Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Targi A+A 2007 - podsumowanie

Printer Friendly and PDF

W dniach 18 – 21 września 2007 roku odbyły się w Düsseldorfie (Niemcy) Międzynarodowe Targi Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, Środków Ochrony Indywidualnej i Bezpieczeństwa w Zakładzie Pracy – A+A 2007 (edycja 27).

W porównaniu z poprzednią edycją targów sprzed dwóch lat wzrosła liczba uczestników tej imprezy (z 54350 do 55100). Udział wzięło 1460 wystawców z 51 krajów. Równolegle odbywający się kongres A+A zarejestrował ok. 6000 uczestników. Przyjęli oni bardzo dobrze piętnaście tłumaczonych symultanicznie sesji warsztatowych na temat bezpieczeństwa i higieny pracy.

Można śmiało powiedzieć, że bezpieczeństwo pracy rozwinęło się z marginesowej dziedziny do nowoczesnej dyscypliny, obecnej w łańcuchu procesów biznesowych, na co zwrócił uwagę przewodniczący organizatora kongresu – niemieckiej Federalnej Grupy Roboczej ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Basi e.V. (Bundesarbeitsgemeinschaft für Sicherheit und Gesundheit bei der Arbeit) – Eugen Müller. O tym, że targi A+A służą za wskaźnik trendów w dziedzinie bezpieczeństwa na rynku europejskim świadczy fakt, że ponad 20% gości przybyło nad Ren z zagranicy.

Wystawcy zaprezentowali kompletne spektrum produktów i usług, służących do ochrony osobistej, zapewnienia bezpieczeństwa zbiorowego i promocji higieny w miejscu pracy – począwszy od przedmiotów służących do zabezpieczania poszczególnych części ciała oraz wyposażenia dla służb ratowniczych, aż do urządzeń do ochrony przeciwpożarowej i zagadnień, związanych z projektowaniem ergonomicznych mebli do biur. Na uwagę zasługuje m.in. urządzenie diagnostyczne z biologicznym sprzężeniem zwrotnym do badania naprężeń mięśni, wywoływanych przez nieprawidłową pozycję podczas wykonywania pracy. Innym przykładem innowacyjnych rozwiązań były: nowoczesne ekrany do redukcji hałasu w otwartych przestrzeniach biurowych, kabiny dla palaczy z efektywnymi wyciągami dymu, czy kamery termiczne, służące do wykrywania ukrytych źródeł pożaru.

Duże wrażenie wywarł spektakularny projekt badawczy Niemieckiego Stowarzyszenia Promocji Ochrony Przeciwpożarowej vfdb (Vereinigung zur Förderung des Deutschen Brandschutzes), a zwłaszcza unoszący się podczas targów nad jednym ze stanowisk sześciometrowej długości bezzałogowy sterowiec. Wyposażony on był w odpowiednie urządzania pomiarowe, umożliwiające zdalną ocenę zagrożeń, np. zanieczyszczeń powietrza lub stężenia gazów szkodliwych, na podstawie przesyłanych drogą radiową do centrum kontrolnego obrazów oraz wyników pomiarów.

Następne targi A+A będą miały miejsce w Düsseldorfie w dniach od 3 do 6 listopada 2009 r.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony