Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Nowe Trendy Bezpieczeństwa na Lotniskach w Polsce. Relacja z międzynarodowej konferencji w Izbicku

Printer Friendly and PDF

W dniach 12-13 września w Pałacu Izbicko (woj. opolskie), na zorganizowanej przez firmę KABE Systemy Alarmowe konferencji spotkali się przedstawiciele polskich portów lotniczych oraz innych instytucji związanych z branżą lotniczą. Cel konferencji stanowiło przedstawienie zagrożeń, na jakie narażone są polskie lotniska i zaprezentowanie najnowszych rozwiązań, które takim zagrożeniom mogą zapobiegać. Omawiane zagadnienia dotyczyły w szczególności bezpieczeństwa na terenach otwartych wymagających równie dokładnego nadzoru, jak budynki terminali.

Niestety obecnie zaobserwować można znaczną rozbieżność w poziomie ochrony na niekorzyść terenów otwartych. Co więcej, tereny otwarte traktuje się często niesłusznie, jako drugorzędne w analizie zagrożeń i przy projektowaniu systemów ochrony. Dodatkowo teren otwarty lotniska, ze względu na swoją wielkość i ciągły ruch samolotów, bardzo utrudnia należyty nadzór patrolom Służby Ochrony Lotniska.

Na konferencji swoje propozycje rozwiązania wyżej wymienionego problemu zaprezentowały zarówno firmy polskie (KABE Systemy Alarmowe, CBC Poland, ADI Global Distribution), jak i światowi liderzy w tej branży (ICx Technologies, Fiber SenSys, Navtech Radar, TELESTE).

Wśród proponowanych rozwiązań szczególną uwagę słuchaczy zwróciły:

  • radary mikrofalowe i kamery termowizyjne długiego zasięgu służące do detekcji, weryfikacji i śledzenia intruza na obszarze płyty lotniska w każdych warunkach pogodowych i świetlnych
  • system detekcji intruza do ochrony obwodowej oparty na światłowodowym kablu sensorycznym montowanym na ogrodzeniu
  • rozwiązania integrujące powyższe systemy przy wykorzystaniu programów zarządzających oraz z użyciem technologii wideo 3D
  • ręczne urządzenie służące do wykrywania materiałów wybuchowych oraz innych niebezpiecznych substancji.

Dodatkowym atutem konferencji okazała się prezentacja działania wyżej wymienionych urządzeń i rozwiązań w warunkach terenowych na pobliskim lotnisku w Kamieniu Śląskim.

Przed Polską najważniejsza chyba w historii impreza sportowa – EURO 2012. Zarządy polskich lotnisk chcą jak najlepiej wykorzystać pozostały czas na inwestycje w rozbudowę i modernizację infrastruktury swoich portów lotniczych. Z uwagi na jakże realne w tych czasach zagrożenie terrorystyczne nie można zapomnieć także o rozszerzeniu i unowocześnieniu systemów potrafiących skutecznie tym zagrożeniom przeciwdziałać. Zapewnienie pasażerom odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa urasta do rangi najważniejszego wyzwania dla służb ochrony lotnisk. Prezentowane podczas konferencji rozwiązania potrafią w znacznym stopniu pomóc sprostać tym wyzwaniom.

Pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom oraz firmom, dzięki którym organizacja tej konferencji była możliwa. Od zaproszonych gości otrzymaliśmy bardzo pozytywne opinie, co utwierdza nas w przekonaniu, że tego typu inicjatywy są potrzebne. Z pewnością podobna konferencja zostanie przez nas zorganizowana w przyszłym roku. Już teraz zapraszamy do regularnych odwiedzin naszej strony internetowej www.kabe.pl , gdzie zamieszczać będziemy bieżące informacje na ten temat.

Bezpośr. inf. Kabe Systemy Alarmowe

Redakcja czasopisma Zabezpieczenia dziękuje firmie KABE Systemy Alarmowe za zaproszenie na konferencję.

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony