Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Inteligentna ochrona antywłamaniowa Amax 4000

Printer Friendly and PDF

Bosch Security Systems wprowadza na rynek nowy model centrali – Amax 4000 – przeznaczony do zastosowania w domach mieszkalnych oraz małych i średniej wielkości obiektach komercyjnych. Amax 2000 i Amax 4000 to rodzina elastycznych i uniwersalnych central dla obiektów wymagających kompleksowej i niezawodnej ochrony. 

Centrala Amax 4000

Centrala Amax 4000 ma 64 wejścia alarmowe, 20 wyjść przekaźnikowych, umożliwia obsługę 64 użytkowników i podział systemu na 16 stref lub partycji. Pamięć zdarzeń systemu jest podzielona na trzy banki pamięci, które przechowują po 254 zdarzenia każdy. W jednym przechowywane są wyłącznie zdarzenia wymagane przez normę EN-50131, w drugim zdarzenia związane z działaniem dialera, natomiast w trzecim przechowywane są wszystkie zdarzenia. To wystarczająca pojemność pamięci dla większości obiektów, z myślą o których powstał ten model. Na uwagę zasługuje fakt, że centrala uzyskała certyfikat zgodności z normą EN 50131-3 dla stopnia 2.

fot1

Fot. 1. Klawiatura LCD oraz klawiatura LED

Centrala Amax 4000 została zaprojektowana zupełnie od nowa (w przeciwieństwie do centrali Amax 2000). Na jej płycie głównej jest 16 wejść, cztery wyjścia przekaźnikowe oraz dwa złącza magistralowe, do których można przyłączyć klawiatury lub akcesoria, takie jak moduły rozszerzeń, komunikatory IP, GSM i inne. Centralę możemy programować za pomocą klawiatury lub komputera (wykorzystując oprogramowanie A-Link). Komputer łączymy z centralą lokalnie – poprzez złącze USB dostępne na płycie głównej centrali – lub zdalnie (Internet lub telefon).

Na uwagę zasługują nowe klawiatury przeznaczone do obsługi i programowania centrali Amax 4000. Do dyspozycji są trzy rodzaje klawiatur: dwie klawiatury LED – Amax 16 LED oraz Amax 8 LED, obie zgodne z normą EN 50131-3 dla stopnia 2, oraz Amax Text Keypad, która ma wyświetlacz LCD i również jest zgodna z normą EN 50131-3 dla stopnia 2.

Klawiatury Amax 16 LED i Amax 8 LED to klawiatury typu LED. Pierwsza z wymienionych obsługuje 16 wejść alarmowych, a druga 8. Jedna klawiatura z wyświetlaczem typu LED może obsługiwać jedną partycję. Jeśli system zostanie podzielony na partycje, czyli niezależne obszary z możliwością niezależnego włączania w dozór i wyłączania z dozoru, do obsługi każdej z takich partycji potrzebna jest co najmniej jedna klawiatura typu LED.

Trzecia klawiatura, Amax Text Keypad, może być użyta do obsługi pojedynczej partycji, kilku partycji, kilku stref lub jako klawiatura typu master do obsługi całego systemu. Za pomocą klawiatury z wyświetlaczem tekstowym możemy również programować centralę, korzystając z zaawansowanego menu kontekstowego, wyświetlić historię zdarzeń oraz dokonać diagnostyki systemu.

W systemie Amax 4000 można zainstalować maksymalnie 16 klawiatur. Mogą to być klawiatury typu LED, typu LCD lub dowolna ich kombinacja. Warto wspomnieć, że na płycie każdej z tych klawiatur jest jedno wejście alarmowe, co znacznie ułatwia instalację, gdy w niewielkiej odległości od klawiatury systemowej instalujemy detektor lub kontaktron.

Firma Bosch dostarcza centralę w metalowej obudowie z zasilaczem, przygotowaną do zainstalowania akumulatora podtrzymującego zasilanie lub jako samą płytę główną do montażu w metalowych obudowach dostępnych na rynku. Obudowa jest przygotowana do zainstalowania modułów rozszerzeń oraz uniwersalnego zamka zabezpieczającego przed dostępem osób nieuprawnionych.

Możliwości rozbudowy centrali Amax 4000

Na płycie głównej centrali znajduje się 16 wejść alarmowych i cztery wyjścia przekaźnikowe. Do obsługi większej liczby wejść i wyjść służą ośmiowejściowe moduły rozszerzeń typu DX2010 oraz ośmiowyjściowe moduły przekaźnikowe typu DX3010. Do centrali Amax 4000 można przyłączyć maksymalnie sześć modułów wejść oraz dwa moduły wyjść przekaźnikowych.

Wśród rozszerzeń i akcesoriów do nowej centrali dostępny jest moduł interfejsu sieciowego IP typu B426, który umożliwia połączenie centrali z domową siecią IP, jak również z siecią internetową. Dzięki niemu znacznie zwiększają się możliwości centrali w zakresie przekazywania sygnałów alarmowych do centrum monitorowania alarmów, jak również możliwości zdalnego programowania i obsługi centrali.

Przekazywanie alarmów do centrum monitorującego może odbywać się również poprzez wbudowany na płycie modem telefoniczny lub opcjonalny komunikator GPRS/GSM typu ITS-DX4020-G.

Ciekawym narzędziem dla instalatora jest również klucz programujący typu ICP-EZPK, dzięki któremu można „przenieść” konfigurację z jednej centrali do drugiej. Takie narzędzie jest bardzo przydatne w przypadku instalacji wielu central na osiedlu domów jednorodzinnych lub w przypadku sieci sklepów, np. jubilerskich, w których zostały zainstalowane centrale Amax 4000. W identycznej konfiguracji sprzętowej wielokrotne programowanie takich samych funkcji jest po prostu nieekonomiczne.

Często zdarza się, że w działającym zainstalowanym systemie sygnalizacji włamania i napadu występują alarmy włamaniowe, ale nie każdy z nich wymaga interwencji. W takiej sytuacji warto zastosować kamery IP firmy Bosch. Mogą to być kamery o rozdzielczości standardowej lub HD, komunikujące się z centralą Amax 4000 oraz wyposażone w przewodowy lub bezprzewodowy interfejs sieciowy IP. W przypadku alarmu kamera nagrywa obraz na zainstalowaną w niej kartę SD o maksymalnej pojemności 32 GB lub zewnętrzny dysk sieciowy. Jako zewnętrzny dysk sieciowy można wykorzystać popularny portal Dropbox, w którym po rejestracji otrzymuje się dostęp do bezpłatnego konta o pojemności 2 GB.

Centrala Amax 4000 umożliwia dodatkowe zainstalowanie systemu bezprzewodowego. Do tego celu służą oferowane przez firmę Bosch komponenty systemów bezprzewodowych – od standardowych czujek PIR oraz PIR + MW odpornych na aktywność zwierząt, poprzez kontaktrony, czujki inercyjne, czujki stłuczenia szyby, pożarowe czujki dymu, do czujek ostatniego banknotu używanych w obiektach komercyjnych, takich jak sklepy czy placówki bankowe. W ofercie firmy znajdują się także piloty umożliwiające zdalne włączenie systemu w dozór lub wyłączenie go z dozoru, a także aktywowanie alarmu napadowego lub alarmu medycznego. Piloty są dostępne również w formie przycisków napadowych w wersji instalacyjnej lub przenośnej.

Nowa centrala Amax 4000 firmy Bosch to wszechstronny i nowoczesny system sygnalizacji włamania i napadu, który odpowiada najnowszym standardom ochrony obiektów oraz zaspokaja rosnące potrzeby i wymagania użytkowników tego typu systemów.

 

Bosch Security Systems

Zabezpieczenia 3/2013

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony