Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Centrala VERSA Plus

Printer Friendly and PDF

leadVERSA Plus to najnowsza centrala alarmowa firmy SATEL należąca do uznanej rodziny VERSA. System alarmowy, którego sercem jest właśnie ta centrala, to idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na jakości i funkcjonalności za rozsądną cenę.

Dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii centrala VERSA Plus oferuje niespotykaną do tej pory w tego typu systemach elastyczność, tzn. możliwość zastosowania zarówno w obiektach, w których można położyć okablowanie, jak i w obiektach, w których nie jest to wykonalne. Dostępny jest pełen asortyment urządzeń dodatkowych i akcesoriów do centrali, m.in. manipulatory (łącznie można zastosować sześć sztuk w całym systemie), np. w pełni bezprzewodowe manipulatory VERSA-LCDM-WRL, które mogą być montowane w dogodnym miejscu, czy też wygodne i intuicyjne w obsłudze manipulatory INT-TSG z dotykowym ekranem.

Nowoczesna centrala hybrydowa

Szeroki asortyment czujek bezprzewodowych i modułów, a także możliwości konfiguracyjne systemu pozwalają na zbudowanie instalacji maksymalnie dopasowanej do potrzeb użytkownika. Płyta główna centrali VERSA Plus realizuje funkcje modułów INT-VG, ETHM oraz GSM, a także częściowo funkcje INT-AV. Dzięki możliwości skorzystania z wielu kanałów komunikacji (Ethernet, PSTN, GSM/GPRS) bezpośrednio z poziomu płyty centrali oferuje ona skuteczny przekaz informacji o zdarzeniach.

fot1

Fot. 1. Szeroki asortyment urządzeń dodatkowych i akcesoriów firmy SATEL do budowy systemu z centralą VERSA Plus

Budowę systemu, którego sercem jest VERSA Plus, można dokładnie dostosować nie tylko do różnego rodzaju potrzeb i możliwości jego użytkowników, lecz także do charakterystyki samego obiektu. Taki system może być więc hybrydowy albo w pełni bezprzewodowy i działać jedno- lub dwukierunkowo. Dwukierunkowy bezprzewodowy system alarmowy z centralą VERSA Plus działa w paśmie 868 MHz. Dzięki zastosowaniu pracujących na tej częstotliwości kontrolerów ACU-120 i ACU-270 możliwe jest uzyskanie dużego zasięgu działania czujek z rodziny ABAX – nawet do 600 metrów. Z kolei przyłączenie do centrali VERSA Plus kontrolera systemu bezprzewodowego VERSA-MCU daje możliwość stworzenia bezprzewodowego systemu alarmowego działającego na częstotliwości 433 MHz. Umożliwia on włączenie do systemu urządzeń z rodziny MICRA.

Metody komunikacji w systemie

Jak wspomniano wcześniej, na płycie głównej centrali VERSA Plus zintegrowane zostały moduły ETHM, GSM, INT-VG oraz częściowo INT-AV. To sprawia, że nie ma konieczności przyłączania wielu urządzeń, co znacznie skraca czas potrzebny na montaż systemu i jego konfigurację, czyniąc z centrali VERSA Plus bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Umożliwia także komunikowanie się wieloma różnymi metodami. Jedną z nich jest przesyłanie komunikatów do stacji monitorującej, które może odbywać się kanałami cyfrowymi, kanałami akustycznymi lub poprzez sieć GSM komunikatami SMS. Ich definiowanie, a także wyznaczanie kolejności prób nawiązania transmisji odbywa się za pośrednictwem wyspecjalizowanego programu DLOADX lub bezpośrednio, za pomocą manipulatora.

rys1

Rys. 1. System bazujący na centrali VERSA Plus umożliwia wygodne powiadamianie przez wysyłanie wiadomości SMS

rys2

Rys. 2. Sterowanie systemem z centralą VERSA plus poprzez wysyłanie wiadomości SMS

rys3

Rys. 3. Weryfikacja statusu systemu z centralą VERSA Plus

Drugim umożliwianym przez centralę VERSA Plus sposobem komunikacji jest powiadamianie o zdarzeniach w systemie. Funkcja ta może być realizowana za pomocą wiadomości tekstowych lub głosowych. W pierwszym przypadku centrala przesyła na wcześniej określony numer telefonu komórkowego informację w postaci komunikatu SMS. Może on powiadamiać np. o załączeniu przez danego użytkownika strefy w dozór, o uruchomieniu wyjścia lub o zaistniałym alarmie. Możliwe jest określenie 64 różnych komunikatów, które mogą być wysyłane do maksymalnie ośmiu abonentów (można podać osiem numerów telefonów). W drugim przypadku powiadamianie jest realizowane za pomocą wbudowanego modułu INT-VG. System oferuje możliwość określenia maksymalnie 16 komunikatów głosowych, które są przesyłane linią telefoniczną lub w sieci GSM. W programie DLOADX instalator określa ich treść w formie tekstowej, która następnie jest przekształcana przez VG-SOFT na głosową (tzw. text-to-speech).

fot2

Fot. 2. Zdalne sterowanie systemem alarmowym za pośrednictwem dedykowanej aplikacji VERSA CONTROL

Za pomocą SMS-ów można nie tylko powiadamiać o zdarzeniach w systemie, lecz także sterować nim. Programując centralę VERSA Plus, instalator może określić treść nawet 16 wiadomości, które będą powodować konkretne działania, umożliwiając zarządzanie wyjściami czy dozorem stref w różnych trybach. Płyta główna centrali wykonuje zadania modułu głosowego INT-VG, dlatego sterowanie systemem alarmowym może odbywać się także za pomocą klawiatury oraz menu głosowego telefonu. Wystarczy połączyć się z centralą, podać hasło dostępowe, a następnie wybrać tonowo „sterowanie poprzez polecenia”. Dla zwolenników zdalnego sterowania systemem alarmowym stworzona została VERSA CONTROL, czyli specjalna aplikacja na urządzenia mobilne. Dzięki niej w każdym miejscu na świecie możliwe będzie: odczytywanie informacji
o zdarzeniach w systemie oraz odczytywanie informacji o aktualnych awariach, sprawdzanie stanu systemu, zablokowanie albo odblokowanie danego wejścia, załączenie systemu w dozór albo jego wyłączenie z dozoru, załączanie, wyłączanie lub przełączanie wyjścia.

System alarmowy z centralą VERSA Plus umożliwia zastosowanie różnych metod konfiguracji. Pierwsza z nich jest związana z dedykowanym serwerem SATEL. Gdy w zabezpieczanym obiekcie dostępna jest sieć komputerowa połączona z Internetem, serwer ten umożliwia komunikację z centralą bez potrzeby dodatkowej (dotychczas wymaganej) konfiguracji routera. Dostęp do tej funkcji zapewnia zarówno program DLOADX, jak i aplikacja mobilna. Wygodnym sposobem na skonfigurowanie systemu opartego na centrali VERSA Plus jest skorzystanie z wbudowanego w jej płytę dialera telefonicznego PSTN. W tym celu instalator powinien skonfigurować modem, podać numer telefonu centrali, a następnie wybrać sposób łączenia (czyli linię telefoniczną analogową) i połączyć się. Trzecią opcją jest konfiguracja poprzez GPRS, którą uruchamia się, wybierając odpowiadającą za to funkcję manipulatora, a następnie łącząc się z centralą za pomocą programu DLOADX. Jest to rozwiązanie przeznaczone dla klientów wymagających, dostosowane do obiektów, w których konieczna jest wewnętrzna kontrola tego, co aktualnie dzieje się w systemie. Ostatnią metodą konfiguracji jest lokalne programowanie systemu z wykorzystaniem programu DLOADX zainstalowanego w komputerze, który jest przyłączony kablem USB bezpośrednio do płyty głównej centrali.

System z centralą VERSA Plus oferuje jeszcze kilka innych metod komunikacji, które polegają na telefonicznym połączeniu się z centralą. Po podaniu hasła dostępu oraz wybraniu odpowiedniej opcji z menu głosowego możliwe jest także sprawdzanie statusu systemu, nasłuchiwanie tego, co się dzieje w obiekcie, jak również przekazywanie informacji głosowych osobom przebywającym na jego terenie.
Centrala alarmowa VERSA Plus to wyjątkowe rozwiązanie hybrydowe dla wymagających użytkowników. System z tą centralą można z łatwością dostosować do każdego obiektu, zapewniając mu ochronę adekwatną do najwyższej jakości urządzeń SATEL.

SATEL

 

 

Zabezpieczenia 6/2014

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony