Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Sensor Data Fusion. Najlepsza "inteligentna" technologia wykrywania intruzów

Printer Friendly and PDF

Nowa seria Professional czujników antywłamaniowych Bosch, przeznaczonych do montażu wewnątrz budynków, wykorzystuje kilka oryginalnych, autorskich i opatentowanych technologii, dzięki którym możliwe jest zapewnienie odporności na fałszywe alarmy oraz prawie doskonałej ochrony przed intruzami. Najważniejsze z tych technologii, TriFocus i Sensor Data Fusion, użyte razem, poprawiają skuteczność, minimalizując liczbę fałszywych alarmów bez zmniejszania czułości i niezawodności wykrywania.

 

Seria Professional firmy Bosch jest to rodzina komercyjnych i przemysłowych czujników antywłamaniowych wykorzystujących kilka innowacyjnych technologii, z których najważniejsze to: Sensor Data Fusion (SDF) i układ optyczny TriFocus. Czujki serii Professional otrzymały świadectwa kwalifikacyjne Techom klasy „C" i „S".

Na czym technologia Sensor Data Fusion polega?

 Technologia Sensor Data Fusion polega na inteligentnym przetwarzaniu sygnałów pochodzących nie z jednego czujnika mikrofalowego i jednego czujnika typu PIR, lecz z maksymalnie pięciu niezależnych czujników: dwóch czujników typu PIR, czujnika temperatury pomieszczenia, czujnika białego światła i, w niektórych modelach, czujnika mikrofalowego. Dane ze wszystkich czujników są poddawane jednoczesnej analizie z wykorzystaniem autorskiego algorytmu przetwarzania sygnału cyfrowego, wbudowanego w charakteryzujący się wysoką wydajnością mikrokontroler. Decyzja o uruchomieniu alarmu jest podejmowana w oparciu o skomplikowany algorytm, który bierze pod uwagę wszystkie wyjściowe informacje kojarzone przez technologię Sensor Data Fusion.

Optyka TriFocus

Czujnik ma trzy ogniskowe, których optymalizacja umożliwia ustawienie trzech różnych zasięgów wykrywania.

Mały zasięg zapewnia znajdujący się w podstawie urządzenia, zwrócony ku dołowi, obiektyw z krótką ogniskową, który bez problemu obsługuje obszar „strefy podejścia". Obiektyw ze średnią ogniskową obsługuje odległości pośrednie, a obiektyw z długą ogniskową jest zoptymalizowany pod kątem obsługi maksymalnie znamionowego zakresu czujnika. Oprócz tego wykorzystanie trzech oddzielnych obiektywów eliminuje przerwy pokrycia pomiędzy strefami czujnika. Takie rozwiązanie zapewnia bardzo dużą gęstość stref wykrywania, tzn. 86 stref rozmieszczonych nad 11 stałymi „kurtynami" wykrywania. Przełącznik pozwala przekształcić czujnik ze znamionowym zakresem wykrywania w prawdziwe urządzenie średniego zasięgu, obsługujące obszar 7,5 metrów.

Czujniki serii Professional mają dwa razy większe wzmocnienie optyczne niż inne najnowocześniejsze czujniki, dzięki czemu zapewniają one optymalne pokrycie odległości aż do 18 metrów.

Czujnik mikrofalowy z samodostosowującym się zakresem

Technologia SDF polega na równoczesnym przetwarzaniu obu kanałów PIR i sygnału mikrofalowego, czułość zaś czujnika mikrofalowego jest automatycznie dostosowywana na podstawie, pochodzących z podsystemu PIR, informacji o docelowym zakresie. Dzięki zastosowaniu tej technologii mucha, przelatująca bezpośrednio przed czujnikiem, nie będzie rozpoznawana jako człowiek czy też mylona z, oddaloną od niego o 30 metrów, ciężarówką.

Rys. 1. Optyka TriFocus dająca maksymalne wzmocnienie optyczne 

Aktywne tłumienie białego światła

Seria Professional, dzięki zastosowaniu technologii Sensor Data Fusion, wykorzystuje oddzielny czujnik białego światła, który wykrywa i eliminuje wszelkie sygnały pochodzące ze źródeł tego światła. Odbywa się to bez wpływania na skuteczność wykrywania PIR, bez względu na natężenie i charakterystykę czasową białego światła.

 
Rys. 2. Niezawodność i szybką instalację zapewnia wzmocniona i łatwa w montażu zamknięta obudowa 

Dynamiczna kompensacja temperatury

Dzięki technologii SDF Bosch oferuje funkcję dynamicznej kompensacji temperatury, która ustawia czułość na temperaturę wokół określonego zakresu krytycznego. Gdy panująca w pomieszczeniu temperatura otoczenia zbliży się do temperatury ludzkiego organizmu, czułość, w obrębie wąskiego przedziału kilku stopni wokół temperatury ludzkiego ciała, automatycznie się zwiększy, umożliwiając w ten sposób wykrywanie subtelnych różnic bez wywoływania fałszywych alarmów przy wyższych temperaturach. W połączeniu z podwyższoną jakością sygnału, jaką zapewnia układ optyczny TriFocus, niezawodne wykrywanie staje się możliwe bez względu na temperaturę, a zakresy wykrywania nie mają sobie równych w branży.

Łatwa instalacja

Wynosząca od 2 do 3 metrów wysokość montażowa czujnika pozwala na dobranie dla niego wygodnego umiejscowienia bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek korekt. Dwuczęściowa ergonomiczna obudowa czujnika charakteryzuje się tym, że z łatwością wsuwa się ją na swoje miejsce, po czym automatycznie się blokuje, do czego potrzeba dosłownie kilku sekund. Wbudowana poziomnica bąbelkowa umożliwia regulację w pionie i w poziomie bez potrzeby korzystania z dodatkowych narzędzi. Oddzielnie zaprojektowana wtykowa listwa zaciskowa z zakrzywionymi wejściami na kable zapobiega nieprawidłowemu ich podłączeniu, zapewniając w ten sposób wygodę i większą stabilność instalacji.

Wbudowany czujnik białego światła technologia SDF wykorzystuje nie tylko do aktywnego tłumienia białego światła, lecz również do regulacji jasności wskaźnika LED względem warunków oświetleniowych panujących wokół czujnika. Dzięki odpowiedniej jasności możliwe jest wykonywanie testów chodzenia w ciągu dnia, a w nocy - uniknięcie niepotrzebnego oświetlenia.

Odpowiedzią na rosnące oczekiwania klientów są czujki serii Professional - urządzenia o wyjątkowej skuteczności wykrywania, które praktycznie eliminują ryzyko fałszywych alarmów, a dodatkowo są proste w montażu. Kierując się przede wszystkim chęcią zapewnienia klientom wygody,, konstruktorzy stworzyli czujkę, która umożliwia użytkownikom prostą adaptację zasięgu do niemal każdego zastosowania.

Bosch Security System

Zabezpieczenia 5/2007 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony