Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Trzecia edycja warsztatów firmy Axis Communications – podsumowanie

Printer Friendly and PDF

axis14 listopada 2012 r. w Warszawie, w hotelu The Westin Warsaw, odbyła się kolejna edycja warsztatów szwedzkiej firmy Axis Communications. W spotkaniu udział wzięło ponad 90 osób, w tym przedstawiciele firm dystrybucyjnych, projektowych oraz instalacyjnych, które na co dzień korzystają z urządzeń Axis. Firmę Axis reprezentowali Agata Majkucińska, Jan Grusznic, Daniel Lesisz oraz Dominika Troost (Marketing & Communication Coordinator w regionie CEE ) i Jindrich Svetnica (Technical Trainer w Czechach i Słowacji).

Organizatorzy zapoznali uczestników z nowymi produktami i usługami oferowanymi przez firmę Axis.

Agata Majkucińska (Key Account Manager), która rozpoczęła spotkanie, przekazała najważniejsze informacje dotyczące koncepcji i zakresu działalności firmy na rynku światowym oraz w Polsce. Poinformowała zebranych również o tym, że szwedzki producent kładzie duży nacisk na edukację. Organizuje dużo szkoleń mających różne formy – od Axis Communications Academy po warsztaty związane z nowo wprowadzanymi urządzeniami. Rozbudowuje sekcję strony internetowej związaną z edukacją, w której można znaleźć samouczki, przewodniki, materiały szkoleniowe, zakładkę White Papers oraz szereg narzędzi ułatwiających projektowanie systemów.

Strona WWW umożliwia uzyskanie bezpłatnej pomocy technicznej. W zakładce Wsparcie można złożyć wniosek z prośbą o pomoc techniczną. Możliwe jest też uzyskanie pomocy na czacie z inżynierem. Ponadto do dyspozycji klientów jest dział FAQ zawierający listę ponad czterystu pytań i odpowiedzi dotyczących oferowanych rozwiązań. Klienci Axisa często znajdują rozwiązanie swoich problemów po zapoznaniu się z FAQ.

Filary firmy to światowa sieć partnerów, wielość oferowanych urządzeń oraz światowy zasięg. Według raportu IMS Research firma Axis Communications zajmuje obecnie pierwsze miejsce na rynku kamer sieciowych, jak również pierwsze miejsce na całym rynku kamer dozorowych.

Jan T. Grusznic (Sales Engineer w Polsce), który jest zatrudniony w Axis od października br., zaprezentował między innymi następujące urządzenia:
1. Wideoserwer AXIS Q7411. Umożliwia on przetwarzanie 60 klatek na sekundę. Ma wiele możliwości kompresji obrazu (metody H.264 Baseline, Main Profile i Motion JPEG). Zapewnia wielostrumieniową transmisję wizji oraz dwukierunkową transmisję dźwięku.
2. Wideoserwer AXIS Q7424-R. Jest on przystosowany do pracy w trudnych warunkach środowiskowych, w zakresie temperatur od 40°C do 75°C i przy wilgotności względnej od 10 do 95% (bez kondensacji).
3. Kopułkowe kamery sieciowe PTZ Axis Q60-C z aktywnym chłodzeniem. Kamery te są przystosowane do pracy w bardzo wysokich temperaturach, dochodzących do 75°C, a także w środowisku mocno zapylonym. Mają wbudowany system kontroli temperatury z elementem Peltiera, który utrzymuje optymalną temperaturę wewnątrz obudowy kamery niezależnie od tego, czy na zewnątrz panuje silny mróz czy upał.
4. Przełącznik sieciowy AXIS T8605 Media Converter Switch. Jest on wyposażony w dwa gniazda SFP na moduły miniGIBIC, dwa interfejsy RJ-45 i dwa porty I/O.
5. AXIS P3384-V/-VE. Jest to stałopozycyjna kamera kopułkowa o rozdzielczości HDTV 720p, która wykorzystuje rozwiązania WDR Dynamic Capture oraz Lightfinder i jest przeznaczona do pracy w ekstremalnych warunkach oświetleniowych.
6. Stałopozycyjna kamera kopułkowa AXIS M3007 –PV/-P. Jest to jedna z czterech kamer z serii Axis M30 i pierwsza z funkcją panoramy i przetwornikiem o rozdzielczości pięć megapikseli, która może być montowana zarówno na ścianach, jak i na sufitach. Może być wykorzystana do obserwacji pomieszczeń o powierzchni dochodzącej do 670 m2.
7. Seria dyskretnych kamer sieciowych Axis P12. Są to miniaturowe kamery pracujące w standardzie HDTV 720p, służące do dyskretnej obserwacji dozorowanych obszarów. Seria składa się z trzech modeli kamer: P1204, P1214 i P1214-E.

Pod hasłem „Inteligencja w kamerach” odbyła się kolejna prezentacja poprowadzona przez Jindricha Svetnicę. Przedstawił on oprogramowanie Axis Camera Application Platform, które umożliwia modyfikację właściwości kamer i wideoserwerów zgodnie z indywidualnymi wymaganiami użytkowników końcowych. Omówił działanie aplikacji TrueView People Counter, która obecnie stanowi jedno z najnowocześniejszych rozwiązań w dziedzinie liczenia osób przebywających na obszarze obserwowanym przez kamery. Zastosowano w niej najbardziej zaawansowane algorytmy służące do inteligentnej analizy obrazu. System TrueView People Counter jest instalowany w pamięci standardowych kamer sieciowych przeznaczonych do montażu sufitowego. Zliczanie osób przebywających w polu widzenia kamery lub przechodzących przez umowną linię graniczną odbywa się w sposób automatyczny. W wersji standardowej oprogramowania szerokość obszaru, na którym odbywa się zliczanie, wynosi około pięć metrów, zaś w wersji light obszar jest zawężony do dwóch metrów. Uzyskane dzięki aplikacji dane statystyczne mogą być wykorzystane do poprawy funkcjonowania placówek handlowych lub do usprawnienia ruchu pieszego na wybranych obszarach.

Ostatnim prelegentem był Mariusz Czarnecki z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu, który przedstawił koncepcję profesjonalnego przygotowania głównych założeń projektowych na przykładzie warszawskiego systemu monitoringu (ZOSM jest organizacją odpowiedzialną za rozbudowę i rozwój systemu monitoringu w stolicy i współpracuje między innymi z warszawskim Biurem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, policją i strażą miejską). W ubiegłym roku system został wyposażony w wideoserwery Axis, które umożliwiły włączenie posiadanych urządzeń analogowych do systemu IP i powiększenie go o dodatkowe kamery sieciowe. Jednym z głównych kryteriów, które brano pod uwagę podczas wyboru sprzętu do systemu monitoringu wizyjnego stolicy, była jakość obrazu, zwłaszcza w nocy, a także uzyskanie wysokiej poklatkowości przy zachowaniu maksymalnej rozdzielczości. ZOSM przygotował stanowisko testowe, korzystając z własnej infrastruktury dla wstępnie wytypowanych urządzeń. Producenci sprzętu oferowali dostęp do wiedzy, urządzenia i asystę techniczną. Ważnym aspektem była również kompatybilność z istniejącym systemem, a także rozważanymi rozwiązaniami VMS. W testach najlepiej sprawdziły się urządzenia Axis Communications.

Ostatnia część warsztatów przebiegła pod hasłem „Praktyka czyni mistrza”. Podzieleni na pięć zespołów uczestnicy wykonywali różne zadania. Każdy uczestnik mógł zdobyć nowe doświadczenia i utrwalić wiedzę o produktach firmy Axis.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotogalerii, która jest dostępna na stronie www.zabezpieczenia.com.pl.

Bezpośr. inf. Ela Końka

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony