Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

IDC IT Security Roadshow 2008 - relacja z konferencji

Printer Friendly and PDF

Chronić Biznes: Technologia i Ludzie                                                                                                           /images/old/stories/zdjecia_newsy/idc-logo-2-colour.png                                                          

Tegoroczna, szósta edycja konferencji IT Security Roadshow odbyła się pod hasłem „Chronić Biznes: Technologia i Ludzie” w hotelu Marriott w Warszawie 20 marca 2008 r. Między 13 lutego a 18 listopada 2008 r. przewidziano łącznie 23 takie konferencje, organizowane przez IDC w większości stolic Europy Środkowej, a także na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Siódma z nich miała miejsce w Warszawie.

Uczestnikami konferencji byli profesjonaliści w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego, głównie dyrektorzy ds. informatyki i ds. bezpieczeństwa informacji oraz szefowie działów informatycznych instytucji i przedsiębiorstw. Referaty konferencyjne (łącznie 20, nie licząc wystąpień przedstawicieli IDC)  przygotowali zarówno partnerzy IDC, wśród których znaleźli się światowi liderzy w dziedzinie oprogramowania i rozwiązań informatycznych, także wspomaganych sprzętowo, jak i zaproszeni eksperci. Na stoiskach, usytuowanych w oddzielnej sali oraz w kuluarach, można było zapoznać się bliżej z ofertą partnerów IDC oraz spotkać się z ich przedstawicielami. Nasze czasopismo było jednym z partnerów medialnych konferencji.

Pierwsze dwie sesje, które odbyły się po krótkim powitaniu przybyłych gości, miały charakter plenarny. Dwie sesje popołudniowe odbywały się równolegle, z możliwością wyboru przez uczestników konferencji interesujących ich tematów. Tematy sesji były następujące:

Sesja I: Bezpieczeństwo informacji, trendy w branży oraz ich skutki,
Sesja II: Nowości w zakresie ochrony przedsiębiorstw,
Sesja III: Zawód – Szef ds. Bezpieczeństwa,
Sesja IV: Rozwiązania z dziedziny zabezpieczeń.


Zgodnie z zapowiedzią IDC wszystkie prezentacje z konferencji będą dostępne do pobrania z witryny www.ide-cema.com. Do najbardziej interesujących wystąpień należały trzy omówione poniżej. 

Tom Vavra z IDC CEMA wygłosił wykład wprowadzający na temat zmian w branży bezpieczeństwa informacji oraz ich skutków dla głównych specjalistów ds. zabezpieczeń. Przedstawił m.in. dziesięć przewidywań na 2008 rok dotyczących bezpieczeństwa  informatycznego oraz sześć zaleceń dla szefów bezpieczeństwa IT.

Główny doradca ds. bezpieczeństwa firmy Microsoft w Wielkiej Brytanii Edward P. Gibson (były agent specjalny FBI z dwudziestoletnim stażem, uznany ekspert od śledztw w zakresie międzynarodowych operacji prania brudnych pieniędzy, szpiegostwa ekonomicznego oraz kradzieży wartości intelektualnej) omówił zagadnienia związane z dynamicznie rozwijającą się przestępczością internetową.

Gość specjalny konferencji – Simon Singh – brytyjski pisarz, dziennikarz, producent telewizyjny, autor książki Księga szyfrów – od starożytnego Egiptu do kryptografii kwantowej, przywiózł ze sobą i zaprezentował podczas swojego wystąpienia działający egzemplarz niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, co stanowiło niewątpliwą atrakcję konferencji. Wart podkreślenia jest fakt, że w odkryciu tajemnicy Enigmy i rozszyfrowaniu zakodowanych za jej pomocą wiadomości najbardziej znaczący udział mieli polscy matematycy.

Sesje popołudniowe rozpoczęły się od prezentacji przez przedstawicieli IDC Polska wyników ankiet zebranych podczas ubiegłorocznej edycji konferencji (IDC IT Security 2007). Za rok, podczas następnej konferencji z tego cyklu, zostaną omówione ankiety tegoroczne.

Adam Bułaciński
Redakcja

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony