Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Jubileuszowe XXV Ogólnopolskie Warsztaty SAP 2017 – podsumowanie

Printer Friendly and PDF

Janów Podlaski jest znany na całym świecie ze stadniny koni arabskich, ale dla specjalistów z branży zabezpieczeń najważniejsze jest to, że odbyły się tam jubileuszowe XXV Ogólnopolskie Warsztaty SAP, jedno z największych wydarzeń w historii branży.

 



Pierwsze działania przygotowawcze rozpoczęły się jeszcze w październiku ubiegłego roku. Najpierw były intensywne poszukiwania wyjątkowego miejsca, które spełniłoby wszystkie nasze wymagania. Udało się! Wybraliśmy piękny, odbudowany z ruin Zamek Biskupi z interesująco zagospodarowanym podzamczem, wyśmienitą kuchnią i profesjonalną obsługą.

Nadszedł wrzesień. Zdążyliśmy zaprezentować nasze urządzenia podczas Międzynarodowych Targów FIREX 2017 w Londynie, a potem, od 4 do 7 września, uczestniczyliśmy w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego MSPO 2017 w Kielcach – w największej tego typu imprezie w Europie. Choć byliśmy uczestnikiem tych targów po raz pierwszy, były dla nas owocne i bardzo udane.

Minął tydzień i trzeba było przenieść się do Janowa Podlaskiego. Specjalnie podkreślam słowo „Podlaski” ponieważ niektórzy klienci szukali naszej imprezy w Janowie, ale Lubelskim. W związku z tym, że przyznali się nam do tej pomyłki, piszę o tym z uśmiechem.

Punktualnie o godzinie 15. w środę 20 września, zwarci i gotowi, oczekiwaliśmy na pierwszych gości. Recepcja hotelowa szybko zaczęła zapełniać się uczestnikami XXV Ogólnopolskich Warsztatów SAP 2017. Nawet się nie obejrzeliśmy, a już lista obecności zapełniła się podpisami. Pierwszy wieczór upłynął na rozmowach w zamkowych pokojach i na podzamczu.

Oficjalne uroczyste otwarcie jubileuszowych warsztatów poprzedził film przygotowany specjalnie na tę okazję. Wywoływał on wzruszenie, ale momentami również gromki śmiech. Wśród gości zgromadzonych na sali znalazł się jeden wyjątkowy – p. Zbigniew Slanina z firmy SUPOL Będzin. To jedyny uczestnik wszystkich dwudziestu pięciu edycji warsztatów. Z tego powodu prezes firmy Polon-Alfa – Dariusz Nagański – uhonorował tego wyjątkowego uczestnika statuetką przygotowaną specjalnie na tę okazję.

Po pierwszym miłym akcencie nastąpiły kolejne. Bronisław Skaźnik i Krzysztof Dąbrowski – prezes i sekretarz generalny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa, a także przedstawiciele Klubu Generalskiego Państwowej Straży Pożarnej – generał brygadier w st. spoczynku Wiesław Leśniakiewicz oraz nadbrygadier w st. spoczynku Roman Kaźmierczak, złożyli serdeczne gratulacje z okazji jubileuszu i przekazali na ręce prezesa Nagańskiego okolicznościowe listy.

Merytoryczną część warsztatów SAP 2017 rozpoczął wykład Waldemara Wnęka ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej pt. Sterowanie urządzeniami gaśniczymi. W bardzo przystępny sposób przedstawił on wszystkie zalecenia i wymagania dotyczące działania systemów gaszenia. Wykład został uzupełniony bardzo ciekawymi przykładami i zdjęciami.

Kolejny wykład wygłosiła Daria Kubis – przedstawicielka CNBOP – PIB. Przybliżyła ona całe spektrum technicznych możliwości stałych urządzeń gaśniczych. Przedstawiła wszystkie obecnie dostępne techniki gaszenia wraz z ich zaletami i wadami. Obecni na sali projektanci szczególnie uważnie wsłuchiwali się, gdy omawiane były wady, ponieważ to właśnie oni muszą pamiętać, że odpowiednio dobrane medium gaszące nie może być zagrożeniem dla mienia w strefie objętej systemem gaszenia.

Następny wykład wygłosił Przemysław Kubica – przedstawiciel Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Jego wystąpienie stanowiło swoistą kontynuację wykładów przedmówców. Omówił on projektowanie gazowych instalacji automatycznego gaszenia i zalecenia dotyczące wykonawstwa i konserwacji.

Wieczorem odbył się koncert wyjątkowego kwartetu smyczkowego – Grupy MoCarta. Nie zabrakło również jubileuszowego tortu, którego pierwszy kawałek odkroił prezes firmy Polon-Alfa. W fantastycznej atmosferze odbyła się kolacja, a wykwintne dania i żywiołowe rozmowy sprawiły, że ostatnich uczestników żegnały pierwsze promienie wschodzącego słońca.

Drugi dzień warsztatów rozpoczął się wykładem Doroty Brzezińskiej z Politechniki Łódzkiej pt. Strategiczne myślenie jako nowa metoda oceny bezpieczeństwa pożarowego budynków. Wykład ten przybliżył słuchaczom analityczne podejście do przeciwpożarowego zabezpieczania obiektów.

Następnie Edward Skiepko z SGSP wygłosił wykład pt. Funkcjonowanie instalacji sterujących gaszeniem w warunkach pożaru. Wykładowca ma dużą wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim jest praktykiem, który przykłada wagę do zagadnień związanych z zasilaniem systemów bezpieczeństwa. Trzeba przyznać, że jego spojrzenie na problematykę zasilania rzuca nowe światło na to zagadnienie, a więc również na jakość pracy całego zabezpieczenia pożarowego w obiekcie.

Kolejny wykład wygłosił Mariusz Sobecki – rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. To osoba, która od wielu lat bierze udział w naszych warsztatach, zarówno jako uczestnik, jak i wykładowca. Wystąpienie na temat odbiorów i eksploatacji systemów sterowania gaszeniem było naprawdę dobrą lekcją dla wszystkich słuchaczy. Wykładowca przypomniał, na co należy zwracać uwagę, a także omówił możliwe nieprawidłowości w instalacjach. Odwoływał się do przepisów, więc słuchacze uzyskali szczególnie potrzebne w zawodowej działalności informacje.

Ostatni z wykładów w ramach merytorycznej części warsztatów SAP 2017 wygłosił Robert Kuczkowski z PZU Lab. Już drugi raz przedstawiciel tej instytucji wziął udział w naszych warsztatach jako wykładowca. Robert Kuczkowski omówił problem możliwych strat spowodowanych nieprawidłowym doborem lub nieprawidłowym działaniem instalacji gaśniczych. Słuchacze po raz kolejny przekonali się, że najczęściej uczymy się na błędach. Dowiedziawszy się, co jest błędem, można go uniknąć, aby lepiej wykorzystać dostępne środki techniczne.

Jubileuszowe warsztaty SAP 2017 zostały wysoko ocenione przez wszystkich uczestników. Uczestnikom przekazali wiedzę najlepsi specjaliści z branży.

Piątkowy wieczór upłynął przy dźwiękach przebojów świętującego swoje 30-lecie zespołu De Mono. Dzięki charyzmie wokalisty Andrzeja Krzywego, fantastycznym piosenkom i profesjonalizmowi muzyków zespół porwał na parkiet większość uczestników.

Tradycyjnie na warsztatach zorganizowano wystawę urządzeń z oferty firmy Polon-Alfa. Tym razem jednak, ku zaskoczeniu gości, wystawiony sprzęt był podzielony na dwie części. W pierwszej części znalazł się system sygnalizacji pożarowej POLON 6000. To największa duma firmy, system dobrze przyjęty przez użytkowników. Nasi goście zasypywali nas pytaniami o kierunek dalszego rozwoju tego wyjątkowego systemu. Podczas prezentacji nowych rozwiązań z oferty firmy Polon-Alfa przedstawione zostały niedawno wprowadzone w systemie funkcje, dlatego zainteresowanie było ogromne.

Centralną część ekspozycji stanowiły nowe urządzenia z oferty firmy Polon-Alfa. Dwie nowości zostały omówione w ramach prezentacji. Pierwsza z nich to właśnie opracowany i poddawany badaniom system sterowania gaszeniem z nową centralą IGNIS 2500. Centrala ta jest wyrazem nowego podejścia do realizacji sterowania gaszeniem. Modułowa konstrukcja, w której zastosowano sprawdzone rozwiązania znane z central UCS 6000 i POLON 6000, to duży postęp, a możliwość łączenia central ze sobą pozwoli optymalnie dostosować sprzęt do potrzeb odbiorcy. Propozycja ta spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem i wielkim zainteresowaniem, które było dodatkowo wzmagane przez możliwość pracy adresowalnej w komunikacji z centralą POLON 6000.

Drugi system, który został przedstawiony jako nowość, to system detekcji gazów SDG 6000, który właśnie został wprowadzony do sprzedaży. Wzbudził on tak samo duże zainteresowanie.

Na końcu zaprezentowano centralę UCS 6000. To urządzenie jest unikatem wśród urządzeń bezpieczeństwa pożarowego i od paru lat cieszy się niesłabnącym popytem.

Warto podkreślić to, co najistotniejsze i jednocześnie niespotykane u jakiegokolwiek innego producenta systemów bezpieczeństwa pożarowego na świecie – informacje ze wszystkich opisanych powyżej urządzeń mogą być odczytane w jednym systemie nadrzędnym, którym jest POLON 6000. Dzięki wspólnemu protokołowi komunikacyjnemu obsługa może odebrać w nim sygnały z różnych, powiązanych ze sobą systemów i zareagować na nie.

Oprócz nowych produktów przedstawione zostały urządzenia, których produkcja została zakończona, w niektórych przypadkach wiele lat temu. Wśród zaprezentowanych urządzeń były centrale TELSAP T3, CSP-35, ALFA-3800 i wiele czujek. To swoiste muzeum systemów sygnalizacji pożarowej wywoływało nostalgię i przyciągnęło wielu oglądających. Wspomnieniom towarzyszyły silne emocje, bo przecież urządzenia te przypominały o wielu dobrych chwilach. Niektórych dotyczą anegdoty i historie, np. o tym, ile czasu trwała podróż do siedziby firmy Polon-Alfa w celu odbioru sprzętu. Te ciekawe historie opowiadali nasi goście. Wspominali też pierwsze edycje warsztatów, brak zasięgu telefonii komórkowej, błądzenie po pozbawionej drogowskazów drodze w Borach Tucholskich, rejsy Niwą i kawę po kapitańsku, ujeżdżanie byka, walki gladiatorów i dojenie krowy, ale przede wszystkim wspaniałą atmosferę i specyficzny klimat, który od początku towarzyszył tej imprezie.

Jubileuszowe XXV Ogólnopolskie Warsztaty SAP 2017 przeszły do historii. Jeszcze pewnie nie raz będziemy wracać do zdjęć i wspomnień z tej wyjątkowej imprezy. Dziękujemy wszystkim gościom, wykładowcom i uczestnikom za to, że postanowili z nami świętować ten jubileusz. Dziękujemy za wszystkie ciepłe słowa, gratulacje, wspomnienia i anegdoty, które z pewnością na długo zostaną w pamięci, a także zmobilizują nas do dalszego działania.

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy na kolejną edycję tej imprezy, która odbędzie się w dniach 19–22 września 2018 r. Do zobaczenia!

Wypowiedzi uczestników warsztatów

Zbigniew Slanina, Supol, uczestnik wszystkich 25 edycji warsztatów
„To bardzo przyjemne spotkania. Jest grupa ludzi, z którymi spotykamy się od wielu, wielu lat (…). Impreza jest nie tylko miła, ale też bardzo dokształcająca. Za każdym razem wynosi się z tych warsztatów coś nowego (…). Na pewno ci, którzy chcieli, mogli skorzystać, a poza tym można było dyskutować na wiele tematów. Jak zdrowie pozwoli, spotkamy się znowu za rok!”

Waldemar Wnęk, Szkoła Główna Służby Pożarniczej, uczestnik wielu edycji warsztatów
„Żeby nie Polon, to pewnikiem tylu wytycznych by nie było (wytycznych dotyczących projektowania – przyp. red.). Trzeba przyznać, że firma Polon-Alfa bardzo dużo zrobiła dla ułatwiania procesu projektowego, już nie mówiąc o tym, że w wytyczne SITP-u bardzo duży wkład mieli właśnie pracownicy firmy Polon-Alfa. Życzę dalszego nieustającego rozwoju firmy i warsztatów!”

Daria Kubis, CNBOP-PIB, pierwszy raz na warsztatach
„Organizacja oraz liczba uczestników robi wrażenie. Jadąc do Państwa, nie spodziewałam się, że będzie aż tyle zainteresowanych osób. Bardzo się cieszę, że mogę tu być i dziękuję za zaproszenie”

Florin Jacobine, Astal Rumunia, pierwszy raz na warsztatach
„Jest bardzo miło (…). Organizacja warsztatów jest bardzo dobra. Jest to najlepsza impreza branżowa, na jakiej byłem, od wielu lat. Gratulacje!”

Józef Kuchar, ROP INSTAL Józef Kuchar, pierwszy raz na warsztatach
„Wysoki poziom warsztatów, wspaniała organizacja – tak, że tylko pochwalić. (...) gratuluję fantastycznej imprezy”

Czesław Podstawny, CAMAR, 24 razy na warsztatach
„Jestem zaskoczony liczbą uczestników. To chyba są największe warsztaty, na jakich byłem. Bardzo dużo ludzi, no i – co widać – dużo młodych, czyli branża się rozwija”

Marcin Slanina, Supol, pierwszy raz na warsztatach
„Formuła warsztatów jest mi dobrze znana, ponieważ, odkąd pamiętam, ojciec przekazywał mi wszystko za każdym razem, kiedy z nich wracał. Zawsze było to wydarzenie bardzo interesujące. Mam nadzieję, że będę mógł uczestniczyć w kolejnych edycjach – przynajmniej przez 25 lat…”

Janos Manyi, Astal Węgry, pierwszy raz na warsztatach
„Bardzo udana konferencja, ogromna liczba uczestników, bardzo ciekawe miejsce. Widać, że branża systemów sygnalizacji pożarowej w Polsce jest na bardzo wysokim poziomie, a uczestnicy chętnie zdobywają nową wiedzę. Chciałbym zorganizować podobne warsztaty na Węgrzech”

Elżbieta Szczepańska, Atomsystem, uczestniczka pierwszej edycji, dwudziesty raz na warsztatach
„Z nostalgią wspominam Zacisze, czyli miejsce, w którym wszystko się zaczęło. Chyba nikt nie przewidywał, że zaczynamy coś tak wyjątkowego. Spotkanie o wysokim poziomie merytorycznym stworzyło możliwość integracji środowiska. To był strzał w dziesiątkę”

Bezpośr. inf. Elżbieta Czajka
Polon-Alfa


Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony