Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Fore! Intuicyjna platforma zarządzania budynkiem

Printer Friendly and PDF

leadBudując czy kupując dom, rozwijając firmę czy modernizując budynek pragniemy osiągnąć komfort. Zależy nam również na wysokim poziomie bezpieczeństwa ważnych dla nas obiektów. Gwarantują je nam nowoczesne i inteligentne systemy służące do zarządzania budynkiem.

Bezpieczeństwo w biurach, budynkach użyteczności publicznej czy w obiektach przemysłowych od lat jest warunkiem dopuszczenia ich do użytkowania. Budowa systemów zabezpieczeń wymaga sporych nakładów finansowych, ale systemy te są niezbędne, a ich sprawne działanie decyduje o bezpieczeństwie użytkowników danego obiektu. Aby nadzorować obiekt, trzeba stworzyć odpowiedni dział, który będzie się tym zajmował, albo zdecydować się na outsourcing. Związane z tym koszty mogą okazać się za wysokie. Platforma Fore! gwarantuje optymalizację kosztów nadzoru i zarządzania bezpieczeństwem. Umożliwia wdrożenie rozwiązań alternatywnych w małych obiektach małych przedsiębiorstw czy w prywatnych rezydencjach.

C&C Technology, polska firma technologiczna z Leszna wchodząca w skład C&C Partners, stworzyła innowacyjną platformę o nazwie Fore! – Celem programistów było stworzenie intuicyjnego i efektywnego sposobu korzystania z mechanizmów spotykanych dotychczas w dużych systemach zarządzania bezpieczeństwem – powiedział dr inż. Piotr Niemczyk, dyrektor ds. Rozwoju w C&C Technology, który kierował projektem. Młody zespół polskich programistów, wspomagany przez holenderskich kolegów z grupy TKH, postawił sobie za cel zbudowanie unikatowej platformy zabezpieczeń, bazując na doświadczeniu zdobytym podczas wieloletnich prac związanych z opracowywaniem i projektowaniem zintegrowanych systemów zabezpieczeń.

ramka1

Rozwijając oprogramowanie, wybrano doceniane dzisiaj technologie internetowe, które umożliwiają stworzenie aplikacji działającej w wielu systemach operacyjnych (cross-platform). Obecnie aplikacje uruchamiane w przeglądarkach internetowych mogą zastępować tradycyjne interfejsy użytkownika i umożliwiają wygodną obsługę dynamicznych animacji (wizualizacji). Również proces konfiguracji urządzeń został maksymalnie uproszczony. Zaimplementowano wiele mechanizmów umożliwiających automatyczne wykrywanie i łatwe zarządzanie sprzętem nadzorowanym przez system Fore! Ze względu na sprzedaż oprogramowania w wielu krajach zapewniono możliwość wyboru jednej z kilku wersji językowych. Oprogramowanie pozwala na intuicyjne i elastyczne zarządzanie bezpieczeństwem za pomocą komputera PC, tabletu lub smartfonu. Prostota działania sprawia, że oprogramowanie Fore! może obsługiwać nawet laik, który na co dzień nie ma kontaktu z komputerem.

Charakterystyka systemu

Wszystkie moduły oprogramowania Fore! oraz elementy służące do zarządzania ich zasobami są dostępne na wspólnej platformie internetowej. Jest to jednolity interfejs pomagający administratorowi oraz pozostałym użytkownikom w kontrolowaniu funkcji i wyznaczaniu zadań mających na celu ochronę budynków, a przede wszystkim osób w nich przebywających. Łatwa obsługa z podziałem na różne poziomy dostępu do systemu ułatwia skuteczne i wydajne działania.

Funkcje kontroli dostępu pomagają ustalić i zachować wymagany poziom bezpieczeństwa w obiektach. Dzięki temu użytkownikom można nadawać uprawnienia dotyczące możliwości poruszania się po obiekcie i dostępu do poszczególnych stref, a także określić przedział czasowy, w którym mogą przebywać w tych miejscach. Wymagania mogą być uzależnione od charakteru chronionych budynków oraz od sytuacji. System Fore! może współpracować z już zainstalowanymi lub zainstalowanymi później czytnikami zgodnymi ze standardem Wiegand. Dzięki zastosowaniu modułu nadzoru wizyjnego (CCTV) operatorzy Fore! mogą zarządzać kamerami znajdującymi się na terenie chronionego obiektu. W systemie można wykorzystać wszystkie typy i rodzaje kamer, które są zgodne ze standardem ONVIF. Pozwala to operatorom systemu skutecznie oceniać sytuacje zaobserwowane na ekranie i podejmować odpowiednie działania nawet wówczas, gdy centrum nadzoru znajduje się daleko od chronionego obiektu. W systemie Fore! są zintegrowane i scentralizowane wszystkie składowe systemu, dlatego moduł nadzoru wizyjnego można powiązać z innymi funkcjami. Operator może na przykład wzrokowo weryfikować tożsamość osób żądających dostępu do chronionych obszarów oraz komunikować się z nimi, wykorzystując panel interkomowy czy smartfon.

ramka2

System Fore! może integrować i centralnie zarządzać różnymi systemami sygnalizacji włamania i napadu. Pełna integracja z tymi systemami eliminuje możliwość błędnej interpretacji fałszywych alarmów. Jest to możliwe dzięki natychmiastowej weryfikacji przyczyn alarmów na podstawie obrazów przekazywanych na żywo z kamer lub zapisanych w plikach.

Powiadomienia alarmowe są przekazywane operatorowi przez interfejs użytkownika lub telefonicznie. W instalacjach podlegających dużemu ryzyku można stosować dodatkowy kanał transmisji, dołączając opcjonalny zapasowy moduł do transmisji GPRS. Informacja o lokalizacji i alarmach wraz z odpowiednim ich statusem i podziałem na grupy pojawia się w aktywnym interfejsie graficznym systemu Fore!

Ostatni moduł w oprogramowaniu Fore! odpowiada za komunikację głosową realizowaną w standardzie SIP. Takie rozwiązanie pozwala na prowadzenie rozmów z wykorzystaniem paneli interkomowych mających funkcję domofonu, a także urządzeń mobilnych z odpowiednim oprogramowaniem. Moduł interkomowy systemu powiadamia operatora o żądaniu dostępu i wizualizuje miejsce zgłoszenia. Jeśli nikt nie odbiera danego zgłoszenia, można je łatwo przekierować na telefon komórkowy. W ten sposób użytkownicy mogą się szybko komunikować, prosząc o zezwolenie na dostęp.

Oprogramowanie Fore! zapewnia integrację czterech systemów zabezpieczeń: nadzoru wizyjnego, sygnalizacji włamania i napadu, kontroli dostępu oraz komunikacji interkomowej. Do zarządzania oprogramowaniem można wykorzystać przeglądarkę internetową w systemach operacyjnych Windows, OS X, iOS lub Android. Panel główny składa się z kilkudziesięciu widżetów, którymi można zarządzać, dowolnie przesuwając je lub powiększając w oknie przeglądarki.

Oprogramowanie Fore! jest kompatybilne z systemami zabezpieczeń wielu producentów – zarówno polskich, jak i zagranicznych. Szczegóły są dostępne na stronie internetowej http://www.foresecurity.com/pl/supported-hardware/.

Zadowolony użytkownik

Pierwszym klientem w Polsce, który po okresie próbnej, nieodpłatnej eksploatacji zdecydował się na zakup oprogramowania Fore!, okazał się prywatny przedsiębiorca, którego firma mieści się na parterze rodzinnego domu. W tym konkretnym przypadku, ze względu na wielkość i charakter obiektu, w skład systemu zabezpieczeń wchodzą system sygnalizacji włamania i napadu firmy SATEL, sieciowe kamery marki Grundig oraz system komunikacji głosowej w standardzie SIP (w którego skład wchodzi zewnętrzny interkom austriackiej firmy Commend oraz centrala Freeswitch zintegrowana z aplikacją). Niezależnie od miejsca pobytu w obrębie posiadłości osoba mająca uprawnienia do zarządzania oprogramowaniem Fore! i dysponująca tabletem czy smartfonem może włączać w dozór i wyłączać z dozoru poszczególne strefy dozorowe, uzyskiwać połączenie z domofonem znajdującym się przy bramie wjazdowej, a także uzyskiwać dostęp do materiału wizyjnego, zarówno w trybie bieżącego podglądu, jak i w trybie odtwarzania nagrań archiwalnych skorelowanych z predefiniowanymi zdarzeniami systemowymi. Możliwe jest odtworzenie fragmentu nagrania wizyjnego związanego z wydarzeniem (rejestracja następuje na skutek wykrycia intruza przez czujki pracujące w systemie sygnalizacji włamania i napadu) po wybraniu wskazanego rekordu z listy zdarzeń systemowych.

fot1

Fot. 1. Dostęp w każdym miejscu

Wygląda na to, że pierwszy raz mamy do czynienia z narzędziem, które powoduje, iż nawet  użytkownicy, którzy nie mają obycia z informatyką, nie tylko mogą, ale również chcą obsługiwać system zabezpieczeń obiektu.

 

Jakub Szyszka
C&C Partners
www.ccpartners.pl

 

Zabezpieczenia 2/2014

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony