Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Nowoczesne manipulatory w ofercie firmy SATEL

Printer Friendly and PDF
fot1

Fot. 1. INT-TSI – manipulatory graficzne z ekranem dotykowym 7"

Nowoczesne systemy alarmowe oferują swoim użytkownikom coraz większe możliwości. Niektóre inteligentne systemy umożliwiają zarazem wykrywanie włamań i innych zagrożeń oraz sterowanie urządzeniami domowymi. Wykorzystanie takiego potencjału wymaga jednak zmiany sposobu obsługi i sterowania.

Urządzenia mobilne są dobrym przykładem na to, że ekran dotykowy umożliwia wygodną i łatwą obsługę technicznie zaawansowanych urządzeń. Dlatego właśnie firma SATEL zdecydowała się wykorzystać najnowsze rozwiązania techniczne w manipulatorze, który stał się prawdziwym centrum dowodzenia, zaawansowanym, inteligentnym systemem alarmowym wykorzystującym centrale INTEGRA.

Manipulator INT-TSI jest niezwykłym urządzeniem ze względu na zastosowany osprzęt i oprogramowanie. Już na pierwszy rzut oka wyróżnia się bardzo dużym panoramicznym ekranem TFT LED o przekątnej 7". Prosty i minimalistyczny wygląd ekranu podkreśla podstawową funkcję urządzenia. Konstrukcja manipulatora jest pozbawiona jakichkolwiek dodatkowych elementów – nie ma dodatkowych przycisków czy diod sygnalizujących stan systemu. Doskonale wpisuje się to we współczesne trendy wzornicze, wyznaczone przez urządzenia powszechnego użytku.

Sercem manipulatora jest wydajny procesor ARM Cortex A8 gwarantujący płynną obsługę nawet rozbudowanego interfejsu graficznego. Centrala umożliwia podłączenie ośmiu manipulatorów. Czytnik kart MicroSD (złącze SDHC) oraz złącze USB umożliwiają instalatorowi łatwe przenoszenie danych do pamięci manipulatora. Warto podkreślić, że w konstrukcji ekranu wykorzystano technologię pojemnościową, dlatego doskonale reaguje on nawet na najlżejsze dotknięcie palcem – nie ma konieczności dociskania ekranu jak w przypadku prostszych urządzeń z ekranami rezystancyjnymi.

Manipulator INT-TSI pozwala dopasować wygląd i sposób działania panelu obsługi niezależnie dla każdego użytkownika. Personalizacja interfejsu jest zadaniem dla instalatora systemu, które może być wykonane za pomocą narzędzia TSI Builder. Dzięki takiej personalizacji użytkownicy wykorzystujący jedynie podstawowe funkcje systemu mogą mieć do nich uproszczony dostęp i mogą korzystać ze specjalnych przycisków przypisanych do określonych akcji.
Użytkownicy wykorzystujący dodatkowe funkcje systemu będą mogli skorzystać z rozbudowanego panelu obsługi.

Do obsługi systemu za pomocą manipulatora INT-TSI służą ekranowe obiekty – widżety, które mogą być umieszczone na wielu zakładkach ekranu. Z zakładek korzysta się łatwo i szybko. Widżety, które można umieszczać na zakładkach, mogą mieć różne funkcje. Niektóre z nich są przeznaczone do podawania informacji: stanu czuwania, temperatury czy bieżącego czasu. Inne służą do sterowania – mogą one mieć formę przycisku, także w połączeniu z graficzną prezentacją aktualnego stanu sterowanego urządzenia. Bardziej szczegółowe informacje oraz dodatkowe sterowanie jest możliwe po wyświetleniu listy, np. listy stref pokazującej ich stan i umożliwiającej włączenie czuwania czy listy zdarzeń w systemie.

fot2

Fot. 2. Wygląd i sposób działania manipulatora INT-TSI może zostać dostosowany do indywidualnych potrzeb konkretnego użytkownika. Personalizacja interfejsu jest zadaniem dla instalatora systemu. Za pomocą specjalnego programu TSI Builder można stworzyć szablony obsługi systemu dla każdego użytkownika z osobna

fot3

Fot. 3. Manipulator INT-TSI udostępnia tzw. terminal ekranowy symulujący tradycyjny manipulator LCD na ekranie INT-TSI. Klawiatura ekranowa w takim terminalu umożliwia pełną obsługę systemu INTEGRA, włącznie z korzystaniem z przeznaczonych do weryfikacji poprawności pracy systemu funkcji serwisowych i testowych

fot4

Fot. 4. Oprócz obsługi systemu alarmowego oraz automatyki INT-TSI umożliwia obsługę monitoringu wizyjnego wykorzystującego cyfrowe kamery IP

fot5

Fot. 5. Manipulator INT-TSG jest gotowy do pracy zaraz po wyjęciu z pudełka i podłączeniu do systemu. Codzienna obsługa systemu za jego pomocą jest bardzo prosta i przyjemna.

Jednym z priorytetów przy projektowaniu INT-TSI była wygoda sterowania urządzeniami automatyki. Właśnie dlatego zastosowanie tego manipulatora jest tak dobrym rozwiązaniem w przypadku systemów, w których skład wchodzą takie urządzenia. Umożliwia on przypisanie do dowolnego widżetu całej sekwencji akcji, co ułatwia wykonywanie złożonych czynności pojedynczym dotknięciem. W taki sposób można np. łatwo wybierać sceny świetlne, sterować bramą garażową, roletami czy ogrzewaniem i klimatyzacją.

W przypadku konieczności skorzystania z rzadziej używanych funkcji na dotykowym ekranie manipulatora INT-TSI można wywołać terminal ekranowy udostępniający tradycyjne funkcje manipulatora LCD. Umożliwia on m.in. programowanie funkcji centrali w trybie serwisowym oraz wykonywanie testów funkcjonowania systemu.

Dużą zaletą manipulatora INT-TSI jest możliwość podglądu bezpośrednio na ekranie aktualizowanego na żywo obrazu z wybranych kamer dozorowych IP. W ten sposób manipulator staje się prawdziwym centrum sterowania systemami bezpieczeństwa.

fot6

Fot. 6. Manipulator INT-KLF łączy nowy design ze standardową obsługą centrali INTEGRA  za pomocą dwuwierszowego, tekstowego wyświetlacza LCD oraz standardowej klawiatury z fizycznymi przyciskami. INT-KLF jest wyposażony w klapkę zakrywającą obszar klawiatury, która po zamknięciu tworzy wraz z szybą okalającą wyświetlacz gładką, błyszczącą powierzchnię. Pod względem funkcjonalności nowy manipulator jest podobny do dotychczasowego manipulatora INT-KLCD

Dla tych użytkowników, którzy cenią interfejsy dotykowe, ale INTEGRA to dla nich przede wszystkim rozbudowany i zaawansowany system alarmowy, dobrym wyborem może być manipulator INT-TSG. Jest on wyposażony w dotykowy ekran pojemnościowy (tak jak INT-TSI) o przekątnej 4.3". W przypadku manipulatora INT-TSG obszar ekranu jest uzupełniony wskaźnikami LED sygnalizującymi najważniejsze informacje o stanie systemu alarmowego.

Manipulator INT-TSG jest fabrycznie skonfigurowany do wykonywania standardowych zadań w systemie alarmowym. Ikony na głównym ekranie umożliwiają korzystanie z najbardziej potrzebnych funkcji systemu – takich jak włączanie i wyłączanie czuwania, przeglądanie komunikatów o zdarzeniach czy wzywanie pomocy. Dostęp do rzadziej używanych funkcji, podobnie jak w INT-TSI, jest możliwy w trybie terminalu ekranowego symulującego działanie standardowego manipulatora LCD.

Manipulator INT-TSG umożliwia sterowanie urządzeniami automatyki przyłączonymi do centrali INTEGRA. Ułatwieniem tego zadania są makropolecenia wywołujące określoną sekwencję czynności. Takie makropolecenia mogą być przypisane do czterech grup, co ułatwia ich logiczny podział według funkcji realizowanych przez system i w konsekwencji ułatwia codzienną obsługę. Manipulator INT-TSG jest wszechstronnym urządzeniem pozwalającym na wygodną obsługę systemu alarmowego INTEGRA poprzez ekran dotykowy.

Użytkownicy preferujący standardowy sposób obsługi systemu, ale oczekujący niebanalnego wzornictwa, mogą zainteresować się nowym manipulatorem INT-KLF. Wyróżnia się on ciekawym i modnym wyglądem. Przypomina sensoryczny manipulator INT-KSG, ale jest wyposażony w standardowy wyświetlacz LCD oraz klawiaturę z przyciskami ukrytymi pod klapką. Taki manipulator bardzo dobrze sprawdzi się w podstawowej obsłudze systemu, w której głównie wykorzystywane funkcje to włączanie i wyłączanie czuwania.

Wszystkie nowe manipulatory z oferty firmy SATEL zostały opracowane z myślą o tym, aby użytkowanie systemów alarmowych było łatwe i wygodne. Ponadto wyszukane wzornictwo z pewnością przypadnie do gustu tym użytkownikom, którzy lubią otaczać się niebanalnymi przedmiotami.

 

Michał Konarski
kierownik działu badań w firmie SATEL

 

Zabezpieczenia 6/2013

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony