Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Motorola Solutions - prezentacja inteligentnego rozwiązania dla służb bezpieczeństwa publicznego - podsumowanie

Printer Friendly and PDF

5 października br. na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się pokaz zorganizowany przez firmę Motorola. Pokaz dotyczył wyposażenia nowoczesnego policjanta.

Olatunde Williams, Head of Field & Solutions Marketing, Europe & Africa w Motorola Solutions przebrany w strój policjanta zademonstrował działanie poszczególnych elementów nowoczesnego wyposażenia.


Celem stosowania prezentowanych urządzeń jest zwiększenie skuteczności działań policji i, co równie ważne, zapewnienie funkcjonariuszom wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Podstawowym, najważniejszym elementem są środki łączności. W tym przypadku był to radiotelefon TETRA oraz zintegrowane z nim łącze LTE. We współczesnych systemach radiokomunikacyjnych te dwie techniki są stosowane jednocześnie. System TETRA zapewnia niezawodną łączność głosową, zaś łącze LTE pozwala na szerokopasmową transmisję danych. Dane pochodzą z jednej lub kilku miniaturowych kilku kamer przytroczonych do umundurowania policjanta.

Wszystkie wspomniane elementy są połączone i tworzą spójny system, wysyłający informacje o sytuacji w jakiej znajduje się policjant do centrum dyspozycyjnego. W przypadku użycia przycisku emergency w radiotelefonie TETRA, wysyłane są zdjęcia z kamer ułatwiające dyspozytorowi podjęcie właściwych decyzji. Dodatkowo, w kaburze pistoletu oraz w pojemniku na paralizator znajdują się czujniki sygnalizujące fakt wyjęcia broni, nawet jeśli nie dochodzi do jej użycia. Wyjęcie pistoletu lub paralizatora oznacza, że policjant jest w niebezpieczeństwie i za chwilę będzie musiał stoczyć walkę z napastnikami. To również jest sygnalizowane do dyspozytora oraz ilustrowane obrazami z kamer.


Ciekawym aspektem pokazu było omówienie psychologicznego oddziaływania prezentowanego sprzętu na potencjalnych napastników. Jedna z kamer, konkretnie ta, która jest umieszczona w przedniej części umundurowania policjanta zawiera monitor z ekranem LCD na którym wyświetlany jest bieżący obraz sytuacji. Badania wykazały, że w bardzo wielu przypadkach napastnicy odstępują od agresywnych działań na widok własnej twarzy na ekranie monitora.

Sugestywna prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników spotkania. Motorola po raz kolejny potwierdza, że rozwój środków bezpieczeństwa stosowanych w policji idzie w kierunku integracji wąsko- i szerokopasmowych systemów łączności, czego przykładem może być zaprezentowane wyposażenie policjanta.

Bezpośr. inf. Redakcja

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony