

Więcej informacji znajduje się na stronie http://www.security.honeywell.com/ee/. Informacji udziela także fi rma ADI Global Distribution (www.adiglobal.pl). Na szkolenia dotyczące wszystkich grup produktów, szkolenia on-line i seminaria można zapisać się na stronie http://www.security.honeywell.com/ee/news-events/academy/index.html. Podręcznik projektanta jest udostępniany na życzenie. 

Istnieją trzy poziomy partnerstwa. Projektant MB-Secure może projektować systemy, natomiast zakup i instalacja urządzeń, jak również utrzymanie i rozbudowa systemów są dostępne wyłącznie dla partnerów o statusie Partner MB-Secure lub najwyższym, prestiżowym statusie Partner+. 

Zadowolenie inwestora jest priorytetem firmy, dlatego Honeywell Security and Fire może zarekomendować najlepszego lokalnego partnera w celu zaprojektowania, instalacji i utrzymania systemu.

Radim Roček
Honeywell Security and Fire

System dostępny w:
ADI Global Distribution
www.adiglobal.pl
e-mail: info.pl@adiglobal.com

 

Zabezpieczenia 4/2016

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony