Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Kamery 4K firmy Dahua

Printer Friendly and PDF

Dahua Technology, przodujący producent i dostawca urządzeń do nadzoru wizyjnego z siedzibą główną w Hangzhou (Chiny), wprowadza swoją pierwszą sieciową kamerę 4K – IPC-HF81200E, wkraczając w ten sposób w erę rozwiązań UHD (Ultra HD).

Właściwie 4K nie jest określeniem nowym, szczególnie dla użytkownika sprzętu elektronicznego, ale teraz staje się terminem stosowanym w branży przemysłu związanego z nadzorem wizyjnym. Kamera zgodna ze standardem 4K, zdefiniowanym i zaaprobowanym przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (International Telecommunication Union – ITU), powinna wytwarzać, obraz o proporcjach 16:9 i o rozdzielczości 3840 x 2160, ze skanowaniem progresywnym z prędkością 25 lub 30 klatek na sekundę, z bardzo wiernym odwzorowaniem kolorów.

Innymi słowy – kamera 4K ma rozdzielczość czterokrotnie wyższą niż kamera zgodna ze standardem 1080p oraz znakomicie odwzorowuje szczegóły i kolory obrazu, co jest bardzo pomocne w systemach służących do obserwacji dużych obszarów, takich jak parkingi, dworce kolejowe, rozległe obszary miejskie etc.

Kamera IPC-HF81200E firmy Dahua jest w pełni zgodna ze standardem 4K. Jest wyposażona w 12-megapikselowy przetwornik obrazowy i wydajny procesor sygnałowy, dzięki czemu wytwarza doskonałej jakości obraz o rozmiarach 4000 x 3000 pikseli z prędkością 15 klatek na sekundę lub o rozdzielczości 4K z prędkością 30 klatek na sekundę, nie przekraczając sugerowanej przepustowości łącza wynoszącej 8 Mb/s. Dzięki temu obraz obiektów ruchomych jest płynnie transmitowany z wykorzystaniem dostępnego pasma sieciowego. Kamera może wytwarzać trzy zróżnicowane strumienie wizyjne o parametrach dostosowanych do wymagań wynikających z konkretnych aplikacji.

Kamera IPC-HF81200E realizuje złożone funkcje umożliwiające jej wykorzystanie w różnych warunkach. Może wytwarzać poprawny obraz podczas mgły, dokładniej odwzorowywać wybrane obszary obserwowanej sceny (funkcja ROI), a także generować sygnały ostrzegawcze po wykryciu twarzy w obserwowanej scenie, wykrywać intruzów przekraczających wirtualne linie czy sygnalizować incydenty polegające na jej obróceniu i gwałtownej zmianie pola widzenia.

Przykładowo, utworzenie wirtualnej strefy chronionej na wjeździe do stacji benzynowej może przynieść podwójne korzyści. W momencie wykrycia ruchu pracownicy stacji słyszą dźwiękowy sygnał ostrzegawczy. Jeden z nich może natychmiast podejść do dystrybutora i szybko obsłużyć klienta, co przekłada się na realne zyski finansowe. Z drugiej strony możliwe jest wykrywanie niebezpiecznych sytuacji, takich jak palenie tytoniu czy prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy na terenie stacji, co przyczynia się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa.

Dahua jest jednym z pierwszych producentów, którzy wprowadzają na rynek kamery 4K, przez co wykorzystanie standardu UHD w wizyjnych systemach dozorowych staje się czymś realnym – powiedział Peter Pan, Product Manager w Dahua Technology. – W przyszłym (2015 – przyp. red.) roku zamierzamy wprowadzić więcej modeli, aby klienci mieli więcej możliwości i mogli znaleźć kamerę 4K, która najlepiej odpowiada ich potrzebom. W listopadzie (2014 – przyp. red.) wprowadzimy na rynek kamery odznaczające się wysokim stosunkiem jakości do ceny (C/P).

Bezpośr. inf. JoJo Li
Dahua Technology
li_junxia@dahuatech.com
tel.: +86-571-28069750
faks: +86-571-87688815

Tłumaczenie: Paweł Karczmarzyk
Redakcja

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony