Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Bosch łączy systemy sygnalizacji pożarowej z dźwiękowymi systemami ewakuacyjnymi za pomocą sieci IP

Printer Friendly and PDF
fot1

Fot. 1.  Wysoki poziom bezpieczeństwa dla osób znajdujących się wewnątrz obiektu dzięki integracji systemu wykrywania pożaru z dźwiękowym systemem ostrzegawczym

W systemach ochrony budynków firma Bosch oferuje możliwość połączenia sprawdzonych, skutecznych rozwiązań w jeden spójny system. Jeśli dojdzie do pożaru, najwyższy priorytet mają zawsze procedury związane z ewakuacją osób znajdujących się we wnętrzu płonącego budynku i w jego najbliższym otoczeniu; procedury te muszą być precyzyjnie zrealizowane. Należy zapewnić niezawodną dwukierunkową komunikację między systemem sygnalizacji pożarowej a systemem nagłośnieniowo-ostrzegawczym, emitującym polecenia ewakuacyjne kierowane do osób znajdujących się w strefie zagrożenia. Powinny zostać do tego użyte niezawodne środki techniczne. Najnowszy model modułowej centrali sygnalizacji pożarowej firmy Bosch z serii 5000 spełnia te wymagania. Został on wyposażony w sieciowy interfejs umożliwiający cyfrową komunikację między centralą alarmową a systemem nagłośnieniowo-ostrzegawczym Praesideo.

Centrala alarmowa i system ewakuacyjny są połączone za pomocą sieci Ethernet. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Po pierwsze, wykorzystane są typowe składniki sieci IP, dzięki czemu nie trzeba stosować dodatkowych modułów i skomplikowanego okablowania, a to z kolei oznacza zmniejszenie kosztów instalacji. Ponadto nie zachodzi ryzyko pomyłki w okablowaniu, gdyż w miejsce skomplikowanej instalacji kablowej, z jaką mieliśmy do czynienia w przeszłości, wystarczy zastosować pojedyncze łącze Ethernet. Po drugie, dzięki zastosowaniu skutecznych procedur diagnostycznych zarówno stan, jak i jakość połączenia między podsystemami są ciągle kontrolowane, zaś wszelkie awarie natychmiast sygnalizowane. Na koniec warto zaznaczyć, że rozbudowa czy modernizacja takiego systemu nie nastręcza większych problemów, nie wymaga bowiem stosowania skomplikowanych i podatnych na awarie urządzeń komunikacyjnych ani dodatkowego okablowania.

– Nowa centrala sygnalizacji pożarowej oferuje projektantom systemów ewakuacyjnych większe niż dotychczas możliwości – wyjaśnił Philip Duerringer, kierownik zespołu projektantów w firmie Bosch Security Systems. – Obecnie możliwe jest szybkie wdrożenie skomplikowanych zasad ewakuacji specyficznych dla danego obiektu. System może być łatwo rozbudowany, gdyż nie wiąże się to z koniecznością montażu jakichkolwiek dodatkowych urządzeń.

Interfejs komunikacyjny wykorzystywany w centralach firmy Bosch jest zgodny ze standardem EN 54 i od września 2012 jest dostępny w wersji sieciowej. Stworzyło to nowe możliwości przy projektowaniu dużych instalacji – wymagających zastosowania wielu gniazd przyłączeniowych – w tym także skomplikowanych systemów ewakuacyjnych w takich obiektach jak porty lotnicze czy dworce kolejowe. Na koniec warto dodać, że tak skonfigurowany system ewakuacyjny może być podłączony do istniejących systemów automatyki budynkowej skonstruowanych na bazie urządzeń innych producentów, gdyż urządzenia firmy Bosch spełniają wymagania przemysłowego standardu komunikacyjnego OPC.

rys2

Rys. 2. Wszechstronna ochrona obiektu

System zaprojektowano z myślą o możliwościach rozbudowy, a wszystkie urządzenia centralne i peryferyjne mogą ze sobą współpracować. W systemach służących do ochrony małych obiektów można zastosować dźwiękowy system ostrzegawczy Plena współdziałający z modułową centralą sygnalizacji pożarowej firmy Bosch z serii 1200. W systemach służących do ochrony średnich i dużych obiektów można wykorzystać inteligentny interfejs IP i połączyć centralę sygnalizacji pożarowej firmy Bosch z serii 5000 z systemem nagłośnieniowo-ostrzegawczym Praesideo. W obu przypadkach zintegrowane systemy zabezpieczające mogą być przyłączone do systemu zarządzania budynkiem za pomocą interfejsu zgodnego ze standardem OPC.

Wszystkie funkcje w jednym systemie

Zamiast łączyć ze sobą kilka systemów, można zastosować gotowe, zintegrowane rozwiązania. Taki zintegrowany system zabezpieczający pełni wszystkie niezbędne funkcje: od wykrycia zagrożenia, poprzez inicjowanie akcji gaśniczej, do zarządzania ewakuacją. Czujki firmy Bosch dokładnie wskazują miejsce wystąpienia zagrożenia. Urządzenia dodatkowe, takie jak syreny i światła ostrzegawcze, mogą być używane do sygnalizacji różnego rodzaju zdarzeń, a jednostka centralna systemu może automatycznie powiadamiać straż pożarną i emitować wstępnie przygotowane komunikaty głosowe związane z ewakuacją. Dodatkowe ostrzeżenia zawierające specjalnie przygotowane komunikaty mogą służyć do powiadamiania lokalnych służb bezpieczeństwa.

Takie funkcje pełnią adresowalne systemy sygnalizacji pożarowej firmy Bosch, które zaprojektowano tak, aby umożliwiały jak najszybsze wykrycie zagrożenia. Centrala sygnalizacji pożarowej z serii 1200 jest przeznaczona do ochrony małych obiektów i obsługuje do 254 urządzeń peryferyjnych. Do ochrony dużych obiektów stosowany jest system sieciowy z modułową centralą sygnalizacji pożarowej serii 5000, który może obsłużyć do 32 tysięcy urządzeń peryferyjnych.

tab1

Tab. 1. Przykładowe konfiguracje systemów sygnalizacji pożarowej oraz dźwiękowych systemów nagłośnieniowo-ostrzegawczych

Zaawansowany dźwiękowy system ostrzegawczy

Firma Bosch ma w ofercie wszystkie elementy niezbędne do instalacji zaawansowanego dźwiękowego systemu nagłośnieniowo-ostrzegawczego. Podczas codziennej eksploatacji system może emitować muzykę i ogłoszenia reklamowe, natomiast w warunkach alarmowych służy do emisji specjalnie przygotowanych sygnałów dźwiękowych związanych z ewakuacją. Stały nadzór nad funkcjonowaniem systemu i ciągła kontrola stanu linii głośnikowych zapewnia wysoką niezawodność całej instalacji. Dźwiękowy system ostrzegawczy Plena, obsługujący do 60 stref, może być wykorzystywany do ochrony małych obiektów, natomiast system Praesideo, który może obsługiwać ponad 60 stref, doskonale sprawdza się w obiektach dużych.

Wszystkie elementy składowe systemów sygnalizacyjnych mają certyfikaty EN (atest EN 54-2 i -4 w zakresie sygnalizacji pożarowej oraz EN 54-16, EN 60849 i ISO 7240-16 dla systemu EVAC). Ich niezawodne działanie wynika z ponad osiemdziesięcioletniego doświadczenia firmy Bosch – światowego lidera w tej dziedzinie przemysłu. Każdy system spełnia wymagania najwyższych standardów jakości, bezpieczeństwa i funkcjonalności, a także zapewnia wyjątkową elastyczność konfiguracji i możliwość rozbudowy.

 

Bosch Security Systems

fot2

Fot. 2. W celu zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa każdy system wykorzystuje szeroką gamę najnowocześniejszych urządzeń peryferyjnych

Zabezpieczenia 2/2014

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony