Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Bosch zabezpiecza Muzeum Historii Żydów Polskich

Printer Friendly and PDF

Firma Bosch wyposażyła Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w nagłośnienie ewakuacyjne, systemy sygnalizacji pożarowej, systemy kontroli dostępu, systemy sygnalizacji włamania i napadu, wizyjne systemy dozorowe oraz zintegrowane systemy bezpieczeństwa.Nowoczesne obiekty muzealne, takie jak Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, są wyposażone w profesjonale systemy zabezpieczeń w celu ochrony eksponatów i zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa zwiedzającym. Dostarczone przez firmę Bosch systemy zapewniają bezpieczeństwo zarówno w części muzealnej, jak i administracyjnej. Oprócz niewidocznych dla oka zaawansowanych technologicznie zabezpieczeń zainstalowano ponad 3000 elementów systemów ochrony, takich jak kamery, czujki pożarowe, czytniki kart identyfikacyjnych, czujki alarmowe oraz głośniki pracujące w systemie DSO.

Bosch dostarczył do Muzeum POLIN nie same produkty, lecz kompleksowe rozwiązania z zakresu zabezpieczeń, ewakuacji i nagłośnienia, które spełniają złożone, charakterystyczne dla tego obiektu wymagania. Dzięki temu stworzono jeden z nowocześniejszych zintegrowanych systemów zabezpieczeń w Polsce – powiedział Krzysztof Góra, dyrektor handlowy działu Bosch Systemy Zabezpieczeń.

Jednym z filarów bezpieczeństwa pożarowego jest dźwiękowy system nagłośnieniowo-ostrzegawczy Praesideo, który sprawdza się w obiektach o złożonej kubaturze i wielu funkcjach, takich jak muzeum POLIN. W pełni cyfrowy system jest w stanie obsłużyć jednocześnie 28 informacyjnych kanałów dźwiękowych w maksymalnie 440 strefach nagłośnieniowych. Funkcje realizowane przez system pozwalają na jednoczesne emitowanie czterech komunikatów ewakuacyjnych w różnych obszarach w muzeum. Do rozgłaszania komunikatów dotyczących ewakuacji zastosowano pięć typów głośników – kolumny głośnikowe, głośniki sufitowe, projektory dźwięku, głośniki naścienne i tuby głośnikowe.

W przypadku każdego pożaru jak najszybsza i niezawodna detekcja jego źródła jest zadaniem priorytetowym. Dlatego Bosch wyposażył muzeum POLIN w centralę sygnalizacji pożarowej FPA 5000, która razem z inteligentnymi czujkami pożarowymi tworzy skuteczny system alarmowania na wypadek pożaru. System składa się z czujek punktowych z serii MAGIC.SENS, natomiast do detekcji pożaru w wysokich pomieszczeniach zastosowano czujki liniowe. Ciekawym rozwiązaniem jest wyniesiona klawiatura, która umożliwia pełne sterowanie pracą kontrolera umieszczonego we wnętrzu centrali pożarowej. Taki panel ułatwia obsłudze budynku muzeum zarządzanie i sterowanie systemem pożarowym.

Za sygnalizowanie prób włamania do pomieszczeń muzeum odpowiada centrala MAP 5000 wykorzystująca innowacyjną technikę Local Security Network (LSN). Urządzenia LSN mają szeroki zakres zastosowań. W ich skład wchodzą detektory ruchu PIR/MW, detektory sejsmiczne i czujki zbicia szkła, kontaktrony magnetyczne i przyciski antynapadowe. Centrala może obsługiwać nawet 1500 elementów, działać w 500 różnych obszarach i być obsługiwana przez 1000 użytkowników. W skład systemu MAP 5000, który może być obsługiwany za pomocą 32 klawiatur rozmieszczonych w różnych częściach obiektu, wchodzi ponad 70 typów adresowalnych elementów. Dzięki graficznej klawiaturze dotykowej, mającej postać kolorowych ikon wyświetlanych na ekranie panelu sterującego, obsługa systemu jest intuicyjna i niezwykle prosta, a komunikaty mogą być wyświetlane w jednym z 12 języków. Zadaniem systemu MAP 5000 zainstalowanego w muzeum jest także ochrona części administracyjnej i biurowej oraz magazynu ze zbiorami. Ten fragment systemu składa się z ponad 700 różnego rodzaju czujek alarmowych odpowiadających za wczesną detekcję wtargnięcia oraz 19 klawiatur sterujących, rozmieszczonych w różnych miejscach części administracyjnej muzeum, pozwalających załączać w dozór i wyłączać z dozoru poszczególne jego strefy.

Ważnym elementem całości, zabezpieczającym wiele pomieszczeń muzeum, jest system kontroli dostępu. System dostarczony przez firmę Bosch bazuje na sieci IP i składa się z kontrolerów z serii AMC oraz czytników zbliżeniowych rozmieszczonych we wszystkich pomieszczeniach, w których wymagana jest kontrola dostępu. Obsługuje prawie 190 czytników zbliżeniowych rozmieszczonych na 100 parach drzwi z dwustronną kontrolą przejścia. System kontroli dostępu jest wizualizowany i zarządzany z poziomu platformy integrującej BIS (Building Integration System).

Oprócz produktów służących do ochrony przeciwpożarowej w muzeum zainstalowano zaawansowany sieciowy, wizyjny system dozorowy. W jego skład wchodzi około 150 kamer stałopozycyjnych, kopułkowych i obrotowych. W miejscach wymagających szczególnie wyraźnego obrazu zamontowano kamery HD Starlight. Kamery te charakteryzują się dużą czułością, co pozwala uzyskać wysokiej jakości obraz kontrastowych scen nawet w najtrudniejszych warunkach oświetleniowych.

Na system bezpieczeństwa w muzeum składa się także oprogramowanie do zarządzania sygnałem wizyjnym (Bosch Video Management System – BVMS), które zapewnia całodobowy nadzór nad obiektem za pomocą kamer. W muzeum wykorzystano oprogramowanie BVMS w wersji 5.0. Macierze służące do zapisu materiału wizyjnego mają łączną pojemność równą 76 TB, dzięki czemu możliwe jest przechowywanie materiałów archiwalnych przez miesiąc. Oprogramowanie BVMS ma funkcję inteligentnej analizy treści obrazu (Intelligent Video Analysis – IVA), dzięki czemu możliwe jest wykrywanie nietypowych zdarzeń i wysyłanie związanych z tym ostrzeżeń. Gdy wyzwalany jest alarm, BVMS może wyświetlić instrukcje przeznaczone dla odpowiednich służb, aby zagwarantować zgodność postępowania z przyjętymi procedurami w sytuacjach awaryjnych.

Systemy zabezpieczeń w muzeum POLIN są zintegrowane z wykorzystaniem platformy BIS. System integracji budynków firmy Bosch stwarza wiele możliwości centralizacji zarządzania alarmami, wygodnego pokazywania stanu elementów systemu na mapach lokacyjnych lub tzw. „action planach”. W przypadku alarmu system podaje procedury postępowania przeznaczone dla operatorów i umożliwia dostosowanie jego reakcji do zdarzeń.

Bezpośr. inf. Bosch Systemy Zabezpieczeń
Opracowanie: Redakcja

Od redakcji:
Na członkach redakcji Zabezpieczeń duże wrażenie wywarł wieloetapowy proces realizacji systemów ochrony w Muzeum Historii Żydów Polskich. Rozpoczął się od zaprojektowania i wykonania systemów zabezpieczeń samego budynku oraz jego otoczenia. Po wybudowaniu ekspozycji stałej muzeum, zrealizowano system ochrony w salach, w której poruszają się zwiedzający. Muzeum prezentuje wystawy czasowe oraz udostępnia swoje podwoje do organizacji wydarzeń kulturalnych i imprez prywatnych, co sprawia, że osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo muszą sprostać dynamicznie pojawiającym się zadaniom.

Ponadto eksponaty mogą przyjeżdżać do muzeum z własnymi systemami ochrony przed kradzieżą lub dewastacją, a których obecność jest podyktowana wymaganiami właścicieli lub ubezpieczycieli. Takie nowe elementy ekspozycji lub aranżacji przestrzeni muzeum są podłączane do central i kontrolerów firmy Bosch i mogą być zwizualizowane z wykorzystaniem platformy BIS. Podczas spotkania zwracała uwagę determinacja osób odpowiedzialnych za ochronę muzeum do rozbudowywania systemu o nowe elementy wraz z rozwojem technologii systemów zabezpieczeń.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony