Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Targi Alarm i Sport-Obiekt w Kielcach - podsumowanie

Printer Friendly and PDF

Alarm Kielce W dniach 7-8 listopada 2007 roku w kieleckim ośrodku wystawienniczym odbyła się VIII Ogólnopolska Konferencja „Bezpieczne Miasto - Monitoring Wizyjny Miast” i wystawa Alarm 2007, a także VII Międzynarodowa Konferencja    „Bezpieczny stadion” oraz VII Wystawa Wyposażenia i Budowy Obiektów Sportowych „Sport-Obiekt”.

   Pierwszego dnia odbyła się konferencja „Bezpieczny stadion”. Przybyłych gości, wśród których znaleźli się między innymiAlarm Kielce Przemysław Gosiewski, przedstawiciele parlamentu - Maria Zuba, Henryk Milcarz, Adam Masalski, wiceprezydent Kielc - Andrzej Sykut, wiceprezes Federacji Futbolu Ukrainy - Borys Voskresensky, a także Jerzy Engel, Stanisław Bobkiewicz, Grzegorz Lato, Wiesław Wieczorek oraz przedstawiciele miast, powiatów i policji, powitał prezes zarządu Targów Kielce - dr Andrzej Machoń, a uroczystego otwarcia dokonał wiceprezes PZPN - Eugeniusz Kolator.

Przyznanie Polsce i Ukrainie praw do zorganizowania w 2012 roku Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, trzeciej co do wielkości imprezy sportowej na świecie, spowodowało, że wszyscy przeżyliśmy ogromny wybuch radości. Oczami wyobraźni widzieliśmy już nowe autostrady i trasy ekspresowe, zmodernizowane koleje i rozbudowaną infrastrukturę lotniczą z nowymi portami regionalnymi, rozwiniętą bazę turystyczną oraz rzesze odwiedzających nasz kraj turystów.

Do 2015 roku Polska ma do wykorzystania na rozwój infrastruktury drogowej, kolejowej oraz lotniczej ponad 19 mld 75 mln euro z UE (informację podał minister transportu Jerzy Polaczek). Z kolei, jak zapowiadał minister sportu Tomasz Lipiec, na budowę i modernizację stadionów mamy do dyspozycji ponad 2 mld zł z budżetów samorządowych oraz z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

Sprawdziliśmy, jak poradzili sobie Portugalczycy w 2004 roku, kiedy to
oni byli gospodarzami ME. Jak podają różne źródła, ME obejrzało 1 mln 156 tys. widzów na stadionach i ok. 4,8 mld przed telewizorami. Portugalię odwiedziło ponad 2 mln turystów, którzy zostawili prawie miliard euro. Mecz finałowy pokazało na żywo 239 kanałów telewizyjnych z 200 krajów.

Przewiduje się, że w Polsce i na Ukrainie będzie jeszcze lepiej. Szacuje się, że wpływy z tytułu opłat za prawa telewizyjne przekroczą miliard euro (transmisję prawdopodobnie będziemy mogli obejrzeć przez Internet oraz w telefonach komórkowych).

Brzmi pięknie, ale czy sprostamy zadaniu? Optymiści uważają, że damy radę - przecież nie możemy być pierwszym w historii organizacji turnieju krajem, któremu odbierze się prawo do zorganizowania Euro.

Budowa nowych stadionów i dróg oraz rozbudowa bazy hotelowej to główne punkty planów rozwoju infrastruktury, niezbędnej do organizacji mistrzostw. Organizacja tak dużych imprez jest związana z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa i porządku, nie tylko na stadionach i wokół nich. Wszelkiego rodzaju konferencje, chociażby takie, jak ta w Kielcach, cieszą się dużą popularnością i wysoką frekwencją, gdyż dotyczą spraw ważnych dla nas wszystkich.

W tym roku na kieleckiej konferencji „Bezpieczny stadion” dyskutowano głównie na temat bezpieczeństwa imprez masowych. Uczestnicy konferencji, w tym przedstawiciele MSWiA, PZPN, Ekstraklasy i policji, byli zgodni co do konieczności zmian w ustawie „Bezpieczeństwo imprez masowych”. Zwrócono uwagę na konieczność opracowania standardów dotyczących wyposażania obiektów sportowych w systemy monitoringu wizyjnego, za przykład podano rozwiązania stosowane w Wielkiej Brytanii.

Na zakończenie pierwszego dnia - tradycyjnie już - odbyła się Gala Fair Play, podczas której PZPN w szczególny sposób wyróżnił Targi Kielce. Jak podkreślał obecny na gali wiceprezes PZPN Eugeniusz Kolator, organizacja konferencji „Bezpieczny stadion” i targów Sport-Obiekt nie mogła pozostać bez echa w świecie polskiego sportu. Puchar wręczono Andrzejowi Mochoniowi - prezesowi Targów Kielce, Dariuszowi Michalakowi - dyrektorowi ds. targów w Targach Kielce i Grzegorzowi Figarskiemu - menedżerowi targów Sport-Obiekt.

Podczas Gali Fair Play wręczono medale i wyróżnienia Targów Kielce w kategoriach „Bezpieczny stadion” oraz „Sport-Obiekt 2007”.

Miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych znalazły się między innymi agencje ochrony, które otrzymały wyróżnienia za działania podejmowane na rzecz poprawy bezpieczeństwa na obiektach piłkarskich. Wyróżniono:

– Agencję Ochrony „Bokser” z Poznania,
– Agencję Ochrony „Ekotrade” - przedstawicielstwo z Gdyni,
– Agencję Ochrony „Skorpion” z Katowic.

Alarm KielceDrugiego dnia odbyła się konferencja „Bezpieczne Miasto”, podczas
której wymieniono doświadczenia związane z monitoringiem wizyjnym i przedstawiono wnioski użytkowników związane z eksploatacją   systemów. Szczególnie interesujące były wnioski z eksploatacji   monitoringu miejskiego w Warszawie, przekazane przez Tadeusza   Grzybowskiego - zastępcę dyrektora Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania  Kryzysowego Urzędu Miasta w Warszawie oraz Jacka Gniadka -   dyrektora Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu. Zakład jest  operatorem systemu monitoringu miejskiego i został to tego celu  specjalnie powołany. Uznano  to za lepsze rozwiązanie niż   angażowanie do tego celu policji czy straży miejskiej.

Aby przybliżyć Państwu tematykę konferencji, poniżej przedstawiamy   listę wygłoszonych referatów:

- System Monitoringu Wizyjnego Miasta Stołecznego Warszawy jako narzędzie w służbie bezpieczeństwa mieszkańców - Tadeusz Grzybowski, Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Warszawie, Jacek Gniadek, Zakład Obsługi Systemu Monitoringu,
-Zintegrowany system bezpieczeństwa w mieście - Dominik Tokarski, Fortuna Communication, Jacek Zajkowski, Robert Bosch,
- Profesjonalne przygotowanie inwestycji monitoringu miejskiego - Maciej Włodarczyk, Dipol,
- Zdalne zarządzanie systemami wideo - Andrzej Jarzyna, S.P.S. Trading,
- Wideomonitoring Miasta Bydgoszczy - Adam Ferek, Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Bydgoszczy,
- System automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych pojazdów - przykładowe zastosowania na przykładzie monitoringu ulic w Warszawie - Maciej Mroszczak, Sprint,
- Historia budowy systemów w Zielonej Górze, konfrontacja praktyki z teorią - Zbigniew Legieta, Sekcja Łączności i Informatyki KMP w Zielonej Górze,
- Monitoring wizyjny w szkołach – spojrzenie alternatywne - Piotr Ichniowski, Straż Miejska w Oświęcimiu,
- Najnowsze trendy w cyfrowym zapisie obrazu na podstawie rejestratora DVR RH 5016 - Janusz Pawłowski, GV Polska,
- Ujęcie osób posiadających narkotyki dzięki monitoringowi miejskiemu w Płocku - Jacek Olejnik, Komenda Miejska Policji w Płocku,
- Skuteczne działania policji w reakcji na przestępstwa na terenie woj. małopolskiego i miasta Krakowa - przykłady zastosowania monitoringu podczas operacji policyjnej w czasie wizyty Papieża Benedykta XVI oraz pożaru kamienicy na rynku głównym w Krakowie - Andrzej Skotnicki, Małopolska Komenda Wojewódzka, KWP w Kielcach,
- Możliwości systemu monitoringu wizyjnego miasta Szczecina zaimplementowanego systemem wspomagania dowodzenia KMP w Szczecinie - KMP w Szczecinie.

Tradycyjnie konferencjom towarzyszyła wystawa. W tym roku wzięło w niej udział 60 wystawców. Była ona doskonałą okazją do zaprezentowania nowości w budownictwie sportowym i wyposażeniu obiektów sportowych, sprzętu sportowo-rekreacyjnego i odzieży sportowej, a także najnowszych urządzeń z bogatej oferty systemów monitoringu wizyjnego.

Nagrody i wyróżnienia przyznane w czasie targów w kategorii „Alarm”
Medale Targów Kielce:
- za ARTR – system automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych, Sprint z Gdańska,
- za rejestrator cyfrowy RH5000DVR, GV Polska z Nadarzyna,
- za kamerę 5-megapikselową, Dipol Szydłowski i Wspólnicy z Krakowa.
Wyróżnienia Targów Kielce:
- za system bezpiecznego stadionu Pentasexta, Pentacomp Systemy Informatyczne z Warszawy,
- za rejestrator Digital Sprite2 Dedicated Micros, S.P.S. Trading z Warszawy.
W kategorii „Bezpieczny stadion”
Medal Targów Kielce:
- za kamerę szybkoobrotową VCC-9800 Sanyo 36x zoom, S.P.S. Trading z Warszawy.

Opracowała
Teresa Karczmarzyk

Zapraszamy na fotoreportaż

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony