W dniach 3–6 sierpnia Szczecin gościł najwspanialsze i najpiękniejsze żaglowce świata. Regaty i zloty żaglowców odbywają się w Europie od kilkudziesięciu lat. Pomysł wyścigów statków żaglowych zrodził się w Anglii na początku lat 50. XX wieku. Pierwsze regaty odbyły się w 1956 roku pod patronatem księcia Edynburga na trasie z angielskiego Torbay do Lizbony, na której ścigało się 21 żaglowców. Sukces imprezy spowodował przekształcenie komitetu organizacyjnego w The Sail Training Association (STA) – brytyjskie Stowarzyszenie Szkolenia pod Żaglami. W ten oto sposób narodziła się idea „sail training” – edukacji młodych ludzi z całego świata na pokładach statków żaglowych oraz regat i zlotów.
Miejskie keje w Szczecinie powitały i przyjęły tysiące gości i turystów z całego świata. To była prawdziwa żeglarska fiesta na światowym poziomie. Malownicze scenerie, specjalnie stworzona infrastruktura oraz główna atrakcja imprezy, czyli pokłady i maszty przybyłych jednostek, złożyły się na przepiękny, niezapomniany krajobraz.
Setki tysięcy osób, które przybyły na zlot, korzystały ze świetnie przygotowanego terenu wraz z zapleczem gastronomiczno-rozrywkowym. Finał zlotu żaglowców to olbrzymia impreza, w której organizację zaangażowany był cały Szczecin. Sztab organizacyjny, sponsorzy, partnerzy, wszystkie służby porządkowe oraz policja stanęli na wysokości zadania.
Partnerem technologicznym tego wydarzenia była szczecińska firma mvb, która odpowiadała za udostępnienie organizatorom oraz dziennikarzom multimedialnych zestawów komputerowych z niezbędnym oprogramowaniem i przygotowanie infrastruktury informatycznej, w tym telefonii oraz sieci bezprzewodowej.
Kluczowym przedsięwzięciem dla organizatorów TSR było zabezpieczenie imprezy. Firma mvb opracowała koncepcję zintegrowanego systemu nadzoru wizyjnego IP i wdrożyła go, wykorzystując nowoczesne rozwiązania technologiczne oferowane przez Axis Communications. Teren imprezy został objęty monitoringiem bazującym na profesjonalnych szybkoobrotowych kamerach AXIS Q6035-E, które zapewniły najwyższą jakość obrazu, możliwość podglądu w czasie rzeczywistym, a także możliwość relacjonowania wydarzeń na żywo w serwisie YouTube.
System nadzoru został zainstalowany i skonfigurowany specjalnie na potrzeby tego spektakularnego wydarzenia. Swoim zasięgiem obejmował cały teren imprezy. Malownicze Wały Chrobrego, nabrzeże Jana z Kolna, wyspa Bielawa, Łasztownia, akweny przy Elewatorze Ewa oraz przy wejściu do portu to główne punkty, które zostały objęte obserwacją. To właśnie specyfika imprezy i rozległość obszaru, na którym się odbyła, zdeterminowały wybór kamer. Szybkoobrotowe głowice Axis Q6035-E to główne bohaterki, które stały na straży porządku i bezpieczeństwa finału regat. Zaprojektowano je z myślą o obserwacji rozległych obszarów. Dzięki możliwości uzyskania szczegółowego obrazu przy zbliżeniu oraz szybkiemu działaniu mechanizmu obrotu idealnie wykonały swoje zadanie.
Ponad 20 kamer, które w trybie 24-godzinnym obserwowały imprezę i były obsługiwane przez przeszkoloną kadrę organizatorów oraz funkcjonariuszy policji, stanowiło idealne narzędzie do monitorowania i kontroli wyznaczonych stref. Kamery mogły wykryć praktycznie każdego rodzaju zagrożenia. Udostępniony przez Axis proaktywny monitoring wizyjny polegał na analizowaniu obrazu z kamer na bieżąco, w specjalnych centrach nadzoru, oraz interpretowaniu zdarzeń przez wyznaczonych operatorów, którzy w razie potrzeby inicjowali działania prewencyjne służb interwencyjnych w przestrzeni publicznej.
Na przykładzie organizacji takich imprez jak The Tall Ships Races możemy stwierdzić, że profesjonalny system nadzoru wizyjnego IP stanowi cenne źródło informacji o zdarzeniach wymagających interwencji oraz potwierdza przewagę rozwiązań elektronicznych nad patrolami pieszymi czy samochodowymi. System dozoru okazał się jednym z ważniejszych elementów zapewniających bezpieczeństwo ludzi i mienia w trakcie zlotu. Monitoring z wykorzystaniem IP jest funkcjonalny i zapewnia wysoką jakość obrazu. Kamery IP pozwalają na udostępnianie obrazu różnym służbom podczas zabezpieczenia tego rodzaju imprez. Każda z zaangażowanych służb może mieć dostęp do tego obrazu z monitorowanej strefy, który ją szczególnie interesuje. Zastosowanie systemów monitoringu jest korzystne także ze względu na koszty, zarówno finansowe, jak i społeczne.
System monitorowania sprawdził się doskonale dzięki rzetelnemu zintegrowaniu niezbędnych elementów infrastruktury sieciowej przez mvb oraz ustaleniu newralgicznych miejsc obserwacji w trakcie przygotowań do imprezy.
Wymienione działania ukazują, jak ważne jest profesjonalne przygotowanie odpowiedniego projektu uwzględniającego potrzeby użytkownika końcowego i pełna integracja infrastruktury sieciowej, która umożliwia sprawne funkcjonowanie systemu monitoringu wizyjnego w przypadku każdego przedsięwzięcia. Należy wybrać właściwych partnerów technologicznych, którzy są w stanie zaoferować profesjonalne urządzenia, swoje kompetencje, know-how i niezbędne do odniesienia sukcesu zasoby.
Dodatkową funkcją systemu monitoringu w trakcie szczecińskiej imprezy było umożliwienie oglądania transmisji na żywo internautom na całym świecie. Obraz z kilku wyznaczonych kamer, z najbardziej atrakcyjnych miejsc, trafiał do Internetu, co umożliwiło ponad milionowi osób wirtualne uczestnictwo w finale The Tall Ships Races 2013. Wydarzenie było bardzo udane pod względem organizacyjnym i promocyjnym.
Agata Paciejewska-Strzelska
mvb
Agata Majkucińska
Axis Communiactions
Zapraszamy do obejrzenia FOTORELACJI.