Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Zabezpiecz swój dom i odbieraj komunikaty alarmowe przez telefon. Autonomiczny system alarmowy GSM EPIR3

Printer Friendly and PDF

leadFirma ELDES JSC specjalizuje się w produkcji urządzeń alarmowych komunikujących się za pośrednictwem GSM, a także systemów alarmowych i sterujących M2M. Firma została utworzona w 2005 roku na Litwie i od samego początku kładzie duży nacisk na opracowanie nowych produktów. Ma rozbudowany dział konstrukcyjny, a swoje sukcesy rynkowe zawdzięcza przyjaznemu otoczeniu biznesowemu, w którym działa, oraz niskim kosztom produkcji. W firmie zatrudnieni są doświadczeni inżynierowie, dysponujący dużą wiedzą w dziedzinie automatyki przemysłowej oraz niestandardowych zastosowań układów analogowych i sterowników mikroprocesorowych.

Produkty firmy ELDES zostały zaprojektowane tak, by zapewnić komfort i wygodę obsługi podczas codziennej eksploatacji systemów zabezpieczających. Obsługa tych systemów może się odbywać na wiele sposobów i za pośrednictwem różnych interfejsów, poczynając od urządzeń przenośnych, poprzez klawiatury, kończąc na breloczkach identyfikacyjnych. Wykorzystanie technologii GSM pozwala na przesyłanie komunikatów alarmowych w formie wiadomości tekstowych lub głosowych, a także na obsługę systemów za pośrednictwem zdalnych urządzeń monitorujących. Firma ELDES jest producentem niezawodnych i innowacyjnych produktów przeznaczonych zarówno dla użytkowników prywatnych, jak i do zastosowań profesjonalnych.

fot1

Fot. 1. EPIR3 – autonomiczny system alarmowy GSM

Wśród najnowszych produktów oferowanych przez firmę ELDES należy wymienić autonomiczny system alarmowy EPIR3, w którym wykorzystana została technologia GSM. Jest to przenośny system alarmowy, który może być stosowany zarówno przez użytkowników prywatnych, jak i przez profesjonalistów zajmujących się ochroną obiektów. System doskonale sprawdza się w rezydencjach mieszkalnych oraz w biurach czy siedzibach firm. Jego składniki nie zajmują wiele miejsca, a ich instalacja jest bardzo łatwa, tak że cały system może być uruchomiony w kilka minut.

Najnowszy system EPIR3 może śmiało konkurować ze stacjonarnymi instalacjami alarmowymi. Zastosowano w nim standardowy protokół komunikacyjny Contact ID, dzięki czemu komunikaty alarmowe mogą być przekazywane do wszystkich stacji monitorowania alarmów, a także do osobistych urządzeń przenośnych. Komunikacja z wykorzystaniem łączy GSM pozwala na przekazywanie powiadomień w formie wiadomości tekstowych lub głosowych, a także w formie raportów wysyłanych do profesjonalnych agencji ochrony.

System EPIR3 odznacza się łatwością instalacji i prostotą obsługi. Może być wykorzystywany do ochrony budynków oraz majątku ruchomego. Przykładowo może znaleźć zastosowanie w biurach i siedzibach firm, a także w rezydencjach i domkach letniskowych, garażach, samochodach i przyczepach kempingowych, a okazjonalnie również w obiektach przenośnych, takich jak stoiska handlowe czy tymczasowe magazyny.

Składniki systemu EPIR3 przypominają z wyglądu klasyczne czujki PIR. Ich konfiguracja odbywa się w trzech prostych krokach: wprowadzenie karty SIM do wnętrza urządzenia, podłączenie do sieci zasilającej i wprowadzenie numerów telefonów do autoryzowanych użytkowników. Każdy ze składników systemu EPIR3 zawiera zintegrowany moduł radiowy, akumulator służący do zasilania rezerwowego, mikrofon służący do dyskretnego nasłuchu, zasilacz sieciowy i czujkę ruchu.

Wbudowany moduł radiowy pracujący w paśmie 868 MHz pozwala na rozszerzenie możliwości funkcjonalnych systemu EPIR3 przez sprzężenie z innymi urządzeniami bezprzewodowymi firmy ELDES. Dostępnych jest wiele akcesoriów wykorzystujących komunikację GSM. Możliwe jest włączanie/wyłączanie systemu z użyciem zewnętrznych klawiatur lub breloczków identyfikacyjnych. Ponadto można zastosować 16 urządzeń bezprzewodowych – w tym czujnik wykrywający ulatnianie się gazu, czujnik wykrywający zalanie wodą, czujnik otwarcia drzwi lub okna, syrenę alarmową, klawiaturę lub czytnik breloczków, a także bezprzewodowy ekstender, który pozwala na podłączenie dodatkowych 32 składników systemu.

System EPIR3 nie reaguje na obecność zwierząt domowych, dzięki czemu zmniejszone jest ryzyko wystąpienia nieuzasadnionych alarmów. Dziesięciu autoryzowanych użytkowników może odbierać komunikaty alarmowe związane z wtargnięciem intruza, zanikiem zasilania lub innym wydarzeniem wykrywanym przez czujki bezprzewodowe. System można konfigurować za pośrednictwem interfejsu USB, Internetu lub z wykorzystaniem wiadomości tekstowych SMS. Jednakże najłatwiejszą i najszybszą metodą konfiguracji systemu EPIR3 jest użycie narzędzia programowego Eldes Configuration Tool.

System umożliwia pomiar temperatury wewnątrz chronionego obiektu. Jej spadek poniżej określonego minimum lub wzrost powyżej określonego maksimum powoduje wysłanie komunikatu tekstowego SMS.

fot2

Fot. 2. Gotowy do użycia zestaw urządzeń EPIR3

System alarmowy może być sterowany za pośrednictwem łącza GSM, z użyciem dowolnego typu telefonu komórkowego lub smartfonu. Działająca w chmurze platforma programowa Eldes Smart Security umożliwia sterowanie systemem EPIR3 za pośrednictwem aplikacji działających w systemach operacyjnych Android lub iOS, w dowolnym czasie i z dowolnej lokalizacji. Aplikacja Smart Security pozwala na zarządzanie zasobami systemowymi oraz na sterowanie odbiornikami energii elektrycznej, dzięki czemu możliwe jest zmniejszenie kosztów eksploatacji chronionych obiektów.
System EPIR3 zawiera wewnętrzną antenę GSM i moduł radiowy pracujący w paśmie 868 MHz. Można w nim utworzyć 32 programowalne wyjścia, 34 strefy alarmowe, jedno wyjście i wejście przewodowe (do podłączania czujek). Ponadto system jest wyposażony w akumulator zapewniający poprawną pracę przez 24 godziny w razie awarii sieci zasilającej. Atrakcyjny wygląd elementów składowych systemu EPIR3 sprawia, że można go stosować zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i biurowych.

System EPIR3 zdobył wiele wyróżnień przyznawanych przez organizacje międzynarodowe, w tym nagrodę The Best Innovation Product na międzynarodowych targach systemów zabezpieczających MIPS 2014 w Moskwie.

Firma ELDES ma innowacyjne podejście do produkcji bezprzewodowych systemów zabezpieczających oraz dba o utrzymanie niskich kosztów produkcji, a tym samym zaspokaja specyficzne potrzeby swoich klientów. Oferowane przez nią urządzenia zostały zaprojektowane z myślą o spełnianiu rosnących wymagań rynkowych przy jednoczesnym zachowaniu niskich cen oraz wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Produkty firmy ELDES są przeznaczone do pracy w małych i średnich systemach alarmowych, instalowanych w obiektach mieszkalnych lub biurowych. Dalsze informacje na ten temat można uzyskać, odwiedzając stronę www.eldes.lt lub kontaktując się z producentem pocztą elektroniczną, pod adresem info@eldes.lt.

ELDES

Zabezpieczenia 3/2014

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony