Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Innowacyjne zarządzanie parkingiem

Printer Friendly and PDF

Fot. 1. System umożliwia szybsze znalezienie wolnego miejsca parkingowego

 

W XXI wieku dokonuje się wiele zmian w naszym życiu codziennym. Postęp techniczny wymaga wprowadzania ulepszeń wpływających na szybkość działania urządzeń i systemów, a także na łatwość ich obsługi. Dotyczy to również rozwiązań wykorzystywanych na parkingach.

Dążymy do usprawnienia korzystania z parkingów, montując szybsze szlabany, stosując karty abonamentowe dalekiego zasięgu czy kamery do odczytu tablic rejestracyjnych wjeżdżających pojazdów. Większość dostawców rozszerzyła asortyment oferowanych rozwiązań parkingowych na podstawie własnego zasobu narzędzi. Pojawiły się dodatkowe systemy podnoszące poziom bezpieczeństwa użytkowników obiektów parkingowych. W rezultacie integracja różnych produktów stała się trudniejsza. Personel obsługujący parkingi będzie coraz częściej zastępowany przez centralny system kontroli skupiony w jednym miejscu i umożliwiający szybsze i skuteczne kontrolowanie ruchu pojazdów w poszczególnych obiektach.

Jednym z takich systemów jest zintegrowany system zarządzania parkingami FLINQ. Jest to narzędzie programowe służące do wizualizacji wszystkich autonomicznych i pokrewnych systemów w jednym środowisku przyjaznym dla użytkownika. Program ten potrafi zarządzać wieloma obiektami parkingowymi oraz wszystkimi systemami, które są zainstalowane w tych obiektach. Na jednym stanowisku nadzoru operator może koordynować działanie szlabanów, kas płatniczych, systemu kamer dozorowych, systemu kontroli dostępu i innych zabezpieczeń. Dzięki prostemu interfejsowi graficznemu pokazującemu stan systemów parkingowych oraz systemów zabezpieczających jeden pracownik może kontrolować działanie wielu obiektów parkingowych. Można łatwo wykorzystywać interfejs FlinQ, używając monitora z ekranem dotykowym. Szybka reakcja systemu na występujące zagrożenia gwarantuje zadowolenie klientów. Każdego obiektu parkingowego dotyczą specyficzne wymagania użytkowe. Wszechstronne oprogramowanie i modułowa konstrukcja FlinQ pozwalają na dostosowanie działania systemu do konkretnej sytuacji. Oprogramowanie jest modyfikowane indywidualnie dla każdego klienta, co daje gwarancję spełnienia wszystkich wytycznych inwestora. Centralizacja za pomocą jednej platformy nie tylko poprawia wydajność pracy, ale również pomaga w kontrolowaniu kosztów. Inwestor otrzymuje proste i zarazem przejrzyste narzędzia do zarządzania obiektami parkingowymi, a klient uzyskuje szybką pomoc w przypadku problemu z korzystaniem z parkingu. Najmocniejszą stroną zintegrowanego systemu zarządzania parkingami FLINQ jest możliwość wszechstronnego raportowania. W programie można konfigurować wszelkie dane marketingowe oraz finansowe, korzystając z nich w jednym miejscu. Nie ma potrzeby każdorazowego odczytu danych z poszczególnych systemów parkingowych czy oczekiwania na przekazanie istotnych informacji. Można tworzyć kombinacje raportowania – cyklicznego w ciągu miesiąca czy roku.

Ciągły wzrost liczby samochodów przypadających na jednego mieszkańca (wg. ACEA z 2014 r. 599 samochodów na 1000 mieszkańców przy średniej UE wynoszącej 564 samochody na 1000 mieszkańców) spowodował, że coraz trudniej znaleźć wolne miejsce na parkingu, szczególnie w centrach dużych miast czy podczas weekendowych zakupów. Każdy z nas stara się znaleźć miejsce parkingowe w dogodnej lokalizacji oraz z dobrym dojazdem. Coraz bardziej doceniamy systemy wspomagające zarządzanie przestrzenią parkingową, które umożliwiają płynny ruch samochodów oraz lepsze zapełnienie miejsc parkingowych.

Fot. 2. Pionierski system bazujący na kamerach

 

Jednym z nowych rozwiązań wprowadzonych przez C&C Partners jest innowacyjny system nawigacji Park Assist, który ułatwia znalezienie wolnego miejsca parkingowego. Przy wjazdach i w punktach, w których kierowcy podejmują kluczowe decyzje co do kierunku dalszej jazdy, za pomocą cyfrowych tablic świetlnych system Park Assist pokazuje liczbę dostępnych miejsc na każdym poziomie parkingu. Wolne miejsca są czytelnie oznakowane za pomocą różnokolorowych świecących diod. To i zaawansowane oznakowanie wskazujące drogę pozwala kierowcom ograniczyć zużycie paliwa. W dotychczas istniejących systemach wykorzystywane były czujniki ultradźwiękowe monitorujące przestrzeń i można było ustalić tylko jedno – czy miejsce jest zajęte. System czujników M4 Park Assist pozwala na przetwarzanie informacji już na poziomie pojedynczego miejsca parkingowego. Każda kamera współpracująca z inteligentnym czujnikiem może wysyłać strumień wizyjny do głównego serwera, a także dostarczać danych dla systemu rozpoznawania tablic rejestracyjnych oraz danych dotyczących zachowań i wyglądu użytkowników. Innowacyjność systemu polega na tym, że oprogramowanie Park Assist pozwala monitorować każde pojedyncze miejsce parkingowe w wielopoziomowym parkingu. Daje to nowe możliwości. Użytkownik może za pomocą aplikacji obserwować swój pozostawiony samochód, a rejestracja obrazu wokół każdego miejsca parkingowego jest udogodnieniem dla operatora. W specjalnych kioskach informacyjnych można zlokalizować zaparkowany samochód na podstawie numerów odczytywanych z tablic rejestracyjnych przez kamery. Dzięki zastosowaniu czujników z wbudowanymi kamerami system ma wiele cennych funkcji, co wpływa na komfort klientów, a także na koszty obsługi parkingów. System inteligentnych czujników dostarcza danych, które są przesyłane do aplikacji działającej w chmurze internetowej. Logując się w naszym portalu, można uzyskać wiele informacji pozwalających na obniżenie kosztów obsługi parkingów. Przykłady wykorzystania systemu podczas podejmowania decyzji:

  • analiza sposobu użytkowania obiektu w celu ograniczenia kosztów oświetlenia,
  • realizacja strategii poprawy wykorzystania przestrzeni,
  • planowanie konserwacji poza godzinami szczytowego ruchu,
  • określenie dobowych i sezonowych zmian liczby użytkowników parkingu.

System umożliwia elastyczną kontrolę nad uiszczaniem opłat parkingowych. Użytkownicy, którzy korzystają z parkingu w ciągu dnia, chętnie zapłacą więcej za lepsze miejsca, które będą mogli sami wybrać. Wykorzystując system Park Assist i rozszerzone oprogramowaniem Park Select Rate, można łatwo wyznaczyć droższe miejsca lub realizować inne strategie cenowe na całym obszarze parkingu. Gdy pojazd wkracza na obszar, w którym miejsca postojowe są droższe, kamera z sensorem Park Assist wysyła dane identyfikujące pojazd oraz określa czas parkowania, na podstawie którego obliczana jest wysokość opłaty za parkowanie.

W tradycyjnych systemach zabezpieczeń występują trudności z uzyskaniem niezakłóconego widoku kluczowego obszaru w przestrzeni parkingowej, na którym mogą mieć miejsce niepożądane zdarzenia.

Fot. 3. System parkingowy przesyła strumień wizyjny do głównego serwera. Dane są wykorzystywane przez system rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Możliwe jest śledzenie zachowań klientów i wychwytywanie określonych zdarzeń

 

W instalacjach wykorzystujących oprogramowanie Park Assist kamery z czujnikami M4 obserwują każde miejsce w celu identyfikacji pojazdów i monitorowania zajętości na każdym miejscu parkingowym. Dzięki rozszerzonemu oprogramowaniu Park Visio możliwe jest wysyłanie strumieni wizyjnych z kamer w chwili wykrycia ruchu w okolicach miejsca parkingowego. Jest to funkcja, której realizacja innymi metodami byłaby zbyt kosztowna.

Park Assist wyróżnia się na tle konkurencyjnych rozwiązań dużą ilością informacji gromadzonych przez kamery, wykorzystywanych w celu uzyskania odpowiedniej funkcjonalności i spełnienia oczekiwań inwestorów i użytkowników. Nowoczesne systemy zarządzania stanowią ułatwienie we wszystkich dziedzinach naszego życia. Musimy być przygotowani na ich przyjęcie i codzienne użytkowanie.

Piotr Chmieliński
p.chmielinski@ccpartners.pl
C&C Partners

 

Zabezpieczenia 1/2016

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony