Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Warsztaty projektowe firmy Bosch 2013 – podsumowanie

Printer Friendly and PDF

bosch24 października 2013 r. odbyły się warsztaty projektowe zorganizowane przez firmę Bosch.

IMG_5534_500

Tematyka warsztatów objęła:
1. Aktualny status certyfikacji rozwiązań Bosch DSO w CNBOP – Certyfikacja urządzeń z zakresu ochrony przeciwpożarowej w świetle Rozporządzenia UE nr 305/2011 (zmiana z CPD na CPR);
2. Integracja centrali SAP FPA-5000 z centralą DSO Praesideo za pomocą nowego interfejsu IP;
3. Zastosowanie urządzeń multimedialnych Bosch w instalacjach nagłośnieniowych oraz konferencyjnych;
4. Integracja automatyki budynkowej oraz systemów bezpieczeństwa różnych producentów za pomocą platformy zarządzającej BIS (Building Integration System);
5. Wykorzystanie standardu 960H w analogowych instalacjach CCTV;
6. Nowa jakość obrazu i zapisu w rodzinie rejestratorów cyfrowych Divar IP;
oraz
wykład ekspercki: „Kable w instalacjach przeciwpożarowych – zachowanie funkcjonalności w warunkach pożaru” – wygłoszony przez mł. bryg. mgr inż. Edwarda Skiepko.

Warsztaty były przeznaczone przede wszystkim dla projektantów systemów zabezpieczeń budynkowych i instalatorów systemów.

Wejście w życie Rozporządzenia UE nr 305/2011 z dniem 1 lipca b.r. wpływa znacząco zarówno na certyfikację wyrobów przeznaczonych do stosowania w systemach ochrony przeciwpożarowej, jak i przepisy dotyczące stosowania materiałów w technice budowlanej. Podczas warsztatów przedstawiono uczestnikom rodzaje świadectw i certyfikatów obowiązujących po wejściu w życie rozporządzenia, systemy oceny i weryfikacji stałości własności użytkowych, zasady i podstawy wydawania deklaracji własności użytkowych przez producentów wyrobów budowlanych i inne zmiany wynikające z wejścia w życie wspomnianego rozporządzenia.

Prelegenci przestawili przykłady integracji różnych systemów zabezpieczeń z wykorzystaniem platformy zarządzającej, urządzenia multimedialne w systemach konferencyjnych oraz nowości w technice telewizji dozorowej, zarówno cyfrowej, jak i analogowej. Szczegółowo przedstawiono cechy nowej wersji centrali sygnalizacji alarmów pożarowych FPA 5000 oraz rozszerzone możliwości sterowania przez nią systemu DSO typu Praesideo.

Warsztaty zakończył wykład ekspercki na temat kabli w instalacjach przeciwpożarowych, w którym zwrócono uwagę na powszechnie popełniane błędy (również przez rzeczoznawców) przy doborze, prowadzeniu i mocowaniu kabli w tych instalacjach. Najważniejszym zadaniem tego okablowania jest zachowanie funkcji systemu podczas pożaru i na tym należy skupić się przy opracowaniu projektu i wykonywaniu instalacji.

Opracowanie: Redakcja

Zapraszamy do obejrzenia FOTORELACJI.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony