Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Relacja z targów jubileuszowej edycji targów BEZPEKA

Printer Friendly and PDF

W dniach 21-24 października br. w centrum wystawienniczym Kiev Expo Plaza miały miejsce targi elektronicznych systemów zabezpieczeń "Systemy i środki bezpieczeństwa". Była to jubileuszowa, trzydziesta, edycja targów popularnie nazywanych "Bezpeka ".  Targi zasłużenie cieszą się opinią największych i najbardziej prestiżowych targów elektronicznych systemów bezpieczeństwa w Ukrainie.

 

O randze wydarzenia świadczą m.in. długa lista osób oficjalnie otwierających targi z  zastępca ministra d/s sytuacji nadzwyczajnych, czy zastępcy przewodniczącego Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. W targach swoje osiągnięcia prezentowało również wiele instytucji państwowych m.in. Państwowa Służba Ochrony przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, Państwowy Instytut Naukowo-Badawczy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji, Państwowej Służby Celnej Ukrainy, Centrum Konstrukcyjno Technologiczne Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Tegoroczna edycja targów wielkością odpowiada dwóm poprzednim.  Świadczy o tym chociażby wykupiona powierzchnia wystawiennicza 3600 m2 porównywalna z edycją Bezpeka2007. Aranżacja standów, ich wielkość oraz przemyślana koncepcja wyróżniały się na tle poprzednich edycji. Choć organizatorzy targów nie podali jeszcze oficjalnych danych liczby sów odwiedzających targi to  własne obserwacje wskazują na podobną ich liczbę, jak w roku poprzednim.

W targach uczestniczyło 196 wystawców z Ukrainy i jej najbliższych sąsiadów: Polski, Rosji, Słowacji, Finlandii, Hiszpanii oraz tradycyjnie z Korei Południowej, będącej jednym z największych eksporterów elektronicznych systemów zabezpieczeń. Dominowały firmy i brandy, które zadomowiły się już na lokalnym rynku, natomiast niewiele było firm po raz pierwszy wystawiających się na targach. Świadczyć to może o dojrzałości tamtejszego rynku sytemu zabezpieczeń.

Targi przypadły w samym szczycie światowego kryzysu gospodarczego, który szczególnie mocno odczuła również Ukraina. W trakcie całotygodniowego pobytu w Kijowie w czasie targów doszło do 20% osłabienia ukraińskiej waluty w stosunku do dolara, co było częstym tematem rozmów. Nie może to dziwić w sytuacji, gdy główną walutą importu dalekowschodniego sprzętu ciągle pozostaje amerykański dolar. Ten szczególny czas trwania targów mógł mieć wpływ na liczbę zwiedzających.

Targi Bezpeka odbywają się w cyklu rocznym. Kraj pochodzenia uczestników wyraźnie wskazuje na wybitnie krajowy charakter wydarzenia. Należy mieć nadzieję i życzyć organizatorom dalszego dynamicznego rozwoju targów.

Do zobaczenia na targach Bezpeka2009.

Bezpośr. inf. Redakcja

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony