Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Bezpieczeństwo kart zbliżeniowych

Printer Friendly and PDF

Unicard_175Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) – w Warszawie, Poznaniu – po wykryciu nielegalnego doładowania kart miejskich przez zdolnych hakerów, zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo w aktualnych projektach informatycznych. Jedną z przyczyn takich sytuacji są luki i błędy w oprogramowaniu użytkowanym przez ZTM. Kolejną przyczyną jest dominujący w Polsce standard Mifare Classic – stosowany w kartach zbliżeniowych na całym świecie, tym samym, najbardziej podatny na ataki hakerów.

mifare_logo_plus_cmyk2_200Firma UNICARD jako ekspert w dziedzinie kart zbliżeniowych proponuje karty i urządzenia wykorzystujące technologię Mifare Plus o najwyższym poziomie bezpieczeństwa na rynku polskim.

Bezpieczeństwo niejedno ma imię
Karty zbliżeniowe Mifare umożliwiają pełną automatyzację systemu kontroli dostępu, parkingowego czy biletowego. Przyspieszają obsługę klientów przy jednoczesnym wzroście niezawodności systemu oraz zmniejszeniu potencjalnych nadużyć. Mifare – to bezdotykowy standard karty opracowany przez firmę Philips (aktualnie NXP Semiconductors) dwadzieścia lat temu. W ciągu sześciu lat zostało sprzedanych ponad 200 milionów tych kart na świecie. W 2009 roku natomiast została opracowana najnowsza technologia zapewniająca najwyższy poziom bezpieczeństwa kart – Mifare Plus.

Dlaczego Mifare Plus?
Karta Mifare Plus pracuje w trzech trybach. Umożliwia wygodną i stopniową migrację systemów bazujących na na kartach MIFARE Classic w kierunku bezpiecznych systemów, w których bezpieczeństwo oparte jest na algorytmie AES. W pierwszym trybie (Security Level 1) karta jest w stu procentach kompatybilna z kartą Mifare Classic 1K/4K/Mini i pracuje we wszystkich systemach, w których są używane ww. karty. Drugi tryb jest pośredni (między pierwszym a trzecim) – jest rzadko używany. W trzecim trybie (Security Level 3) dostęp do danych jest w pełni zabezpieczony algorytmem AES.

Dlaczego Mifare Plus oznacza najwyższy poziom bezpieczeństwa?
Dostęp do zapisanych danych w pamięci karty jest chroniony symetrycznym szyfrem blokowym AES-128. Algorytm ten jest odporny na wszystkie znane ataki kryptoanalizy różnicowej i liniowej. Dodatkowym atutem jest zastosowanie w kartach sprzętowego generatora prawdziwych liczb losowych (True Random Generator). Karta Mifare Plus ma także możliwość włączania trybu Random ID – czyli losowo generowanego identyfikatora karty, który jest wykorzystywany do nawiązywania z nią komunikacji. Tryb ten służy do ochrony prywatności tak, aby nie można było zidentyfikować osoby, która używa daną kartę.

Bezpośr. inf. Anna Gagaczowska
UNICARD
Anna.gagaczowska@unicard.pl

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony