Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

PROTENG bezobsługowe gazowe systemy gaśnicze

Printer Friendly and PDF

Ogień towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Przez wiele stuleci dawał ciepło, zapewniał gorącą strawę, odstraszał dzikie zwierzęta – pozwalał żyć komfortowo. Do dnia dzisiejszego zamiłowanie człowieka do „żywego” ognia nie wygasło. Widać to przy budowie domów – mnóstwo osób marzy o kominku w zaciszu własnego domu. Należy jednak pamiętać, że ogień to żywioł, często niszczycielski i śmiertelny.

Możemy mówić o ogromnym szczęściu, jeżeli do zaprószenia ognia dojdzie w naszej obecności i będziemy mogli bardzo szybko zareagować i wyeliminować zagrożenie, chroniąc życie naszych bliskich, nasz dobytek i nas samych. Co jednak w przypadku, gdy do wybuchu pożaru dojdzie podczas naszej nieobecności? Na polskim rynku istnieje wiele systemów przeciwpożarowych zabezpieczających nas przed taką ewentualnością. Proszkowe i gazowe systemy gaśnicze czy czujki dymu lub płomienia informujące nas o zagrożeniu mają jednak wspólną cechę – wymagają zasilania i sterowania elektrycznego. Należy je przyłączyć do centrali sterującej, ułożyć kilometry przewodów, zainstalować złączki i wiele skomplikowanych elementów, które, jak wszystkie, mogą zawieść. Wówczas taki system nie spełni swojej funkcji.

Fot. 1. PROTENG IT – system o długości 40 cm, dostosowany do kubatury 0,25 m3 (komputery, małe szafy typu rack)

 

Sprawdzoną alternatywą są gazowe systemy gaśnicze PROTENG. Jest to opatentowany słowacki produkt, który powstał z potrzeby stworzenia prostego, niezawodnego i automatycznego systemu gaśniczego dostępnego dla każdego. Pomysł na stworzenie systemów PROTENG narodził się osiem lat temu, ale produkt trafił na rynek cztery lata później, będąc przez ten czas udoskonalany w celu uzyskania wymaganej niezawodności i skuteczności. O tej skuteczności niech świadczy fakt, że systemy PROTENG służą do zabezpieczania obiektów o największym znaczeniu strategicznym, takich jak szafy zabezpieczeń i elektryczne oraz serwerownie w elektrowniach atomowych Mochovce i Jaslovske Bohunice na Słowacji oraz w elektrowni Kalininskaja w Rosji. Systemy PROTENG są wykorzystywane w instytucjach finansowych, m.in. w serwerowni J&T Banka w Pradze, i w przedsiębiorstwach komunalnych (Miejskie Zakłady Transportu w Bratysławie, Koszycach, Budapeszcie oraz Pradze). Również słowackie siły zbrojne, będące członkiem NATO, wykorzystują w pojazdach bojowych i budynkach infrastruktury systemy gaśnicze PROTENG SYSTEMS. Oddziały policji w Bahrajnie zabezpieczają radiowozy systemami PROTENG ENGINE. W Polsce system gaśniczy PROTENG chroni Kościół Pokoju w Świdnicy, który ma ogromną wartość sakralną i architektoniczną i jest zabytkiem znajdującym się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Fot. 2. PROTENG ELECTRO – system o długości 1 m, dostosowany do kubatury 0,5 m3 (szafy rozdzielcze elektryczne i serwerowe) 

 

Firma PROTENG SYSTEMS oferuje rurowe systemy gaśnicze przeznaczone do gaszenia obiektów o kubaturze od 0,25 m3 do 2 m3 (o długości rur od 40 cm do 4 m) oraz systemy butlowe wykonywane w ramach projektu indywidualnego, a przeznaczone do ochrony obiektów wielkogabarytowych. System wykorzystuje rury poliamidowe o różnej długości, wypełnione odpowiednią do długości rury i wielkości chronionego obiektu ilością środka FM-200 pod ciśnieniem 5 barów (w temperaturze pokojowej). Podgrzanie rury do temperatury ok. 120°C na skutek pożaru powoduje gwałtowny wzrost ciśnienia w rurze, jej pęknięcie w miejscu największego przegrzania i uwolnienie środka gaśniczego FM-200. FM-200 jest całkowicie bezpieczny dla człowieka. Po ugaszeniu ognia odparowuje w ciągu kilku sekund. Nie powoduje degradacji tworzyw sztucznych i korozji metali, nie uszkadza elektroniki. Zarówno systemy butlowe, jak i rurowe są ze sobą w pełni kompatybilne, co umożliwia zabezpieczenie większych przestrzeni przy niższych kosztach inwestycyjnych. Środek gaśniczy (FM-200) powoduje ugaszenie pożaru w wyniku eliminacji wolnych rodników i przerwania pożarowej reakcji łańcuchowej, nie pobierając tlenu z otoczenia.

Fot. 3. PROTENG ENGINE – system o długości 2,1 m, dostosowany do kubatury 1 m3 (komory silników pojazdów mechanicznych, np. samochodów osobowych, duże szafy serwerowe, rozdzielnie elektryczne itp.)

 

Zalety, które wyróżniają system PROTENG, to prostota wykonania, banalny montaż, 15-letnia trwałość środka gaśniczego i duża wytrzymałość rur poliamidowych umożliwiająca ciągłą oraz autonomiczną pracę. Systemy gaśnicze PROTENG wymagają jedynie wizualnej kontroli stanu technicznego (opisanej w instrukcji użytkowania).

Fot. 4. PPROTENG TIRAGRO – system o długości 4 m, dostosowany do kubatury 2 m3 (komory dużych pojazdów mechanicznych, np. autobusów, samochodów ciężarowych, maszyn budowlanych i rolniczych, duże szafy serwerowe i rozdzielcze)

 

PROTENG SYSTEMS to właściwy wybór dla wymagających użytkowników ceniących sobie bezpieczeństwo oraz spokój.

Michał Słomian,
Łukasz Nieckarz
PROTENG SYSTEMS

www.ugasimy.pl
e-mail: l.nieckarz@ugasimy.pl
tel.: +48 793-762-100
e-mail: m.slomian@ugasimy.pl
tel.: +48 790-323-26

 

Zabezpieczenia 5/2016

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony