Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Relacja z targów New security w Belgii

Printer Friendly and PDF

W dniach 14-16 stycznia 2008 r. miasto Louvain w aglomeracji Brukseli w Belgii gościło wystawców oraz uczestników targów branży zabezpieczeń „New security”.

Targi zorganizowano w centrum wystawienniczym „Brabanthal” znajdującym się w południowo-wschodniej części miasta w pobliżu obwodnicy. Sama nazwa centrum nawiązuje do średniowiecznego księstwa Brabancji, obecnie nazwy prowincji Brabancja Flamandzka ze stolicą w Louvain. Znakiem rozpoznawczym miasta jest słynny, a zarazem najstarszy w Belgii i krajach Beneluksu Katolicki Uniwersytet Lowański, założony w 1425 roku, z którym było związanych wielu wybitnych Polaków.

 

Targi „New security” odbywają się w cyklu rocznym i mają lokalny charakter. Zdecydowana większość uczestników i wystawców targów mimo bliskości granic Holandii, Luksemburga, Francji czy też Niemiec, pochodziła z Belgii.

W targach uczestniczyło 42 wystawców, których oferta obejmowała stricte  techniczne systemy zabezpieczeń.

Pod względem wielkości stoisk i liczby osób obsługujących klientów na targach dominowali najwięksi dystrybutorzy/producenci sprzętu zabezpieczeń ADI-Gardiner, Norbain, Bosch, JVC.

Pozostałymi uczestnikami targów byli lokalni dystrybutorzy, agencje ochrony, producenci rozwiązań softwareowych oraz przedstawiciele prasy branżowej.

Niewielka liczba wystawców/dystrybutorów podczas targów pozwala zauważyć, że w przeciwieństwie do rynku zabezpieczeń w Polsce, rynek zabezpieczeń w Belgii składa się wyłącznie z kilku dużych firm dystrybucyjnych.

Wśród zwiedzających wystawę było najwięcej przedstawicieli firm instalatorskich.
Wystawcy/dystrybutorzy sprzętu zabezpieczeń szacują belgijski rynek instalatorski na ok. 600 firm.

Podczas wystawy nie można było spotkać żadnych przypadkowych osób zwiedzających czy też planujących założenie pojedynczego systemu na własne potrzeby. Podobne procesy w najbliższym czasie będzie można zaobserwować na polskim rynku, a nadchodzące spowolnienie gospodarcze może je jeszcze bardziej przyspieszyć.

Targi ze względu na małą liczbę wystawców i uczestników miały charakter salonu – miejsca spotkań, dyskusji znanych sobie osób z branży. Były dobrze zorganizowane, m.in. każdy z wystawców, w standardzie, posiadał bezprzewodowy dostęp do Internetu.


Na perspektywy rynku zabezpieczeń, który jest bardzo mocno związany z rynkiem nieruchomości, niewątpliwie cieniem kładzie się obecny kryzys. Jego wpływ na sytuację w branży w 2009 r. był jednym z częściej pojawiających się w rozmowach tematów wśród wystawców i instalatorów.

Bezpośr. inf. Redakcja

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony