Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Relacja z drugiego Dnia Otwartego Instytutu Bezpieczeństwa Pożarowego NODEX

Printer Friendly and PDF

23 listopada 2015 roku odbył się II Dzień Otwarty Instytutu Bezpieczeństwa Pożarowego NODEX. Do ośrodka badawczo-szkoleniowego, mieszczącego się przy ul. J. Chrościckiego 93/105 w Warszawie, przybyło liczne grono specjalistów z całej Polski. W ciągu całego dnia branżowych wykładów i pokazów uczestnicy mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu zabezpieczeń przeciwpożarowych serwerowni.

Spotkanie miało charakter specjalistyczny i składało się z części wykładowej, pokazu pożaru testowego oraz panelu dyskusyjnego. Swoje referaty wygłosili uznani praktycy branży zabezpieczeń. Jako prelegenci wystąpili przedstawiciele i współpracownicy IBP NODEX, a także specjaliści współpracujących z Instytutem Partnerów Technologicznych, m.in. DEKK Fire Solutions, Nuuxe Radioton, Schrack Seconet i Vision Polska.

Uczestnicy mogli w głębszy i pełniejszy sposób zapoznać się z zagadnieniami wczesnej detekcji pożaru i różnych technik gaszenia. Mieli również możliwość w sposób praktyczny przekonać się, jak działa generator aerozolu oraz jak reagują zintegrowane systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych w przypadku wystąpienia pożaru w serwerowni. Zostały poruszone m.in. takie zagadnienia jak: przegląd koncepcji zabezpieczeń obiektów elektronicznego przetwarzania danych, wykrywanie pożaru za pomocą systemów zasysających, gaszenie za pomocą środków aerozolowych, zabezpieczenie serwerowni za pomocą stałych urządzeń gaśniczych gazowych, kwestie związane z wejściem w życie ustawy z dnia 15 maja 2015 roku o F-gazach (ważne dla projektantów i użytkowników stałych urządzeń gaśniczych) oraz wymagania inwestorów w odniesieniu do zabezpieczeń przeciwpożarowych serwerowni.


Punktem kulminacyjnym wydarzenia była prezentacja działania systemów wczesnej detekcji pożaru uruchomionych w wyniku symulacji wczesnego stadium pożaru w komorze testowej. Warto dodać, że IBP NODEX jako jedyny ośrodek szkoleniowy w Polsce dysponuje komorą testową zgodną z PN-EN 54-7, ISO/TS 7240-9 i EN 54-29, przeznaczoną do przeprowadzania kontrolowanych pożarów z wykorzystaniem najnowocześniejszych, zintegrowanych systemów przeciwpożarowych wiodących firm na rynku zabezpieczeń pożarowych. Program dopełniła dyskusja, podczas której omówiono problemy związane ze standardami projektowania i wykonywania systemów wykrywania pożarów w obiektach elektronicznego przetwarzania danych. Przekonanie o konieczności opracowania takich standardów wyrazili wszyscy uczestnicy dyskusji.


Zgodnie z misją IBP NODEX Dni Otwarte w Instytucie służą propagowaniu wiedzy z zakresu detekcji pożaru, automatyki i sterowania urządzeniami przeciwpożarowymi, a także wiedzy ogólnej dotyczącej zagadnień związanych z bezpieczeństwem pożarowym. Było to drugie tego typu spotkanie, a już dziś organizatorzy zapraszają do udziału w kolejnej edycji. Data wydarzenia zostanie ogłoszona na początku 2016 roku.

Bezpośr. inf. IBP NODEX

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony