Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

C&C Partners Telecom zaprezentowała sprzęt oraz oprogramowanie produkowane przez firmę SIQURA

Printer Friendly and PDF

CC_logo-nowe_200Na spotkaniu, które odbyło się dnia 28 września w Warszawie firma C&C Partners Telecom zaprezentowała sprzęt oraz oprogramowanie produkowane przez firmę SIQURA (dawniej Optelecom NKF), opierającej swoje działania w trzech dziedzinach: monitoringu ruchu drogowego, transportu publicznego i infrastruktury krytycznej na trzydziestopięcioletnim doświadczeniu. Obecnie firma SIQURA zatrudnia stu sześćdziesięciu pracowników, z czego stu stanowi personel inżynieryjno-techniczny. Dzięki takiej strukturze zatrudnienia firma SIQURA w krótkim czasie opracowała urządzenia oraz oprogramowanie pozwalające na automatyzację procesów zarządzania bezpieczeństwem transportu, infrastruktury krytycznej, a także wielkich aglomeracji miejskich.

siqura_logo_150Wszystkie urządzenia oferowane przez firmę SIQURA są produkowane na terenie Holandii, co stanowi pewien odwrót od generalnej tendencji do potanienia produkcji przez jej przeniesienie w odległe zakątki świata. Jednak w tym przypadku konieczność utrzymania jakości urządzeń na odpowiednim poziomie zadecydował o umieszczeniu zakładu produkcyjnego na terenie Europy.

_MG_9811_p_500

Podstawowym składnikiem systemów oferowanych przez firmę SIQURA są specjalnej konstrukcji kamery telewizyjne, przystosowane do pracy w trudnych warunkach oświetleniowych, jakie często panują na drogach publicznych oraz na terenie obiektów przemysłowych. Obrazy wytwarzane przez te kamery są głównym, aczkolwiek nie jedynym źródłem danych, pozwalających na ocenę sytuacji na chronionym obszarze i na automatyczne podejmowanie decyzji dotyczących akcji ratowniczych czy zapobiegawczych, dlatego jakość tych obrazów ma decydujące znaczenie dla działania całego systemu.

By sprostać takim wymaganiom konstruktorzy kamer produkowanych przez firmę SIQURA zdecydowali się na wykorzystanie przetworników obrazowych typu PIXIM, odznaczających się bardzo wysoką dynamiką, praktycznie nieosiągalną dla przetworników innego rodzaju. W praktyce oznacza to, że kamery SIQURA mogą wytwarzać poprawne obrazy telewizyjne podczas obserwacji scen odznaczających się bardzo wysokim kontrastem, z jakim mamy do czynienia w transporcie drogowym oraz w przemyśle.

Ponadto kamery SIQURA zostały wyposażone w interfejsy optyczne pozwalające na ich bezpośrednią współpracę z kablami światłowodowymi, co pozwala na rozmieszczanie kamer w znacznych odległościach od siebie i od jednostki centralnej systemu, bez konieczności stosowania dodatkowych urządzeń transkodujących.

_MG_9897_p_500

Kamery SIQURA są wyposażone w procesory sygnałowe pozwalające na wykrywanie potencjalnie niebezpiecznych sytuacji już na poziomie kamery, bez konieczności angażowania w to serwerów stanowiących jednostkę centralna systemu. Taka architektura pozwala na bardzo szybkie podejmowanie właściwych decyzji w sytuacjach krytycznych, wymagających natychmiastowej reakcji.

Kolejnym składnikiem systemów oferowanych przez firmę SIQURA są kodery, przełączniki sieciowe i konwertery pozwalające na tworzenie rozległych sieci teleinformatycznych na bazie różnych nośników, na przykład takich jak kable koncentryczne pozostałe po demontażu starych systemów CCTV. Cechą wspólną tych urządzeń jest ekstremalnie szeroki zakres temperatur pracy, pozwalający na ich instalację w dowolnych lokalizacjach, narażonych na oddziaływanie najsurowszych czynników klimatycznych.

Ostatnim, a za razem najważniejszym składnikiem systemów oferowanych przez firmę SIQURA jest oprogramowanie systemowe, przetwarzające dane pochodzące z kamer i innych czujników. Przykładowo systemy automatycznej analizy ruchu drogowego bazujące na oprogramowaniu SIQURA realizują następujące funkcje:

  • wykrywanie pojazdów pozostających przez dłuższy czas bez ruchu, na przykład na skutek kolizji,
  • wykrywanie pojazdów jadących pod prąd lub niewłaściwym pasem drogi,
  • wykrywanie pieszych na obszarach przeznaczonych wyłącznie dla ruchu kołowego,
  • wykrywanie porzuconych przedmiotów lub paczek zalegających na drodze, stwarzających zagrożenie dla innych pojazdów,
  • wykrywanie dymu (opcja wykorzystywana jedynie w tunelach),
  • zliczanie pojazdów, obliczanie prędkości ruchu.

Należy zaznaczyć, że systemy SIQURA służą jedynie celom bezpieczeństwa ruchu drogowego, a nie wykrywaniu i ściganiu wykroczeń drogowych, dlatego nie dokonują one identyfikacji pojazdów, a jedynie stwierdzają ich obecność lub analizują parametry ruchu.

Na podobnej zasadzie systemy SIQURA mogą być wykorzystywane do zarządzania bezpieczeństwem na terenie takich obiektów jak:

  • elektrownie,
  • zakłady przemysłowe,
  • rafinerie, przepompownie paliw,
  • porty i infrastruktura portowa,
  • krytyczne obszary zabudowy miejskiej.

Systemy SIQURA są zawsze dostosowywane do charakteru i funkcji chronionych obszarów, czyli są projektowane na zamówienie, jednak cechą wspólną wszystkich rozwiązań jest inteligentna platforma CCTV, stanowiąca najistotniejszą część każdego z tych systemów.

Podczas spotkania, oprócz uczestnictwa w krótkiej prezentacji jego uczestnicy mogli zapoznać się z kamerami i innymi urządzeniami firmy SIQURA zgromadzonymi na jednym ze stołów wystawowych. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele firm zainteresowanych zagadnieniami bezpieczeństwa w ruchu drogowym i w przemyśle, a także przedstawiciele prasy.

Andrzej Walczyk
Redakcja

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z konferencji firmy C&C Partners Telecom „Systemy ITS – dedykowana platforma CCTV Siqura”.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony