Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Nowoczesne rozwiązanie dla transportu

Printer Friendly and PDF
Odczyt numerów tablic
Fot. 1. TCS automatycznie odczytuje numery tablic rejestracyjnych nawet jadącego pojazdu (fot. Grupa T4B)
Odczyt kontenerów
Fot. 2. TCS umożliwia także skanowanie kodów kontenerów oraz rejestrację składów wagonów (fot. Grupa T4B)
Systemy biometryczne
Fot. 3. Podłączone systemy biometryczne dostarczają pełną wiedzę nt. wejść i wyjść do stref ściśle chronionych (fot. Grupa T4B)

Grupa T4B, specjalizująca się w rozwiązaniach teletechnicznych i informatycznych dla przejść granicznych, przygotowuje System Sterowania i Kontroli Ruchu Pojazdów Ciężarowych (TCS) dla przedsiębiorców. Nowy system będzie m.in. kontrolował czas pracy pojazdów, ważył załadunek i rozpoznawał pracowników na podstawie ich cech biofizycznych.

Tak odległy wydawałoby się świat rodem z filmów science-fiction, staje się coraz bardziej realny. Rozwój nowoczesnych technologii, w tym teleinformatyki sprawia, że najnowsze urządzenia znacznie ułatwiają nam życie i funkcjonowanie przedsiębiorstw.

- System Sterowania i Kontroli Ruchu Pojazdów Ciężarowych (z ang. Traffic Control System, czyli w skrócie TCS) to idealne rozwiązanie dla transportu - mówi Radosław Majkowski, dyrektor techniczny T4B Sp. z o.o. - Pozwala zaoszczędzić czas, kontrolować pracę ludzi i maszyn, a jednocześnie wyeliminować błędy i nadużycia, które są zmorą tej branży.

TCS zbiera informacje o wszystkich samochodach ciężarowych lub kontenerach pociągów, które przekraczają np. bramę zakładu bądź - w zależności od potrzeb - nawet wjazd wewnętrzny. Każdy pojazd (tablica rejestracyjna aut lub kod konteneru) jest automatycznie rejestrowany i rozpoznawany za pomocą kamery. Co ciekawe, system ten jest zdolny odczytywać numery nawet w przypadku ruchu pojazdów jadących z prędkością do 60 km/h! TCS umożliwia też rejestrację składów wagonów. Dzięki automatycznemu zapisowi w bazie danych, unikniemy błędów wynikających z nieprecyzyjnego sprawdzenia pojazdów, a także mamy dokładne dane dotyczące wagi załadunku oraz czasu pracy pojazdu i kierowcy.

- Ważenie pojazdów to kolejna funkcja systemu - dodaje R. Majkowski. - Każdy samochód przewożący towar wjeżdża na specjalną platformę, która waży ładunek z dokładnością co do kilograma. Oczywiście wyniki pomiaru, jak i wszystkie inne dane, są automatycznie zapisywane w bazie.

Jedną z ważniejszych zalet systemu TCS jest również znaczne usprawnienie logistyki - zarówno na terenie przedsiębiorstwa, jak i ruch pojazdów przy wjeździe i wyjeździe. Ma to ogromne znaczenie w przypadku dużych zakładów produkcyjnych oraz firm spedycyjnych.

Dodatkową kontrolą można objąć pracowników firmy, zwłaszcza ich wstęp do pomieszczeń o szczególnym znaczeniu dla firmy.

- Jeśli chcemy mieć pewność, że rzeczywiście tylko ściśle określone osoby wchodzą do danego pomieszczenia, warto zainstalować przy ich wejściach biometryczne czytniki kontroli dostępu i rejestracji czasu pracy - mówi Radosław Majkowski z T4B. - Obecnie to już nie są duże koszty, a dzięki zainstalowaniu tych urządzeń zarządcy mają dokładną wiedzę na temat wszystkich wejść i wyjść oraz czasu pracy osób uprawnionych. Wiedzą również, że nikt przypadkowy - także inni pracownicy nie wejdą do chronionej strefy, często o strategicznym znaczeniu dla firmy.

Urządzenia biometryczne np. firmy IDTECK są w stanie rozpoznać osobę w ciągu paru sekund na podstawie jej tęczówki oka bądź linii papilarnych palców.

- Zarządzanie dużymi przedsiębiorstwami nie jest łatwe. Dlatego połączenie tak wielu różnych systemów bezpieczeństwa, wprowadzania i kontroli danych oraz nadzoru logistyki w jeden System Sterowania i Kontroli Ruchu Pojazdów Ciężarowych (TCS) znacznie ułatwia zarządcom kontrolę nad przedsiębiorstwem - podsumowuje Radosław Majkowski. - Ciągły monitoring zapewnia bezpieczeństwo i zmniejsza ryzyko występowania nadużyć - nawet samych pracowników - do minimum.

Wersja systemu TCS przeznaczonego do funkcjonowania na przejściach granicznych została uhonorowana nagrodą GRAND PRIX Szefa Służby Celnej RP w 2005 roku. 

Bezp. inf. Grupa T4B 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony