Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Kamery Axis zabezpieczają centrum konferencyjne Adgar Plaza

Printer Friendly and PDF

Centrum konferencyjne Adgar Plaza znajduje się na Mokotowie, w samym środku biznesowej części Warszawy. Pomimo małej odległości od lotniska (3 km) i od centralnych dzielnic miasta (7 km) jest to relatywnie cicha i spokojna okolica. Od samego początku procesu inwestycyjnego twórcy Adgar Plaza zdawali sobie sprawę, że – chcąc sprostać wysokim wymaganiom rynkowym – muszą zaoferować najemcom znacznie więcej niż infrastrukturę biurową.

Jak wiadomo, nic tak nie odstręcza potencjalnych gości jak brak wygodnego parkingu, dlatego projektanci kompleksu przewidzieli parking podziemny na 630 samochodów i kilkupiętrowy garaż naziemny na ponad 230 pojazdów. Ponadto na tym samym terenie wybudowany został obiekt rekreacyjny Calypso Fitness Club z basenem, siłownią, kortami do squasha, salonem odnowy biologicznej, restauracją i kawiarnią. Słowem Adgar Plaza to coś więcej niż zwyczajny biurowiec – to wielofunkcyjny kompleks umożliwiający przedsiębiorcom zarówno wydajną pracę, jak i intensywny wypoczynek.

Jednakże bezpieczne wykorzystanie tak złożonego i rozległego obiektu wiąże się z pewnymi niebezpieczeństwami. Jednym z podstawowych problemów jest ciągłość dostaw energii elektrycznej. Kompleks budynków Adgar Plaza jest zasilany z dwóch niezależnych linii energetycznych. Poza tym jest wyposażony w agregat prądotwórczy, który umożliwia zasilanie newralgicznych systemów w warunkach awaryjnych. Drugim poważnym problemem jest zapewnienie bezpieczeństwa teleinformatycznego. Centralna serwerownia obsługująca biurowiec także ma niezależne źródło zasilania, zaś serwery pracują w klimatyzowanych pomieszczeniach, co znacznie zwiększa ich niezawodność. Prawdziwym kluczem do sukcesu jest jednak nadzór nad całym obiektem – użytkownicy i najemcy muszą czuć się bezpiecznie, co wpływa na komfort pracy i wypoczynku.

fot1

Fot. 1. Budynki Adgar Plaza to jedne z pierwszych budynków konwergentnych w Polsce, gdzie dostęp najemców do sieci LAN i do Internetu, a także obsługa wszystkich instalacji niskoprądowych odbywa się z wykorzystaniem okablowania strukturalnego

W kompleksie Adgar Plaza zainstalowano zintegrowany system zarządzania budynkiem BMS, system kontroli dostępu, system obsługi parkingów i bardzo istotny system nadzoru wizyjnego firmy Axis Communications. Dostawę i wdrożenie zintegrowanych systemów budynkowych zapewnił partner biznesowy Axisa – firma Honeywell.

Zintegrowany system zarządzania budynkiem Enterprise Buildings Integrator dostarcza szczegółowych informacji na temat stanu i warunków pracy wszystkich najistotniejszych instalacji, co pozwala na redukcję personelu konserwującego systemy automatyki budynkowej. Wysoki poziom integracji i centralne zarządzanie systemami zabezpieczającymi są bardzo istotne i mają wpływ na komfort obsługi i korzystania z obiektu w różnych sytuacjach, zarówno podczas normalnej pracy biurowej, jak i podczas imprez okolicznościowych odbywających się w salach konferencyjnych i w restauracji. Skalowalność i elastyczność wspomnianych systemów pozwala na ich szybką modyfikację i przystosowanie do zmieniających się warunków, zarówno w przestrzeni biurowej, jak i poza nią, na obszarach rekreacyjnych.

Bezpieczeństwo w nowoczesnym biznesie można utożsamiać z bezpieczeństwem przetwarzanych danych, dlatego szczególny nacisk położono na zabezpieczenie serwerowni. Zainstalowano tam dodatkowe systemy kontroli dostępu, aby nikt nieupoważniony nie był w stanie dotrzeć do jej wnętrza. Wszystkie systemy zabezpieczające zainstalowane w kompleksie Adgar Plaza pracują w trybie całodobowym, co ma szczególny wpływ na poczucie bezpieczeństwa.

W kompleksie Adgar Plaza zastosowano najnowocześniejsze sieciowe urządzenia wizyjne firmy Axis, światowego lidera w tej dziedzinie, w tym kamery sieciowe Axis mające inteligentne funkcje dozorowe, odgrywające rolę elektronicznych strażników dbających o zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa na terenie całego obiektu. Kamery są zarządzane przez oprogramowanie Digital Video Manager firmy Honeywell. Zastosowane zostały najnowocześniejsze algorytmy umożliwiające automatyczną detekcję ruchu na obrazie telewizyjnym, rozpoznawanie twarzy ludzkich, a także odczyt treści tablic rejestracyjnych pojazdów znajdujących się na terenie kompleksu. Także windy i elewatory zainstalowane wewnątrz budynków są objęte całodobową obserwacją. Takie środki bezpieczeństwa pozwalają na uniknięcie niebezpiecznych incydentów oraz umożliwiają gromadzenie materiałów dowodowych w przypadku ewentualnego śledztwa.

Dzięki tak skomplikowanym rozwiązaniom kompleks Adgar Plaza stał się jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie obiektów użytkowych, jakie ostatnio wybudowano na terenie Warszawy. Według administratorów obiektu systemy zabezpieczające zostały właściwie dobrane i doskonale spełniają swoje funkcje.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z powodu wykorzystania najnowocześniejszych technologii w naszym budynku. Zaawansowane funkcje użytkowe systemów bezpieczeństwa firmy Axis korzystnie wpłynęły na naszą inwestycję. Najemcy docenili oferowane przez nas warunki usprawniające ich pracę. Wybór właściwego partnera technologicznego zajął nam wiele czasu. Braliśmy pod uwagę różne rozwiązania i produkty, badaliśmy ich funkcje, możliwości zarządzania, estetykę oraz łatwość integracji z innymi systemami bezpieczeństwa zainstalowanymi w naszym budynku. Mieliśmy bardzo specyficzne wymagania. Okazało się, że rozwiązania oferowane przez firmę Axis są dla nas najlepsze – powiedział Eyal Litwin, wiceprezes Adgar Investments & Development.

 

Axis Communications

 

Zabezpieczenia 5/2013

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony