Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

GP4P Variant – system zarządzania parkingiem firmy Green Center

Printer Friendly and PDF

Problemy, z jakimi współcześnie zmagają się właściciele i operatorzy parkingowi, są bardzo różne. Są to kradzieże, szkody komunikacyjne, próby oszustw oraz wiele innych. Większość z nich można wyeliminować, korzystając z odpowiedniego systemu parkingowego.

Nowoczesne systemy bezpieczeństwa oraz dozoru wizyjnego zapewniają nam bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej oraz prywatnej. Chcemy czuć się bezpiecznie i mieć pewność, że nasze mienie jest bezpieczne. Skoro zostawiamy samochody na parkingach, jesteśmy przekonani, że będą tam nadal, gdy wrócimy – w stanie niezmienionym. Współczesne parkingi są wyposażane w wiele nowoczesnych urządzeń, które mają zapewnić szybki i wygodny pobór opłat oraz zwiększyć bezpieczeństwo pozostawionych pojazdów.
Najlepszym przykładem takiego rozwiązania jest system parkingowy GP4P Variant oferowany przez firmę Green Center Polska. Dzięki doświadczeniu zdobytemu w trakcie 25-letniej działalności oraz zaawansowanej technologii produkcji urządzeń o modułowej budowie firma Green Center Polska jest w stanie dostarczyć rozwiązanie spełniające wymagania każdego klienta.

Fot. 1. System parkingowy GP4P Variant – Centrum Zaawansowanych Technologii Nobel Tower

 

Wszystkie systemy parkingowe GP4P Varaint są standardowo wyposażone w terminale parkingowe połączone z barierami, które są instalowane na wjeździe oraz wyjeździe z parkingu. Aby wjechać na teren parkingu, kierowca musi pobrać kartę parkingową lub użyć wcześniej zaprogramowanej karty abonamentowej. Użycie karty parkingowej jest konieczne także podczas opuszczania parkingu. Sprawdzanie karty parkingowej przy wjeździe i wyjeździe w połączeniu z zastosowaniem szybkich barier parkingowych (czas otwarcia lub zamknięcia równa się 1 s), które uniemożliwiają przejazd więcej niż jednego auta, to skuteczne sposoby zabezpieczenia i kontroli. Takie rozwiązanie znacząco wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa. Złodziej nie mógłby opuścić parkingu bez kontaktu z obsługą, który byłby dla niego zbyt ryzykowny. Dodatkowym zabezpieczeniem mogą być terminale drzwiowe. W połączeniu z klasycznym samozamykaczem skutecznie uniemożliwiają one wejście na parking osobom nieupoważnionym. Każde otwarcie drzwi czy furtki musi być poprzedzone odczytem karty parkingowej w terminalu.

Fot. 2. System parkingowy GP4P Variant – Gdyńska Szkoła Filmowa

 

System GP4P Variant ma również szereg dodatkowych, innowacyjnych funkcji poprawiających bezpieczeństwo oraz komfort osób przebywających na terenie parkingu – zarówno  pracowników obsługi, jak i kierowców. Integracja z wizyjnymi systemami dozorowymi umożliwia sfotografowanie każdego pojazdu – zarówno wjeżdżającego, jak i wyjeżdżającego. Fotografie są pobierane są z kamer IP i zapisywane razem z numerami kart parkingowych w bazie danych systemu parkingowego. Dzięki temu nie trzeba przeglądać całego materiału wizyjnego, by odnaleźć szukane fragmenty ukazujące sytuację w pobliżu konkretnego wjazdu lub wyjazdu. Właściciel parkingu może zatem zabezpieczyć się przed próbami wyłudzenia odszkodowania za uszkodzenia pojazdów, które nie powstały na parkingu. Dodatkowo obsługa parkingu może zweryfikować, czy klient, który opuszcza parking, używa swojej karty parkingowej. Jest to zabezpieczenie przed coraz bardziej wyrafinowanymi próbami oszustwa. Aktualnie takie rozwiązanie jest powszechnie stosowane na strzeżonych parkingach przy portach lotniczych, gdzie ze względu na wysokie opłaty często dochodzi do prób oszustwa.

Fot. 3. System parkingowy GP4P Variant – Port Lotniczy Olsztyn-Mazury

 

Kolejną ważną funkcją i efektem integracji systemu parkingowego z systemem dozoru wizyjnego jest fotografowanie pojazdów uprzywilejowanych, które opuszczają parking bez weryfikacji karty parkingowej. Są to najczęściej pojazdy policji, pogotowia ratunkowego, straży pożarnej, samochody dostawcze oraz wszystkie inne pojazdy obsługi obiektu. Konieczność przepuszczania tych pojazdów może powodować nadużycia finansowe ze strony obsługi względem właściciela parkingu. Proceder polega na otwarciu bariery, wykonaniu adnotacji o pojeździe uprzywilejowanym, np. samochodzie policyjnym, i pobraniu pieniędzy od klienta z obejściem systemu kasowego. Aby skutecznie wyeliminować ten proceder, system parkingowy GP4P Variant może być skonfigurowany  w taki sposób, że każdy pojazd, który opuszcza parking, jest fotografowany, natomiast fotografia wraz z informacjami o tym, kto i kiedy otworzył przejazd, jest zapisywana w bazie danych systemu parkingowego. Właściciel lub zarządca parkingu może te informacje odtworzyć za pomocą oprogramowania GPRaport, które jest integralną częścią systemu parkingowego GP4P Variant. Fotografowanie pojazdów zarówno przy wjeździe na parking jak i przy wyjeździe może poprawić bezpieczeństwo na parkingach dla aut ciężarowych. Robiąc zdjęcie wyjeżdżającego ciągnika z naczepą, pracownik ochrony może skontrolować, czy do danego ciągnika podłączona jest ta sama naczepa, która została sfotografowana podczas wjazdu. Jest to skuteczny sposób ochrony przed kradzieżami naczep, które zdążają się na parkingach dla TIR-ów.
Wyposażając parking w system parkingowy, warto również uwzględnić funkcję rozpoznawania tablic rejestracyjnych, czyli zastosować kamery z funkcją LPR.

Fot. 4. System parkingowy GP4P Variant – Puro Hotel Poznań

 

Dzięki zastosowaniu wyspecjalizowanych kamer IP oraz odpowiedniego oprogramowania wszystkie numery rejestracyjne samochodów wjeżdżających na parking są rejestrowane w systemie. Automatyczne przyporządkowanie numerów z tablic numerom kart parkingowych odbywa się w bazie danych systemu GP4P Variant. Kamery z funkcją LPR mogą znaleźć inne zastosowania. W obiektach handlowych można określać, z jakich miejscowości dojeżdżają klienci. Odczytywanie numerów z tablic rejestracyjnych można wykorzystać również do oceny zasięgu terytorialnego kampanii marketingowych lub do określenia czasu darmowego postoju na parkingu. Dziś wielu właścicieli i zarządców obiektów handlowych boryka się z problemem nadmiernego wykorzystywania darmowego postoju na parkingach. Przed upłynięciem czasu darmowego postoju kierowcy opuszczają parking, nie płacąc za niego, po czym wjeżdżają ponownie, drukują nową kartę parkingową i przedłużają czas darmowego parkowania. Jeśli postępuje tak wiele osób, na dodatek wielokrotnie, skutkiem może być znaczące obniżenie przychodów z parkingu. Rozwiązaniem problemu może być zastosowanie kamer z funkcją LPR, dzięki któremu właściciel parkingu będzie miał pewność, że dany pojazd skorzysta z darmowego postoju tylko raz.

Jakub Osuchowski
Green Center Polska

 

Zabezpieczenia 1/2016

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony