Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

IFSEC 2007

Printer Friendly and PDF

Międzynarodowe targi zabezpieczeń IFSEC 2007 odbyły się w dniach 21-24 maja tradycyjnie w Birmingham, drugim pod względem wielkości mieście w Wielkiej Brytanii, na terenie NEC (Narodowego Centrum Wystawienniczego). W tym niewątpliwie jednym z najlepiej zorganizowanych centrów wystawowych na świecie swoje produkty związane z branżą zabezpieczeń prezentowało ponad 700 wystawców z całego świata.

Najbardziej znaczący udział ze wszystkich prezentowanych produktów miały urządzenia służące do obserwacji, rejestracji oraz odtwarzania obrazów wizyjnych. Trend ten można zaobserwować od kilku lat. Jedne z największych stoisk w tym segmencie miały firmy Pelco oraz azjatycki Samsung. Swoje produkty pokazali oczywiście nie tylko potentaci w tej branży, ale również szereg mniejszych firm, zwłaszcza z dalekiej Azji, które od szeregu lat wystawę tą traktują jako świetną okazję do znalezienia nowych dystrybutorów na rynku europejskim.

Coraz szersze kręgi zatacza technologia IP i asortyment urządzeń, w których ma zastosowanie, w tym przede wszystkim w systemach telewizji dozorowej, jest coraz większy. Wielu europejskich, amerykańskich czy też japońskich wystawców pokazywało oprogramowanie służące do śledzenia obiektów ruchomych lub wyposażenie centrów monitoringu.

Producenci systemów alarmowych antywłamaniowych skupili się tym razem głównie na walorach estetycznych, przedstawiając całą gamę kolorów klawiatur. Dominującym kolorem podświetlenia stał się kolor niebieski. Swoje produkty przedstawili także producenci systemów sygnalizacji pożarowej.

Kontrola dostępu wyraźnie zmierza w stronę rozwiązań biometrycznych, zwłaszcza wykorzystujących analizę odcisku palca. Największą gamę produktów w tym zakresie oferowały firmy koreańskie, obecne były również firmy japońskie (Hitachi, JVC). Z firm europejskich bardzo zaawansowane rozwiązania tego rodzaju pokazała francuska firma Sagem. Najwięcej prezentowanych rozwiązań to urządzenia mieszczące w jednej obudowie sensor biometryczny, czytnik kart zbliżeniowych wyświetlacz LCD (często kolorowy) oraz klawiaturę kodową do celów KD i RCP.

Organizatorzy targów silny nacisk położyli na uświadamianie czyhających na człowieka z różnych stron zagrożeń. Dlatego zorganizowano bezpłatne seminaria poświęcone tematyce elektronicznego bezpieczeństwa. Warto również nadmienić, że na targach swoje stoiska posiadały polskie firmy, takie jak Satel, Roger oraz Kamet.

Imprezą towarzyszącą targom było ogłoszenie laureatów nagród za innowacje w dziedzinie zabezpieczeń. Uroczystość odbyła się w hotelu Hilton Metropole w Birmingham. Wśród jurorów znaleźli się przedstawiciele Stowarzyszenia Brytyjskiego Przemysłu Zabezpieczeń (BSIA) i wydziału ds. rozwoju naukowego brytyjskiej policji. James Blue, dyrektor IFSEC, powiedział: „Obserwując zmiany, które miały miejsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy w brytyjskim przemyśle zabezpieczeń widać, że poprzeczka podnosi się i wyznaczane są wysokie standardy do osiągnięcia. Te nagrody to idealna okazja, aby docenić firmy, które spełniają takie wymagania".

Przyznano następujące nagrody:

 • IFSEC 2007 - Nettuno Mega PX „Najlepsza z najlepszych" (ang.: Best of the Best Award) - włoskiej firmie Cieffe za produkt Nettuno Mega PX - pierwszą w świecie kamerę CCTV, w której połączono megapikselową rozdzielczość z kompresją MPEG4, co pozwala na uniknięcie ograniczeń, występujących w przypadku kompresji JPEG;
 • „Najlepszy nowy produkt" - w pięciu kategoriach:
  1. kontrola dostępu - firmie Panasonic System Solutions Europe za czytnik biometryczny BM-ET 200 - kamerę do tęczówki oka z układem dwóch luster, ułatwiającym uzyskanie właściwego położenia obu oczu do identyfikacji, trwającej zaledwie ok. 0,3 sekundy;
  2. CCTV - ponownie Cieffe za Nettuno Mega PX;
  3. IP Security - jednemu z brytyjskich liderów monitoringu obiektów stałych i ruchomych - firmie BT Redcare, za system monitorowania alarmów RedCare Assure, wykorzystujący dwudrożną transmisję IP do przesyłania sygnałów alarmowych oraz podglądu wideo;
  4. ochrona fizyczna - brytyjskiej firmie Concept Smoke Screen za przenośny system ochrony dymnej Rapid Deploy;
  5. system sygnalizacji włamania - amerykańskiej firmie Ultra Vision Security Systems za detektor ruchu Ultra Sensor do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych, wykorzystujący znaną z zastosowań w badaniach geofizycznych szerokopasmową technologię UWB (ang.: ultra wide band) do detekcji intruzów w promieniu do ok. 7,5 m od miejsca ukrycia nadajnika/odbiornika Ultra Sensor i umożliwiającą uzyskanie nie tylko informacji o detekcji ruchu, ale także o masie, prędkości i odległości od intruza;
 • „Najlepszy nowy projekt lub instalacja" - ntl:Telewest Business wraz z Controlware Communications za pionierski projekt oraz implementację jednej z większych instalacji IP CCTV w Europie (wartej ponad 1,3 mln GBP), podnoszącej bezpieczeństwo w liczącym ponad 320 tys. mieszkańców hrabstwie North Lanarkshire w centralnej Szkocji;
 • nagrodę „ACPO za wykorzystanie technologii do poprawy bezpieczeństwa publicznego" (ACPO - stowarzyszenie oficerów policji Anglii, Walii i Irlandii Płn.) - brytyjskiej firmie Connexion2 za SoloProtect, czyli usługę, zapewniającą ochronę osobistą z wykorzystaniem noszonego jako identyfikator ze zdjęciem urządzenia Identicom - miniaturowego nadajnika GSM z przyciskiem napadowym;
 • nagrodę lidera branży security (ang.: Security Industry Leadership Award) - uzyskał ją John Saunders OBE;
 • nagrodę „Osobowość roku branży security" (ang.: Security Industry Personality Of The Year), której laureatem został Ian Nisbet z G4S Cash Services.

Następne targi IFSEC odbędą się na terenie NEC w dniach 12-15 maja 2008 r. Organizatorzy już teraz zapewniają, że będą one większe i lepsze niż kiedykolwiek dotychczas.

Red.


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Międzynarodowych Targów IFSEC 2007.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony