Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Integral Evolution - prawdziwa (r)ewolucja

Printer Friendly and PDF

BMZ Integral to sztandarowy produkt Schrack Seconet w dziedzinie systemów sygnalizacji pożarowej, który w Polce sprzedawany jest z powodzeniem od końca lat dziewięćdziesiątych. Oferowane na rynku centrale Integral w czasie ostatniego 10-lecia były stale unowocześniane i wzbogacane o nowe funkcje. Dziś to całkiem nowe urządzenia tak pod względem technologicznym, jak i funkcjonalnym.

W III kwartale 2007 roku w sprzedaży pojawi się kolejna, już 5. generacja central sygnalizacji pożarowej (CSP) firmy Schrack Seconet. Nowy system będzie nosił nazwę Integral Evolution i zapoczątkuje zupełnie nową erę rozwoju systemów bezpieczeństwa Schrack Seconet.

Faza B5 Evolution

Na przełomie roku 2005/2006 użytkownicy systemu zauważyć mogli nowy design central Integral. Bardziej obły kształt obudowy i przesunięcie drukarki na środek panelu przedniego centrali tuż pod zupełnie nowym polem obsługi - to cechy charakterystyczne systemu, którego wersję finalną zobaczymy w sprzedaży w końcu tego roku. O nowych cechach systemu będzie informował użytkowników duży napis na obudowie central. Całkiem nowe elementy systemu oraz tę „prawdziwą" zmianę technologiczną zobaczymy dopiero po otwarciu drzwi centrali i zajrzeniu do środka.

Karty B5 - przełomowa technologia

Hołdując filozofii całkowitej kompatybilności wstecz, Schrack Seconet nie popełnia błędów firm konkurencyjnych. Całkiem nowy system jest zatem starannie przemyślaną i konsekwentnie realizowaną fazą rozwoju dobrze funkcjonujących i już dokładnie sprawdzonych rozwiązań. Centrale nadal posiadać będą budowę modułową i 100-procentową redundancję wszystkich komponentów. W produkcji kart, oznaczonych obecnie symbolem B5, zastosowano najnowszą technologię Microvia, pozwalającą na skomponowanie każdej karty rozszerzeń z wielu warstw o zdwojonych torach komunikacji i wielowarstwowym montażu podzespołów. W ten sposób kilkusetkrotnie zwiększono wydajność systemu przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowych wymiarów poszczególnych kart. Zastosowana technologia zwiększa również odporność obwodów elektronicznych na zakłócenia radiowe (RFI) oraz elektromagnetyczne (EMI), co, jak wiemy, jest bardzo ważne, szczególnie podczas zdarzających się ekstremalnych warunków pracy CSP.

Redundancja nie tylko sprzętowa  

Płyta głównego komputera wyposażona została w dwa zestawy najnowszych procesorów AMD, co w połączeniu z fizycznym zdublowaniem torów komunikacyjnych wpłynęło na zwiększenie wydajności systemu ponad 400 razy. Integral Evolution, jako jedyna centrala przeciwpożarowa, wykorzystuje także 100-procentowe zdublowanie pakietu oprogramowania, który na bieżąco poddawany jest podwójnej obróbce i wzmożonej autokontroli porównawczej. System sam aktywnie poszukuje najszybszych dróg komunikacji między komponentami lub pomiędzy centralą a elementami pętlowymi, tak by informacje dotarły na czas jak najszybciej i nie niosły ze sobą żadnych błędów.

Evolution - całkiem nowe możliwości

Większość nowych cech systemu zauważana będzie przede wszystkim przez osoby zajmujące się obsługą systemu, czyli przez instalatorów oraz serwisantów. Niektóre zmiany jednak są tak przełomowe, iż koniecznie powinno się o nich wspomnieć użytkownikom, projektantom czy też przedstawicielom Straży Pożarnej.

Rys. 1. Czujka CUBUS MTD533 

System wyposażony został w szereg nowych kart rozszerzeń, a przez to i funkcji. Nowa centrala Evolution w swojej pamięci posiada zdolność do przechowywania informacji aż o 65 tysiącach zdarzeń - jest to możliwe dzięki zastosowaniu dodatkowych kart pamięci Secure Digital, instalowanych w specjalnym porcie karty głównego procesora B5-MCU. Karty te mogą służyć także jako archiwum informacji o wydarzeniach związanych z bezpieczeństwem pożarowym obiektu. Za pomocą interfejsu PCMCIA system może być także połączony z dowolnym komputerem na świecie i bezpośrednio przez niego monitorowany w trybie on-line. Na bieżąco kontrolowane mogą być wszystkie parametry jego pracy, czyli poziom zanieczyszczenia czujek, stan wysterowań itp. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności system ten pozwala na zdalne przeprogramowanie dowolnego elementu pętlowego czy też zmianę tekstu użytkownika.

Zastosowanie nowych kart przekaźnikowych typu B5-MRI16 pozwala zmienić samą CSP w potężne centrum sterowania, w ramach jednej centrali istnieje bowiem możliwość zastosowania aż 160 wyjść przekaźnikowych. Liczbę tę można zwiększać poprzez zastosowanie pętlowych modułów sterujących.

Każda centrala Evolution wyposażona została w zupełnie nowy zasilacz B5-PSU, którego wydajność, w porównaniu do wersji poprzedniej, zwiększyła się o 40%. Dzięki temu pojedyncze centrale są w stanie nadzorować znacznie więcej urządzeń niż miało to miejsce w przypadku dotychczasowego systemu BMZ Integral. Do jednej centrali można podłączyć maksymalnie 16 pętli dozorowych, co daje w sumie aż 16 x 128 (2048) elementów peryferyjnych. Same centrale, z kolei, można łączyć w nieograniczonej wielkości sieć!

Wprowadzenie nowych urządzeń nie byłoby możliwe bez nowego oprogramowania. Całkiem nowy software systemowy i narzędziowy systemu Integral Evolution daje gwarancję pełnej kompatybilności między platformami B3 (Integral) i B5 (Integral Evolution) oraz umożliwia pełne korzystanie z nowych elementów systemu.

Ewolucja w centrali, rewolucja na pętli dozorowej

Absolutną nowością w ofercie Schrack Seconet jest czujka multisensorowa nowej generacji CUBUS MTD533. Jesienią 2007 roku element ten zastąpi wszystkie, dotychczas oferowane przez firmę czujki punktowe - zarówno optyczne, jak i temperaturowe.

Wielokryteryjne czujki CUBUS zdolne są wykrywać pożary w klasach od TF1 do TF9. Takie ich cechy, jak: regulowana czułość części optycznej, aż 9 klas czułości trzonu temperaturowego oraz zastosowanie przełomowej technologii CUBUS Nivellierung sprawiają, że urządzenia te spełnią nawet najtrudniejsze wymagania stawiane tego typu elementom przez użytkowników. Co ważne, od tego momentu projektanci systemów przeciwpożarowych Schrack Seconet nie będą musieli zbytnio martwić się o dobór konkretnej czujki, gdyż  będą mogli wpisać w dokumentacji jeden symbol, a parametry pracy czujki ustalić później. Konstrukcja czujki i sposób jej działania nie wymuszają także żadnych zmian w projektach przygotowywanych dotychczas. Tak jak w przypadku całej gamy produktów Schrack Seconet, czujki CUBUS pozostają w pełni kompatybilne z poprzednimi detektorami i centralami firmy. Co więcej, montowane mogą one być w tych samych gniazdach, co doskonale znane czujki OSD 2000 czy DMD 2000. Mogą być także włączane w istniejące już pętle dozorowe!

Więcej na temat nowych produktów na www.schrack-seconet.pl


Krzysztof Kunecki

Schrack Seconet

Zabezpieczenia 5/2007 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony