Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Nowoczesne technologie pomogą ochraniać Euro 2012

Printer Friendly and PDF

robot_927100_11417234_150Zdalnie sterowany robot, pancerny wóz policyjny czy mobilne laboratorium chemiczne – to technologie, które mogą pomóc przy ochronie Euro 2012 – mówili we wtorek eksperci przygotowujący w Warszawie pokazy technologii reagowania i zarządzania kryzysowego.

Scenariusz pokazów, towarzyszących europejskiej konferencji na rzecz bezpieczeństwa, Security Research Conference 2011, oparto na symulacji próby nielegalnego przekroczenia granicy państwowej przez osoby będące w posiadaniu niebezpiecznej substancji, która może zostać użyta do przeprowadzenia ataku terrorystycznego na terenie Polski podczas Euro 2012.

Celem tej prezentacji było zaprezentowanie wyposażenia, możliwości technologicznych oraz procedur współdziałania służb i formacji odpowiedzialnych za ład i porządek publiczny. Pokaz, organizowany przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP odbył się we wtorek wieczorem w pobliżu Centrum Nauki Kopernik.

W czasie Euro nad bezpieczeństwem setek tysięcy uczestników, organizatorów będą czuwać m.in. policja, straż pożarna, a także straż graniczna – powiedział PAP w czasie prób przed pokazem koordynator wydarzenia Jakub Ryzenko z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Jak dodał, służby wyposażone będą w najnowocześniejsze laboratoria, systemy detekcji zagrożeń, roboty czy systemy łączności, które pozwalają współdziałać w sytuacjach kryzysowych.

Do pokazu wybraliśmy kilka bardzo ciekawych rzeczy, które mogą zainteresować zarówno przeciętnego widza, jak i specjalistów – mówił Ryzenko. W programie znalazło się m.in. nowoczesne laboratorium chemiczne Państwowej Straży Pożarnej. Dzięki niemu możliwe jest rozpoznanie różnego rodzaju groźnych substancji, a operować można w nim nawet w obszarze chemicznie skażonym. Prezentowany jest również pancerny wóz policyjny, pozwalający na koordynowanie działań z niebezpiecznych obszarów.

W pokazie widzimy też przekroczenie granicy, która jest monitorowana przez systemy detekcji, kamery termowizyjne i noktowizyjne, które pozwalają w nocy w pełni obserwować to, co się dzieje w otoczeniu – dodał.

Większość rozwiązań technicznych, które są tutaj pokazywane, znajduje się już w operacyjnym wykorzystaniu. To nie jest science-fiction, to nie jest przyszłość, to jest coś, co jest już obecnie w służbie. Niektóre rozwiązania mogą być odrobinę nowocześniejsze niż te, które są sprawdzone i używane od dawna, ale większość z nich zabezpiecza nas dzisiaj i będzie zabezpieczało np. takie imprezy jak Euro 2012 – podkreślił rozmówca PAP.

Security Research Conference, w ramach której odbył się pokaz, trwa od 19 do 21 września. To jedna z największych europejskich konferencji poświęconych badaniom w zakresie bezpieczeństwa publicznego. Co roku organizuje ją kraj unijnej prezydencji. Organizatorem tegorocznej szóstej już edycji Security Research Conference jest Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP wspólnie z Komisją Europejską.

Podczas konferencji SRC specjaliści z całej Europy omawiają między innymi technologie mogące zwiększyć poziom bezpieczeństwa granic UE, możliwości wykorzystania zaawansowanych rozwiązań teleinformatycznych w postępowaniu karnym oraz wykorzystania technologii satelitarnych do wsparcia bezpieczeństwa wewnętrznego. Eksperci będą rozmawiać także o tym, jak skutecznie i zabezpieczać dowody w sytuacji skażenia chemicznego, biologicznego, radiologicznego lub nuklearnego.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony