Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Lotnisko 2009 - relacja

Printer Friendly and PDF

Zarząd Targów Warszawskich był organizatorem II Konferencji „Lotnisko – 2009”. W kuluarach zorganizowano niewielką wystawę prezentującą ofertę kilku firm, wśród których były firmy reprezentujące naszą branżę, takie jak Gunnebo Polska oraz Kabe , które w swojej ofercie mają między innymi urządzenia mogące mieć zastosowanie np. do ochrony lotnisk.

Tegoroczna edycja konferencji miała na celu promocję i popularyzację zagadnień związanych z planami budowy, modernizacji, a także wyposażenia lotnisk i infrastruktury lotniskowej i okołolotniskowej w Polsce.

Swoim zakresem tematycznym impreza objęła trzy panele dyskusyjne:

  • budowa, rozbudowa i modernizacja lotnisk w Polsce ( program budowy i rozbudowy lotnisk w Polsce, nowoczesne technologie dla obsługi i modernizacji lotnisk i infrastruktury okołotniskowej oraz finansowanie budowy i przebudowy lotnisk),
  • bezpieczeństwo transportu lotniczego podczas organizacji mistrzostw EURO 2012 (analiza bezpieczeństwa ruchu lotniczego, organizacja ruchu lotniczego podczas EURO 2012, nowoczesne systemy wspomagające bezpieczeństwo, zagrożenia terrorystyczne),
  • kadra lotnicza w Polsce (stan aktualny i perspektywy rozwoju, szkolenia pilotów i kadry lotniczej lotnictwa cywilnego).

Wśród prelegentów byli między innymi:

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Grzegorz Kruszyński, który wygłosił referat dotyczący transportu lotniczego w Polsce. Omówił statystki przewozów pasażerskich w podziale na poszczególne porty lotnicze oraz przewoźników z nich korzystających. Zwrócił uwagę na znacznie większą sezonowość ruchu lotniczego w porównaniu z ogólnym rozwojem gospodarczym kraju oraz widoczny wzrost koncentracji rynku wśród największych operujących w Polsce przewoźników.

Przedstawiciel firmy Kabe – Kazimierz Bulandra – w swoim wystąpieniu przedstawił nowoczesne systemy radarowo-kamerowe mogące mieć zastosowanie w ochronie lotnisk cywilnych, które spełniają wymagania obowiązujących przepisów. Zastosowanie jednostek radarowych sterujących kamerami nadzoru wizyjnego umożliwia, jak stwierdził, dokładne skanowanie całego chronionego obszaru, antycypację wtargnięcia poprzez zautomatyzowaną obserwacje terenu poza ogrodzeniem, a po ewentualnym przekroczeniu przez intruza ogrodzenia, określenie jego aktualnej lokalizacji z dokładnością do pół metra.

Bartłomiej Kędzia z firmy Gunnebo Polska wygłosił referat pt. „Zabezpieczenia antyterrorystyczne lotnisk i kontrola dostępu”.

Marcin Łandwijt z Instytutu Technologii Bezpieczeństwa „Moratex” zaprezentował osobisty zestaw kuloodporny (innowacyjne rozwiązanie indywidualnej ochrony ciała przeznaczonej dla żołnierzy i funkcjonariuszy wchodzących w skład zespołów pierwszego uderzenia narażonych na bezpośrednie ostrzeliwanie przy likwidacji grup terrorystycznych), wielofunkcyjną osłonę balistyczną (zabezpieczenie funkcjonariuszy przed działaniem pocisków wystrzeliwanych z broni strzeleckiej krótkiej oraz odłamków urządzeń wybuchowych) oraz sztywną osłonę przeciwwybuchową (przeznaczona do zabezpieczenia niezidentyfikowanych ładunków znajdujących się w miejscach publicznych tj.: dworcach kolejowych, stadionach, lotniskach, budynkach administracji publicznej, centrach handlowych itp.).

Zarząd Targów Warszawskich oraz Agencja Lotnicza ALTAIR zapraszają do wzięcia udziału w V Międzynarodowej Konferencji „Nowoczesne technologie dla bezpieczeństwa kraju i jego granic”, która zaplanowana jest na 14 maja 2009 roku.

Redakcja

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony